romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francie vrací rumunské Romy domů, financuje jejich reintegraci

Bukurešť/Paříž, 12.2.2010 10:35, (ROMEA)

Francie hromadně vrací romské imigranty z Rumunska zpět do jejich původní vlasti a je ochotna tento trend podpořit financováním programu na jejich reintegraci do rumunské společnosti. Odůvodňuje to tím, že rumunští Romové přicházejí do Francie v rámci "obchodu s lidmi" a jsou zločineckými organizacemi k ilegální migraci podněcováni. O této záležitosti jednal dnes v Bukurešti státní tajemník francouzského ministerstva zahraničí Pierre Lellouche s rumunským premiérem Emilem Bokem.

"Dohodli jsme se s premiérem Bokem na třech bodech," řekl Lellouche agentuře AFP po jednání. Za prvé bude jmenován státní tajemník při ministerstvu práce a úřadu premiéra, který bude mít reintegrace Romů na starosti. "To umožní nám Francouzům a Evropanům vůbec podpořit reintegraci Romů v Rumunsku. Tento průběžný dohled je nezbytný, protože to byl dosud chybějící článek v procesu reintegrace," zdůraznil.

Druhým bodem má být vyslání rumunských policistů a prokurátorů do Francie, "aby nám pomohli odhalit sítě obchodu s lidmi," řekl dále Lellouche.

Třetím bodem je "politika spolupráce při mobilizaci evropských fondů ve prospěch reintegrace romské komunity". Tato politika se podle něj bude opírat o výsledky dubnové konference o romské otázce ve španělské Cordóbě.

Premiér Boc označil jednání za "velmi přímá" a přislíbil "nulovou toleranci" vůči zločineckým sítím, které podněcují Romy k ilegální migraci do Francie. Podle Lellouche představuje takový obchod s lidmi "pokřivení principu svobodného pohybu v Evropské unii".

Ve Francii je podle odhadů nyní asi 20.000 rumunských Romů, z nichž jen velmi malá část má pracovní smlouvu. Všichni ostatní, kteří se zdržují ve Francii ilegálně, budou dopraveni zpět do Rumunska. Dostanou k tomu jako návratovou pomoc 300 eur (asi 7800 Kč) na dospělého a 100 eur na dítě (asi 2600 Kč). V Rumunsku pak budou moci čerpat z výhod reintegračního programu financovaného Francií.

Za loňský rok bylo z Francie dopraveno zpět do Rumunska 8000 Romů, z toho 2000 z pařížského regionu. Část z nich se ale zase do Francie tajně vrátila, napsala agentura AFP. V Rumunsku se při sčítání přihlásilo k romské národnosti 530.000 lidí, podle nevládních organizací však v zemi žije nejméně 2,5 milionu Romů.

Přečteno: 901x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EU, Francie, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo