romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jaroslav A. Polák: Romské vynálezy

Praha, 17.2.2012 15:52, (ROMEA)

Před časem jsem na Facebooku zaregistroval nepříliš invenční rasistický vtip, z něhož plynulo, že na rozdíl od nás, Čechů, objevitelů ruchadla a tak, Romové vynalezli jen jak se ulejvat z práce a krást. Nedalo mi to a zapátral jsem, jak že to s těmi romskými vynálezy vlastně je.

Předně je třeba říci, že pochopitelně není dost dobře možné posuzovat hodnotu jakéhokoli lidu podle počtu vynálezů, a třeba Židé by nás v tomto směru strčili do kapsy mockrát i s ruchadlem, nicméně otázka to zajímavá je. Jak jsem zjistil, byla položena na Yahoo Answers a bylo na ni odpovězeno, přičemž mi odpověď připadla natolik zajímavá, že jsem si ji dovolil volně přeložit, doplnit o ilustrační videa (to o rumunských čarodějnicích je sice delší, ale je to vynikající dokument, který stojí za shlédnutí!) a nabídnout svým čtenářům.

* * *

Q: Existují nějaké cikánské vynálezy?

Gerrie: Karavan! Cikánský Vardo (povoz) byl, pokud vím, vůbec prvním dopravním prostředkem určeným i ke spaní a táboření.


Chov výjimečných koní! Irský cob (dříve byl také nazýván irský tinker, gypsy horse, Vanner) je stále za nemalé sumy dražen v Anglii a chován a prodáván v Americe. Irští cobové dokáží táhnout těžké náklady, vydrží mnoho dní bez vody i jídla a jsou milí k lidem a k ostatním zvířatům. A jsou nádherní! Všichni vyšlechtění Cikány před mnoha dekádami!Jaká škoda, že za tyto přínosy Cikáni nemohou vybírat autorské poplatky. Možná by pak nebyli známí pro jejich domnělý největší přínos lidstvu ... Podfuk. Nevynalezli podfuk, ale učinili z něj uměleckou formu. Věštění, kletby a odstraňování kleteb, nápoje lásky – to vše existuje i dnes (a povětšinou jde o podfuky) a stále jim vydělávají peníze.

Doufám, že to pomohlo.

Zdroje: Psal jsem o Cikánech odborné práce na univerzitě a obdivuji je. Navzdory všem těm perzekucím si zachovali svou skupinovou identitu.

* * *

Co dodat? Irský cob je nádherný kůň, obdivoval jsem jej loni na ProPetu v Brně a bylo by krásné jednoho či dva mít ... a třeba i vardo, který by táhli – jen s tím kočováním by to u nás už asi nebyla žádná velká sláva. Co se umělecké formy podfuku týče, obávám se, že jej v mnoha směrech, především na EZO TV, vzali z rukou umělců do pracek tvůrci kýče nejhoršího kalibru, ale naděláme nic. Když už jsme u toho umění: Romové pochopitelně jsou a vždy byli skvělými muzikanty.

Ale především: Vynálezy nevynálezy – nevím o tom, že by Romové kdy rozpoutali válku, spáchali genocidu, zotročovali jiné národy, vraždili ve jménu nějaké ideje či pracovali na vývoji zbraní hromadného ničení. Na druhou stranu – zatímco jiní psali v době osvícenství první nesmělé traktáty o svobodě, oni ji žili. Vlastně mi vůbec není tak docela jasné, podle jakých měřítek tu či onu kulturu posuzovat coby vyšší či nižší, hodnotnější či méně hodnotnou.


Uveřejněno se svolením autora.
Jaroslav A. Polák
Přečteno: 4540x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo