romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gipsy.cz: Nejradši hrajeme doma

Praha, 24.11.2007 9:58, (Převzato: Mladá fronta DNES)

Jako jediná tuzemská kapela si zahráli na slavném festivalu v Glastonbury, MAJÍ CENU ANDĚL Allianz 2006 coby objev roku. A hlavně si energický hudební projev Gipsy.cz, kořeněný osobitým humorem, získává stále více posluchačů.

ČTĚTE TAKÉ:
Gipsy stars. A fankluby rostou

Radek Banga a Vojtěch Lavička z kapely Gipsy. cz jsou synonymem pro romské hvězdy. První si udržuje image drsného rapera, druhý spíše zjemnělého intelektuála. Spojuje je však nejen talent, ale i smysl pro humor, zdravé sebevědomí a především až nebohémsky disciplinovaná práce v kapele i mimo ni.

Vy jste, Radku, půl roku žil na ulici. Doslova jste se prý odrazil ode dna. Pomohla vám taková životní zkušenost?

Banga: Před rokem jsem si myslel, že můj příběh je čistě romský. Ale náš producent Milan Pešík, docela úspěšný člověk a gádža, měl v životě také pár pádů na dno. Bez sežrání pár kýblů bláta a bez zkušeností z obou stran života se některé věci nedají dělat dobře. V opačném případě z toho kouká kavárenská revoluce.

Nedávno jste se stal českým velvyslancem Evropského roku rovných příležitostí pro všechny...

Banga: Možná to bude znít pateticky, ale pro mě je to velká čest. Snažíme se s Vojtou trochu zčeřit ty poklidné vody našeho pseudosoužití, a to z obou stran, to je důležité. Dnes za námi stojí nová generace, která má na tu problematiku reálný pohled. Jsou to inteligentní a praktičtí lidé, žádný folklor. Teď půjde o to, zda je chce vláda skutečně vyslechnout, nebo si jen udělat další čárku, která znamená hotovo.

S Gipsy.cz jste zazářili v českém kole evropské soutěže Eurosong, kde jste měli jako talisman Spejbla a Hurvínka. Proč zrovna je?

Lavička: Hledali jsme někoho, kdo se za nás nebude stydět a přitom je světově známý. Cimrman se tou dobou chystal na nějakou horu a jiní podobní Češi v tu dobu prostě neexistovali. I přes toto spojenectví nás ale gádžové „překabátili“.

Radek Banga začínal jako raper kapely Syndrom Snopp, houslista Vojtěch Lavička má za sebou tradiční hudební zázemí. Trvalo vám nějakou dobu, než jste si i se zbývajícími dvěma členy, bratry Surmajovými, řekli, že budete hrát právě hip hop míchaný s popem a romským folklorem?

Banga: Řeknu to schválně asi dost legračně – ono to s těma Romákama ani jinak nešlo, ať jsem chtěl hrát cokoliv, vždycky z toho vyšel ten náš blázinec.

Kdo má ve vaší kapele poslední slovo, když se dohadujete o aranže písní?

Banga: Není důležité, kdo z nás to je, ale aby to poslední slovo bylo dobré.

Máte svůj fanklub?

Banga: Fanoušky máme rádi, bez nich je totiž všechno poloviční, ale fanklub nemáme. Teď však budeme razantně vylepšovat náš web.

Právě jste se vrátili z koncertního turné v Koreji. Pozorujete mezi českým, českým romským a světovým publikem nějaký výraznější rozdíl?

Lavička: I když máme světové ambice, stejně hrajeme nejraději doma v Česku nebo na Slovensku. České publikum je totiž živé, reaguje a navíc jsou v něm ty nejkrásnější holky na světě. Jiné rozdíly ale zatím nepociťujeme. Ukazuje se, že muzika Gipsy.cz prostě baví lidi bez rozdílu ras, věku i náboženství.

Na světové scéně s romskou muzikou se čím dál víc vedle popovějších Gipsy Kings dere na výsluní punková kapela Gogol Bordello. Která z nich je vám hudebně bližší?

Lavička: Bližší nám je Gogol Bordello. S nimi dokonce začínáme nějakou spolupráci. Radek pro ně bude dělat jeden remix. Je docela možné, že se objeví i na jejich novém CD.

ČTĚTE TAKÉ:
Gogol Bordello v Praze představí svou novou desku Super Taranta!

Co je dnes pro vás metou? Vy jste, Radku, tvrdil, že chcete Slavíka. Není to ale zbytečné retro, když koncertujete ve světě?

Banga: Asi se budu opakovat, ale mojí metou je být užitečný pro ostatní lidi. Jinak chceme, aby lidi z našeho koncertu šli úplně odvařený a chtěli další. Ono se z Hanspaulky lehce pohrdá Slavíkem, ale kdyby se jednou stali Gipsy.cz Českým slavíkem, tak to nemá význam jen pro nás, ale hlavně pro tisíce mladých Romů a vlastně pro celou českou společnost. V nezávislé scéně se to moc nenosí, ale klidně si pro nás hlasujte. My z toho budeme mít radost.

DORA KAPRÁLOVÁ
Přečteno: 1548x
 

Kam dál:

Štítky:  

RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo