romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jak hodnotíte působení ministryně Džamily Stehlíkové?

Brno, 20.1.2009 10:30, (RH)

Jan Horváth-Döme
Romský aktivista, básník, učitel na Obchodní akademii v Mostě.
Jako učitel bych této dámě dal známku dobrou – za tři. Měla snahu, to se cení. Ono totiž „dělat do Romů“ a „pro Romy“ je veliký oříšek, s kterým by si ani Popelka nevěděla rady. V této zemi chybí vůle a ochota ke změně. Předsudek je silnější než atom, v našem malém Česku to platí dvojnásob.

Petr Vašíček
Psychiatr a klavírista.
Byla bledá jako celá vláda, peníze vynaložené na její post se mohly ušetřit a dát na kulturu.

Klára Veselá-Samková
Právnička a publicistka, v letech 1990–1992 poslankyně za Romskou občanskou iniciativu
Působení Džamily Stehlíkové na ministerském postu hodnotím mimořádně kladně a jejího odchodu hořce lituji. Můj manžel Ivan Veselý totiž přicházíval z jednání s ní ve zcela zoufalém stavu. Jediný způsob, jak jej vytrhnout z hluboké deprese, do níž upadnul
vždy následkem setkání s psychiatričkou MUDr. Stehlíkovou, byl velmi kvalitní manželský sex. Doufám, že i nový ministr či ministryně bude mít stejně zdařilý vliv na můj rodinný život jako MUDr. Stehlíková. Kdyby k tomu přidal/a ještě něco dalšího, třeba kompetentní vedení resortu, byl by to již skutečně jenom bonus. Ale člověk nemůže chtít od života všechno, že ano…

Milan Gábor
Zpěvák přerovské skupiny Imperio (www.imperio.estranky.cz). 
Myslím, že paní ministryně zásadním způsobem nevybočila z postojů svých předchůdců – různých zmocněnců pro lidská práva a menšiny. Ne snad proto, že se nesnažila nebo že by opravdu něco nechtěla udělat pro Romy. Prostě nenašla dostatečnou podporu pro realizaci svých představ a plánů. A proto skončila tam, kde většina jejích kolegů. Mám dojem, že každý další ministr na tom bude bohužel asi stejně.

Jarmila Poláková
Na břeclavské průmyslovce absolvovala obor zasilatelství. Pracovala ve Svazu Romů v Břeclavi, nyní shání zaměstnání, nejraději v administrativě.
Práce Džamily Stehlíkové se mi vůbec nelíbila. Její postupy často mířily mimo účel, ke kterému byly určeny, byly nedostačující. Pokud chtěla pro Romy něco udělat, třeba vytvořit pracovní místa, myslím, že spíš nahrála jen gádžům, protože na mnoho nově vytvořených míst se hodí hlavně vysokoškoláci a těch mezi Romy zas tolik není. Stejně tak některé výroky Stehlíkové stály vzhůru nohama.

Jiřina Šiklová
Dříve aktivní v Chartě 77, nyní socioložka a publicistka.
Ministryně Džamila Stehlíková měla dobrou vůli něco změnit, k tomu jí ovšem chyběly zkušenosti a vhodní poradci. Spíše než kritizovat její neúspěchy bychom měli její počínání zhodnotit tak, aby nedošlo k dalším chybám.

Text vyšel v Romano hangos / Romském hlasu č. 1 / 2009 na http://www.srnm.cz

Pavel Pečínka, , Autor je šéfredaktorem listu Romano hangos / Romský hlas
Přečteno: 1376x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo