romea - logo
26. září 2022 (pondělí)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Internetem koluje další lež namířená proti Romům. Ministerstvo práce a sociálních věcí ji vyvrací

Praha, 13.10.2011 11:13, (ROMEA)
ilustrační foto

Internetem koluje další lživé tvrzení, namířené proti Romům. Jeho autoři tvrdí, že Romové k získání sociálních dávek nebudou muset narozdíl od ostatních vykonávat veřejně prospěšné práce. Ve skutečnosti je to naopak, tyto práce budou muset vykonávat především Romové. Proti lži šířené po internetu se na svých webových stránkách ohradilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

MPSV samo upozorňuje, že elektronickou cestou se v poslední době řetězově šíří nesmyslný a poplašný email, klasický hoax (poplašná, nebezpečná řetězová zpráva), kde se mimo jiné tvrdí toto:

„Veřejně prospěšné práce budou vykonávat nezaměstnaní, kteří déle než dva měsíce pobírají příspěvek v nezaměstnanosti. Cikáni však příspěvek v nezaměstnanosti nepobírají, protože nepracovali. Ti dostávají sociální dávky, které nejsou vázány na vykonávání veřejně prospěšných prací. Takže toto řešení, co vymyslela naše vládní garnitura, není zaměřeno na to, aby cikáni začali pracovat, ale proti nám ostatním, kteří jsme byli léta zaměstnaní a povinně jsme odváděli do státní kasy sociální pojištění.“

"Toto je samozřejmě ryzí nesmysl," reaguje MPSV.

Veřejnou službu bude od 1. 1. 2012 ministerstvo nabízet zejména těm, kteří jsou "dlouhodobě nezaměstnaní, tzn. primárně těm nezaměstnaným, kteří naopak již nárok na podporu v nezaměstnanosti nemají a jsou tedy velmi často právě příjemci dávek pro sociálně slabé. Pokud odmítnou vykonávat veřejnou službu, jejich nárok na tyto dávky zanikne."

MPSV v současné době připravuje metodický pokyn pro výběr těchto osob, kterým budou práce nabídnuty - výběr bude klást důraz zejména na to, aby byly "zařazovány ty osoby, u nichž je buď předpoklad zneužívání systému, ať již pasivním přístupem k hledání vlastního uplatnění, nebo například výkonem práce na černo."

KAM DÁL?
 
Reakce MPSV na protiromskou lež, která se šíří elektronickou poštou

Přečteno: 1487x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo