romea - logo
21. června 2019 (pátek)
svátek má Alois
Loading
rozšířené vyhledávaní

Italský ministr navrhl brát otisky všem Italům

Řím, 11.7.2008 11:34, (ROMEA/ČTK)

Italský ministr obrany Ignazio La Russa navrhl, aby byly odebírány otisky prstů všem Italům, což by "zabránilo obviňování z rasismu". Ministr to prohlásil v rozhovoru pro římský deník Il Messaggero. Italské úřady si nedávno vysloužily obvinění z rasismu od Evropské unie za to, že sbírají otisky prstů italských Romů.

"Vyhněme se jakémukoliv obvinění z rasismu. Tedy stanovme priority. A v tomto rámci bude možné brát otisky prstů romským dětem," řekl ministr, který je zároveň předsedou Národního spojenectví (AN) a podporuje rozhodnutí vlády premiéra Silvia Berlusconiho odebírat otisky prstů Romům všech věkových kategorií.

ČTĚTE TAKÉ
Europoslanci vyzvali Itálii, aby neodebírala otisky prstů Romům
Řadě europoslanců se nelíbí sběr otisků prstů u Romů v Itálii
Itálie začala odebírat otisky prstů Romům a jejich dětem

"Rezoluce, kterou Evropský parlament přijal ve čtvrtek a která italskou vládu vyzývá, aby přestala tímto způsobem evidovat kočovníky včetně jejich dětí, mi je k smíchu," prohlásil dále La Russa. "Dělají z toho argument politické propagandy, aniž se skutečně starají o osud těchto dětí," dodal.

Italské úřady odebírají otisky prstů Romům, z nichž řada žije v bídných podmínkách v táborech, s odůvodněním, že potřebují zjistit jejich skutečný počet a kdo z nich se v zemi zdržuje ilegálně. Evropský parlament ale v rezoluci tvrdí, že jde o přímou rasovou diskriminaci.

Ministr vnitra Roberto Maroni už ve čtvrtek upozornil, že italská vláda se sčítáním Romů nepřestane, neboť to umožní chránit romské děti před zneužitím, například pro žebrotu, a umožní zajistit jim školní vzdělání.

Podle ministra chce vláda "vrátit čest" dětem, které jsou obětí obchodu s lidmi a někdy i s lidskými orgány. Snímání otisků prstů považuje ministr za prostředek jak dát Romům identitu a tím i práva.

V okolí Říma, Milána a Neapole vyrostlo více než 700 tábořišť obývaných téměř výhradně Romy. Podle odhadů žije v Itálii asi 160.000 Romů, nicméně může to být i o 100.000 více. Berlusconiho vláda viní Romy z řady trestných činů, které páchají ilegální migranti. Opatření prezentuje i jako součást tažení proti pouliční zločinnosti.

KAM DÁL
SPECIÁL: Všechny články věnované Itálii

Přečteno: 904x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo