romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Guardian: Romové se vracejí domů, sny o lepším životě jsou pryč

Bukurešť, 21.9.2010 11:36, (ROMEA)

Cestou k Barbulesti se silnice rozplyne v štěrku a prachu. Pro Romicu Raducanua tato rumunská vesnice, v níž se narodil a vyrostl, představuje konec světa. Jeho sny o novém životě jsou teď jen vzdáleným snem a jenom jeho tričko prozrazuje, které místo pokládá za svůj skutečný domov: mezi červeným, bílým a modrým pruhem na něm stojí jediné slovo - Francie, napsal britský list The Guardian.

Ještě před třemi týdny žil Raducanu na předměstí Montpellieru v jižní Francii a sháněl prostředky na živobytí pro ženu a děti sbíráním šrotu, který prodával za sedm centů za kilo. A pak, po létě plném sílícího znepokojení, ťala do živého tvrdá akce prezidenta Nicolase Sarkozyho. Jeho přátelům bylo nařízeno odejít a fotky, které viděl v novinách, na něj byly příliš. Raducanu dostal strach.

Aniž si vzal peníze, na které měl nárok v rámci schématu "dobrovolné repatriace" - těm papírům nerozuměl, říká, a proto je nepodepsal -, naložil zmíněný pětatřicetiletý muž s manželkou rodinu do auta a s dalšími odjíždějícími Romy vyrazil na více než 1400 kilometrů dlouhou cestu do Rumunska. O den později se doslechl, že policie strhla jeho bývalý dům. Teď, uprostřed rozsypávajících se zdí svého nového příbytku, propadá depresím a trpkosti.

"Museli jsme odejít, aby nás neposlali pryč. Každý den jsem v novinách a v televizi viděl, jak je vyhošťováno víc a víc lidí," říká tiše a pohrává si s klikou dveří od ložnice, kterým chybí půlka skleněné výplně. "Byli jsme zoufalí, když jsme to slyšeli," dodává. "Sarkozy Romy nenávidí. Dělá totéž, co Hitler."

Vyhrocený komentář ve stejném duchu vyvolal minulý týden hněv Elysejského paláce, kde se Sarkozy rozčílil, když Viviane Redingová, evropská komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství, přirovnala jeho letní zásah k perzekucím Židů během druhé světové války.

Jakkoli mohou být podobné poznámky buřičské, síla Raducanuova hněvu je pochopitelná. Ve Francii měl hodně málo, říká. Ale v Barbulesti nemá nic.

Pro mnoho Francouzů a dalších Západoevropanů, kteří vědí, v jaké bídě velká část Romů žije ve městech od Marseille přes Milán až po Madrid, je jejich touha zůstat nepochopitelná. Ale většina ze 7500 Romů v Barbulesti, převážně romské vesnici ležící asi 70 kilometrů od hlavního města Bukurešti, říká, že jim život na bohatém Západě nabízí možnosti, jaké jsou nepředstavitelné v rodném Rumunsku, kde je spousta z nich uvězněna v bludném kruhu diskriminace, nezaměstnanosti a bídy.

A pokud to takhle bude, nemají v úmyslu tu zůstat, dodávají. Tak jako byli vždy kočovným lidem, i teď hodlají brzy vyrazit na cestu. Raducanu, který si je coby občan EU plně vědom svého práva volného pohybu v rámci členských zemí, už plánuje návrat. "Nemůžu se dočkat, až budu zpátky," prohlašuje. "Tady není co dělat. Je tu hlad. Žádná práce. Pojedu zpátky," dodává a pak si na jazyku vychutná slova řeči, kterou se naučil mít rád: "C'est tres dur, la vie." Život je hodně těžký.

Na první pohled je obtížné pochopit, proč to Raducanu a další vesničané vnímají takto. S velkými domy, jež se podobají vilám a září jasnými odstíny červené, oranžové a zelené, vypadá Barbulesti z dálky jako nějaká disneyovská vesnička uprostřed šedé rumunské roviny. Děti s batůžky na zádech se vracejí ze školy. Na mnoha střechách jsou talíře satelitních antén a na příjezdových cestách parkují drahá auta.

V porovnání s některými romskými squaty ve Francii se tyto domy zdají nesmírně příjemné. Zdání ale může být zrádné. Před jedním z domů uprostřed vesnice jsou na sloupcích u vjezdové brány hrdě usazeny vyřezávané lví hlavy a zahradu před sluncem chrání mříž obtěžkaná hrozny vína. Ale uvnitř vypadá životní realita docela jinak. Vila je čistá a uklizená, v jejích čtyřech místnostech však bydlí čtyři rodiny. "Tady žije sedm lidí," ukazuje na jeden z pokojů čtyřiatřicetiletý Stylian, který si nepřál zveřejnit příjmení. "A tady šest," dodává.

V celém domě se po stropě a zdech nebezpečně táhnou obnažené dráty a ani vesele vymalované stěny na růžovo a světle zeleno nemohou zakrýt skutečnost, že dům nutně potřebuje opravit. Kuchyně, v níž se vaří pro 20 lidí, má jen hliněnou podlahu a lednička je prakticky prázdná. Voda se tahá z věkovité studně a jediným záchodem je latrína s dírou v zemi.

Málomluvný, ale přívětivý Stylian je dalším z nově příchozích z Francie, kde žil u belgických hranic od roku 2002. Odpovědím na otázku, jak se mu dařilo vydělávat dost peněz na obživu ženy a dětí, se vyhýbá; všeobecně se ví, že mnozí jako on končí u žebrání nebo nelegálních aktivit. Ale trvá na tom, že jeho neúspěch nebyl způsobený tím, že by se nesnažil. Zkusil prý všechno, co se dalo, aby mohl pracovat legálně, ale marně.

Když má vyprávět o tom, co ho přimělo k návratu, úsměv mu zmizí a jeho hlas se rozduní. "Nesouhlasím s těmi nucenými nebo dobrovolnými návraty. Je to rasismus," podotýká s tím, že ho k odchodu přiměl rostoucí strach z houstnoucího politického ovzduší a policejní hrozby vyhoštěním.

Tvrdí, že před Sarkozym bylo ve Francii míň předsudků vůči Romům než v Rumunsku. "Ale teď je to stejné," konstatuje, "jen s tou výjimkou, že doma můžeme pracovat celý den a nevyděláme dost, abychom měli co k jídlu." Kdyby to tak nebylo, neměl by prý důvod odcházet jinam. "Nikdo by pak neodešel. Komu by se chtělo opouštět domov?" říká.

KAM DÁL?
Bukurešť chce spolupracovat s Francií ohledně Romů
Romové připravují stížnost na Francii k soudu EU
AFP: Evropa doplatí na neúspěch integrace Romů
Evropský tisk: Romská otázka vyvolala na summitu EU vážnou krizi
Podle Sarkozyho se chystají na Romy i v Německu, Merkelová to popřela
Nečas: Francii jsem v otázce vyhošťování Romů nepodpořil
Nečas v Bruselu: Moje slova nebyla míněna jako podpora Francii. Podle Holomka premiér problému nerozumí
EU: Brusel musí sledovat, jak Paříž zachází s Romy

AFP: Bruselský útok na Francii je neobvyklý, ale...
Francii se ve věci Romů dostalo podpory z Itálie
Také bulharský prezident kritizoval Francii za vyhošťování Romů
Sarkozy vzkázal Redingové, aby přijala Romy u sebe v Lucembursku
S deportacemi Romů z Francie Sarkozyho vláda tvrdě narazila
Eurokomisařka hrozí Francii právními kroky kvůli Romům
SPECIÁL: Francie deportuje Romy

 

Přečteno: 887x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, EU, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo