romea - logo
23. září 2019 (pondělí)
svátek má Berta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Italský ministr navrhl brát otisky všem Italům

Řím, 11.7.2008 11:34, (ROMEA/ČTK)

Italský ministr obrany Ignazio La Russa navrhl, aby byly odebírány otisky prstů všem Italům, což by "zabránilo obviňování z rasismu". Ministr to prohlásil v rozhovoru pro římský deník Il Messaggero. Italské úřady si nedávno vysloužily obvinění z rasismu od Evropské unie za to, že sbírají otisky prstů italských Romů.

"Vyhněme se jakémukoliv obvinění z rasismu. Tedy stanovme priority. A v tomto rámci bude možné brát otisky prstů romským dětem," řekl ministr, který je zároveň předsedou Národního spojenectví (AN) a podporuje rozhodnutí vlády premiéra Silvia Berlusconiho odebírat otisky prstů Romům všech věkových kategorií.

ČTĚTE TAKÉ
Europoslanci vyzvali Itálii, aby neodebírala otisky prstů Romům
Řadě europoslanců se nelíbí sběr otisků prstů u Romů v Itálii
Itálie začala odebírat otisky prstů Romům a jejich dětem

"Rezoluce, kterou Evropský parlament přijal ve čtvrtek a která italskou vládu vyzývá, aby přestala tímto způsobem evidovat kočovníky včetně jejich dětí, mi je k smíchu," prohlásil dále La Russa. "Dělají z toho argument politické propagandy, aniž se skutečně starají o osud těchto dětí," dodal.

Italské úřady odebírají otisky prstů Romům, z nichž řada žije v bídných podmínkách v táborech, s odůvodněním, že potřebují zjistit jejich skutečný počet a kdo z nich se v zemi zdržuje ilegálně. Evropský parlament ale v rezoluci tvrdí, že jde o přímou rasovou diskriminaci.

Ministr vnitra Roberto Maroni už ve čtvrtek upozornil, že italská vláda se sčítáním Romů nepřestane, neboť to umožní chránit romské děti před zneužitím, například pro žebrotu, a umožní zajistit jim školní vzdělání.

Podle ministra chce vláda "vrátit čest" dětem, které jsou obětí obchodu s lidmi a někdy i s lidskými orgány. Snímání otisků prstů považuje ministr za prostředek jak dát Romům identitu a tím i práva.

V okolí Říma, Milána a Neapole vyrostlo více než 700 tábořišť obývaných téměř výhradně Romy. Podle odhadů žije v Itálii asi 160.000 Romů, nicméně může to být i o 100.000 více. Berlusconiho vláda viní Romy z řady trestných činů, které páchají ilegální migranti. Opatření prezentuje i jako součást tažení proti pouliční zločinnosti.

KAM DÁL
SPECIÁL: Všechny články věnované Itálii

Přečteno: 905x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EU



HLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo