romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jen vzdělání pomůže Romům prolomit bludný kruh chudoby

Prokuplje (Srbsko), 6.3.2009 11:20, (ROMEA)

Malá Skurta se schovává před svým strýčkem v rodinné chatrči na břehu řeky a reptá, že nechce jít do školy, že se bojí, že ji tam budou bít, že nemá co na sebe a že se bojí také dětí z jiných romských komunit. "Co můžu dělat?" křičí do toho její matka Scribana, která před rozhodností své jedenáctileté dcerky vypadá zcela bezmocně, napsala agentura AFP.

Skurta nechce ani slyšet o škole a radši zůstává doma, dodává Scribana. Strýc Resat, který nedokončil ani základní školu, pro to má pochopení. "Studium to je pro vás, nikoli pro nás, protože my jsme Romové," říká a toto vysvětlení mu stačí. V celé rodině nikdo nemá stálé zaměstnání, jen občas nějakou příležitostnou práci.

Na jihu Srbska žije velká romská komunita, region přitom patří k nejchudším v zemi. V Prokuplje podle starosty Milana Aršoviče nezaměstnanost postihuje 35 procent aktivního obyvatelstva. Zbývá jen doufat, že by to regionu přišli nějací investoři.

"Romské děti, které nechodí do školy, jen prohlubují bludný kruh chudoby," říká Maria Luisa Fornarová z Dětského fondu OSN pro Srbsko. "Když jsou negramotné, nevzdělané, nemají možnost získat zaměstnání a stanou se z nich rodiče, kteří nebudou s to pomoci ani vlastním dětem." Někteří rodiče podle Fornarové nemají ani ponětí o důležitosti vzdělání a školu často považují za prostředí, které podle nich ani není pro jejich děti příliš dobré. Romové zůstávají sociální skupinou, která stojí na samém okraji společnosti, žijí v podmínkách velké bídy a izolace jen s malými sociálními možnostmi.

UNICEF v Prokuplje zřídil vzdělávací středisko s pomocí švýcarské agentury pro rozvoj. Podobných zařízení jsou na jihu Srbska desítky. Jejich úkolem je napomáhat s předškolní výchovou dětí, které často ani neumějí srbský jazyk. Mají také nelehký úkol působit na rodiče, aby pochopili nezbytnost vzdělávání.

Rozdíly ve vzdělanosti mezi romskými dětmi a těmi ostatními jsou alarmující. Asi jen 66 procent romských dětí v Srbsku absolvovalo zápis do základní školy. Asi jen 20 procent takových dětí základní školu dokončí.

Představitel programu pomoci pro Romy při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Matthew Newton v sídle svého úřadu v Bělehradě neskrývá, jak obrovský úkol před ním stojí. Evropská unie poskytla OBSE dva miliony eur pro zapojení romských dětí do vzdělávacího procesu na jihu Srbska.

Podle Newtona romské rodiny prý mají zájem, aby jejich děti do školy chodily, "ale když vidíte tu strašlivou bídu, v níž žijí, je zcela nereálné očekávat, že by si mohli dovolit pořídit učebnice a že by jejich děti chodily do školy vhodně oblečené". Newton je přesvědčen, že zapojení Romů do školního procesu si vyžádá dobu 20 až 40 let. Srbské úřady jsou si toho prý vědomy a spolu s mezinárodními institucemi se snaží zatím aspoň urovnat ty nejkřiklavější případy.

ČTK, /AFP
Přečteno: 1906x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, SrbskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo