romea - logo
26. ledna 2021 (úterý)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jen vzdělání pomůže Romům prolomit bludný kruh chudoby

Prokuplje (Srbsko), 6.3.2009 11:20, (ROMEA)

Malá Skurta se schovává před svým strýčkem v rodinné chatrči na břehu řeky a reptá, že nechce jít do školy, že se bojí, že ji tam budou bít, že nemá co na sebe a že se bojí také dětí z jiných romských komunit. "Co můžu dělat?" křičí do toho její matka Scribana, která před rozhodností své jedenáctileté dcerky vypadá zcela bezmocně, napsala agentura AFP.

Skurta nechce ani slyšet o škole a radši zůstává doma, dodává Scribana. Strýc Resat, který nedokončil ani základní školu, pro to má pochopení. "Studium to je pro vás, nikoli pro nás, protože my jsme Romové," říká a toto vysvětlení mu stačí. V celé rodině nikdo nemá stálé zaměstnání, jen občas nějakou příležitostnou práci.

Na jihu Srbska žije velká romská komunita, region přitom patří k nejchudším v zemi. V Prokuplje podle starosty Milana Aršoviče nezaměstnanost postihuje 35 procent aktivního obyvatelstva. Zbývá jen doufat, že by to regionu přišli nějací investoři.

"Romské děti, které nechodí do školy, jen prohlubují bludný kruh chudoby," říká Maria Luisa Fornarová z Dětského fondu OSN pro Srbsko. "Když jsou negramotné, nevzdělané, nemají možnost získat zaměstnání a stanou se z nich rodiče, kteří nebudou s to pomoci ani vlastním dětem." Někteří rodiče podle Fornarové nemají ani ponětí o důležitosti vzdělání a školu často považují za prostředí, které podle nich ani není pro jejich děti příliš dobré. Romové zůstávají sociální skupinou, která stojí na samém okraji společnosti, žijí v podmínkách velké bídy a izolace jen s malými sociálními možnostmi.

UNICEF v Prokuplje zřídil vzdělávací středisko s pomocí švýcarské agentury pro rozvoj. Podobných zařízení jsou na jihu Srbska desítky. Jejich úkolem je napomáhat s předškolní výchovou dětí, které často ani neumějí srbský jazyk. Mají také nelehký úkol působit na rodiče, aby pochopili nezbytnost vzdělávání.

Rozdíly ve vzdělanosti mezi romskými dětmi a těmi ostatními jsou alarmující. Asi jen 66 procent romských dětí v Srbsku absolvovalo zápis do základní školy. Asi jen 20 procent takových dětí základní školu dokončí.

Představitel programu pomoci pro Romy při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Matthew Newton v sídle svého úřadu v Bělehradě neskrývá, jak obrovský úkol před ním stojí. Evropská unie poskytla OBSE dva miliony eur pro zapojení romských dětí do vzdělávacího procesu na jihu Srbska.

Podle Newtona romské rodiny prý mají zájem, aby jejich děti do školy chodily, "ale když vidíte tu strašlivou bídu, v níž žijí, je zcela nereálné očekávat, že by si mohli dovolit pořídit učebnice a že by jejich děti chodily do školy vhodně oblečené". Newton je přesvědčen, že zapojení Romů do školního procesu si vyžádá dobu 20 až 40 let. Srbské úřady jsou si toho prý vědomy a spolu s mezinárodními institucemi se snaží zatím aspoň urovnat ty nejkřiklavější případy.

ČTK, /AFP
Přečteno: 1916x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, SrbskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo