romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jen vzdělání pomůže Romům prolomit bludný kruh chudoby

Prokuplje (Srbsko), 6.3.2009 11:20, (ROMEA)

Malá Skurta se schovává před svým strýčkem v rodinné chatrči na břehu řeky a reptá, že nechce jít do školy, že se bojí, že ji tam budou bít, že nemá co na sebe a že se bojí také dětí z jiných romských komunit. "Co můžu dělat?" křičí do toho její matka Scribana, která před rozhodností své jedenáctileté dcerky vypadá zcela bezmocně, napsala agentura AFP.

Skurta nechce ani slyšet o škole a radši zůstává doma, dodává Scribana. Strýc Resat, který nedokončil ani základní školu, pro to má pochopení. "Studium to je pro vás, nikoli pro nás, protože my jsme Romové," říká a toto vysvětlení mu stačí. V celé rodině nikdo nemá stálé zaměstnání, jen občas nějakou příležitostnou práci.

Na jihu Srbska žije velká romská komunita, region přitom patří k nejchudším v zemi. V Prokuplje podle starosty Milana Aršoviče nezaměstnanost postihuje 35 procent aktivního obyvatelstva. Zbývá jen doufat, že by to regionu přišli nějací investoři.

"Romské děti, které nechodí do školy, jen prohlubují bludný kruh chudoby," říká Maria Luisa Fornarová z Dětského fondu OSN pro Srbsko. "Když jsou negramotné, nevzdělané, nemají možnost získat zaměstnání a stanou se z nich rodiče, kteří nebudou s to pomoci ani vlastním dětem." Někteří rodiče podle Fornarové nemají ani ponětí o důležitosti vzdělání a školu často považují za prostředí, které podle nich ani není pro jejich děti příliš dobré. Romové zůstávají sociální skupinou, která stojí na samém okraji společnosti, žijí v podmínkách velké bídy a izolace jen s malými sociálními možnostmi.

UNICEF v Prokuplje zřídil vzdělávací středisko s pomocí švýcarské agentury pro rozvoj. Podobných zařízení jsou na jihu Srbska desítky. Jejich úkolem je napomáhat s předškolní výchovou dětí, které často ani neumějí srbský jazyk. Mají také nelehký úkol působit na rodiče, aby pochopili nezbytnost vzdělávání.

Rozdíly ve vzdělanosti mezi romskými dětmi a těmi ostatními jsou alarmující. Asi jen 66 procent romských dětí v Srbsku absolvovalo zápis do základní školy. Asi jen 20 procent takových dětí základní školu dokončí.

Představitel programu pomoci pro Romy při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Matthew Newton v sídle svého úřadu v Bělehradě neskrývá, jak obrovský úkol před ním stojí. Evropská unie poskytla OBSE dva miliony eur pro zapojení romských dětí do vzdělávacího procesu na jihu Srbska.

Podle Newtona romské rodiny prý mají zájem, aby jejich děti do školy chodily, "ale když vidíte tu strašlivou bídu, v níž žijí, je zcela nereálné očekávat, že by si mohli dovolit pořídit učebnice a že by jejich děti chodily do školy vhodně oblečené". Newton je přesvědčen, že zapojení Romů do školního procesu si vyžádá dobu 20 až 40 let. Srbské úřady jsou si toho prý vědomy a spolu s mezinárodními institucemi se snaží zatím aspoň urovnat ty nejkřiklavější případy.

ČTK, /AFP
Přečteno: 1908x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, SrbskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo