romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fotoreportáž: Proti Bátorovi na MŠMT protestovalo 300 lidí

Praha, 1.9.2011 16:44, (ROMEA)
FOTO: Lukáš Houdek

Před ministerstvem školství dnes odpoledne demonstrovaly asi tři stovky lidí za odvolání kontroverzního úředníka Ladislava Bátory. Vadí jim jeho napojení na českou ultrapravicovou scénu. Protest začal před časem svolávat na sociální síti Facebook exministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška. Akce se dnes konala i přesto, že ministr školství Josef Dobeš (VV) už Bátoru tento týden odvolal z funkce šéfa personálního odboru a jmenoval ho zástupcem šéfky svého kabinetu.

"Chceme, aby nový školní rok začal bez toho, že v jeho vedení budou působit lidé prokazatelně spojení s antisemitskými, fašistickými a holokaust popírajícími subjekty," uvedl Liška, jehož projev rušili příznivci Ladislava Bátory v čele s extremistou Janem Kopalem. Liška na demonstraci vystoupil proti Dobešovi i proti prezidentovi Václavu Klausovi. "Fašismu a antisemitismu se dostává krytí nejen od Dobeše, ale i od prezidenta Klause," míní šéf zelených. Dobeše přirovnal k protektorátnímu ministrovi školství a osvěty Emanuelovi Moravcovi. "Dobeš vystupuje jako nástupce kolaboranta s nacisty Emanuela Moravce," prohlásil Liška.

Liška upozornil, že Bátorova rétorika je nebezpečná v době, kdy na severu Čech proběhl pogrom proti Romům. „Toto je rasismus, toto je fašismus, toto je zlo, kterému otevírají cestu naši nejvyšší politici,“ podotkl s tím, že tím dláždí cestu lidem s extremistickými názory z druhé republiky.

Podle Františka Kostlána ze sdružení ROMEA se celá společnost posouvá k extremismus. "Bátora a jeho kmotři jsou součást společenského problému, který se ve zkratce dá nazvat posun společnosti k extremismu. Společnost k extremismu neposouvají jen extremisté, ale i některé státní instituce, média a politici z vládních i opozičních stran. Policie nechává rasisty dělat co chtějí, některá média nedávají slovo Romům a naopak proti nim štvou," uvedl ve svém projevu Kostlán. "Bylo by divu, kdyby toto jednání nezastřešila nějaká politická elita. Chopila se toho akce D.O.S.T., kde jsou obyčejní konzervativci, ultrakonzervativci, ale i fašisté a neonacisté. Zastřešují to poskoci Václava Klause, Hájek a Jakl. Pokud se do čela této síly postaví Václav Klaus, tak se bude společnost fašizovat dále a radikálněji," dodal František Kostlán, který svůj projev zakončil heslem Václava Havla: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí."

Přišel i šéf pražské židovské obce František Bányai. "Ve státní správě může pan Bátora vyvolávat jen nenávist, spory a zlobu," řekl na demonstraci Bányai.

Písničkář Jiří Dědeček, který také na demonstraci u ministerstva školství dorazil, řekl, že kdyby lidé nedělali nic, znamenalo by to, že mlčí, a tak souhlasí. "Pro mě je to protest proti Bátorovi, Dobešovi i proti Věcem veřejným. To je vekslácko-nátlaková organizace, která nepatří do vlády," řekl Dědeček.

Demonstranti měli hesla jako "Vztyčené pravice do školní lavice? Jistě ne, pane ministře", "Fašismus je deviace", "Chci pravdu a lásku, nechci hradní chásku", "Bátora a Kikina, jedna velká rodina", "Bátora - ostuda křesťanství", či "Dobeš má svého Bátoru, Nečas má svého Jocha, Šimůnková má svého Zrna."

Někdejšího kandidáta krajně pravicové Národní strany Bátoru si Dobeš přivedl i přes protesty politiků a neziskových organizací do úřadu v dubnu, kdy se stal ministrovým ekonomickým poradcem. O prázdninách jej Dobeš jmenoval šéfem personálního odboru. Na nátlak TOP 09, jejíž ministři odmítli kvůli Bátorovi chodit na jednání vlády, pak Dobeš od 1. září přesunul úředníka na pozici zástupce šéfky svého kabinetu.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Vše o kauze Ladislav Bátora

 

ČTK, ryz,
Přečteno: 1146x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo