romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jaroslav A. Polák: Romské vynálezy

Praha, 17.2.2012 15:52, (ROMEA)

Před časem jsem na Facebooku zaregistroval nepříliš invenční rasistický vtip, z něhož plynulo, že na rozdíl od nás, Čechů, objevitelů ruchadla a tak, Romové vynalezli jen jak se ulejvat z práce a krást. Nedalo mi to a zapátral jsem, jak že to s těmi romskými vynálezy vlastně je.

Předně je třeba říci, že pochopitelně není dost dobře možné posuzovat hodnotu jakéhokoli lidu podle počtu vynálezů, a třeba Židé by nás v tomto směru strčili do kapsy mockrát i s ruchadlem, nicméně otázka to zajímavá je. Jak jsem zjistil, byla položena na Yahoo Answers a bylo na ni odpovězeno, přičemž mi odpověď připadla natolik zajímavá, že jsem si ji dovolil volně přeložit, doplnit o ilustrační videa (to o rumunských čarodějnicích je sice delší, ale je to vynikající dokument, který stojí za shlédnutí!) a nabídnout svým čtenářům.

* * *

Q: Existují nějaké cikánské vynálezy?

Gerrie: Karavan! Cikánský Vardo (povoz) byl, pokud vím, vůbec prvním dopravním prostředkem určeným i ke spaní a táboření.


Chov výjimečných koní! Irský cob (dříve byl také nazýván irský tinker, gypsy horse, Vanner) je stále za nemalé sumy dražen v Anglii a chován a prodáván v Americe. Irští cobové dokáží táhnout těžké náklady, vydrží mnoho dní bez vody i jídla a jsou milí k lidem a k ostatním zvířatům. A jsou nádherní! Všichni vyšlechtění Cikány před mnoha dekádami!Jaká škoda, že za tyto přínosy Cikáni nemohou vybírat autorské poplatky. Možná by pak nebyli známí pro jejich domnělý největší přínos lidstvu ... Podfuk. Nevynalezli podfuk, ale učinili z něj uměleckou formu. Věštění, kletby a odstraňování kleteb, nápoje lásky – to vše existuje i dnes (a povětšinou jde o podfuky) a stále jim vydělávají peníze.

Doufám, že to pomohlo.

Zdroje: Psal jsem o Cikánech odborné práce na univerzitě a obdivuji je. Navzdory všem těm perzekucím si zachovali svou skupinovou identitu.

* * *

Co dodat? Irský cob je nádherný kůň, obdivoval jsem jej loni na ProPetu v Brně a bylo by krásné jednoho či dva mít ... a třeba i vardo, který by táhli – jen s tím kočováním by to u nás už asi nebyla žádná velká sláva. Co se umělecké formy podfuku týče, obávám se, že jej v mnoha směrech, především na EZO TV, vzali z rukou umělců do pracek tvůrci kýče nejhoršího kalibru, ale naděláme nic. Když už jsme u toho umění: Romové pochopitelně jsou a vždy byli skvělými muzikanty.

Ale především: Vynálezy nevynálezy – nevím o tom, že by Romové kdy rozpoutali válku, spáchali genocidu, zotročovali jiné národy, vraždili ve jménu nějaké ideje či pracovali na vývoji zbraní hromadného ničení. Na druhou stranu – zatímco jiní psali v době osvícenství první nesmělé traktáty o svobodě, oni ji žili. Vlastně mi vůbec není tak docela jasné, podle jakých měřítek tu či onu kulturu posuzovat coby vyšší či nižší, hodnotnější či méně hodnotnou.


Uveřejněno se svolením autora.
Jaroslav A. Polák
Přečteno: 4572x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo