romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Holomek: Na blbosti je člověk užije!

Brno, 15.4.2010 23:24, (http://blog.aktualne.centrum.cz)

Zase někdo přišel na to, že spisovatel a malíř Josef Lada by mohl být považován za rasistu, protože jeho kocoura Mikeše hodili zlí Cikáni na vůz. Přišel na to Václav Miko z Roma reality. Na co ti lidé nepřijdou!

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA NA AKTUÁLNĚ.CZ

To by musel být rasistou i tatíček Masaryk, za něhož český parlament přijal zákon o „cikánském zlořádu“. Ani Mácha by nezůstal čistý se svým románem Cikáni. A co Neruda v Malostránských povídkách, kdy připomíná, že by se musel stydět zapíraje svůj národ, byť by Cikánem byl. I v roce 1968 založený Svaz Cikánů-Romů používal výraz, kteří mnozí považují za pejorativní, a přesto to byli sami Romové, kteří neváhali jej použít, protože doba by jinému výrazu nerozuměla. Vzpomínám na dnes již nebohého sochaře pana Preclíka v dávných časech ČNR, kdy jsme diskutovali tom , zda kříže nazývané cikánskými, o nichž připravoval nějakou publikaci, mají být takto nazývány, či nikoliv. Dovedete si představit název Romské kříže?

To vše je historie a nelze ji měnit ani podezřívat kohokoliv z nečistých úmyslů. Spíše jde o to, zda učitelé ve školách, kde tuto knihu používají, dokáží dětem vysvětlit, že dnes už je doba jiná a že i ti Cikáni jsou už jiní.

Napsáno pro LN a autorův blog na Aktuálně.cz

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA NA AKTUÁLNĚ.CZ

KAM DÁL?
Stanovisko sdružení ROMEA ke "kauze Mikeš"
Lucie Horváthová: Výroky pana Mika poškozují snahu seriozních organizací
Pane Miko, nehovořte prosím za Romy, stydím se!!
D. R. Horváth ke kauze "Mikeš"
Návod jak číst noviny aneb "U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo. Bodejž jsi je trochu málo, ty cikáně mlčelo!"

 

Karel Holomek
Přečteno: 1427x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, MikešHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo