romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julius Zajac: Existují léky na soužití romské menšiny s majoritou?

Praha, 28.2.2012 10:06, (ROMEA)
ilustrační foto

Pozoruji obě strany a myslím si, že vím, kde je zakopaný pes. Pokusím se ve stručnosti popsat, co vadí majoritě i minoritě.

Výtky majority jsou často o tom, že Romové nepracují, nebo dalším častým jevem je obtěžující a hlučné chování v dopravních prostředcích. Poslední dobou se vznikajícím nárůstem ghett také přepadávání a velmi lidem vadí pobírání sociálních dávek. Majorita má pocit, že Romové jsou téměř beztrestní, že můžou to, co normální občan ne, mají pocit pozitivní diskriminace a zvýhodňování Romů nejen před zákonem. Nelíbí se také časté ohánění se rasismem.

Co vadí Romům? Např. pracovní diskriminace v xenofobní podobě, a nejen při žádosti o zaměstnání, ale vlastně téměř všude. Romové vidí, jak je majorita nechce přijmout, a to možná obě strany od sebe ještě více odděluje. Tento pocit možná trvá celou dobu, co tu Romové žijí. Když vezmu v potaz války, koncentráky apod., tak mě napadá, jestli se tenhle pocit dá nějak genově dědit. Ale na to může odpovědět jen odborník.

Je dobré si uvědomit, že Cigáni jsou jiní než Češi. Říkáte si, že to není žádná novinka, ale stejně to není špatné zmínit. Nechci ani nemůžu psát za všechny Romy, ale můžu psát sám za sebe svoje názory. Myslím si, že jsme někdy zbytečně urážliví, výbušní a máme další podobné rysy vyplývající z velkého temperamentu.

Žijeme v jednom státě, přesto každý na druhý straně, ale kam tohle vede? Zatím to vedlo a vede k tomu, že mladí Romové většinou nemají práci a vzdělání. To je základní kámen úrazu a pro budoucnost není nic důležitějšího než právě tohle.

A co dál? Budou si Cigáni a Češi dál stěžovat a ukazovat na sebe prstem, dávat si určitý podíl viny atd.? Vyřeší se tím něco? Vůbec nic. Musíme se zvednout sami, trošku změnit sebe samotné, mít více pokory ke vzdělání a vést k němu děti. To samozřejmě neplatí pro ty, jež to dělají. Uvidíte, že postoje majority se k nám změní, ale hlavně se změní životy našich dětí. Nebudou mít takový problém s prací a integrací celkově.

Ale je to dlouhý běh a dřina za vzděláním, za změnou. Dobrá práce, dobrý život a dobré soužití je snad dostatečná inspirace a hnací motor. Máme možnost to změnit, třebaže s časovým odstupem.

Julius Zajac
Přečteno: 2034x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo