romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Každý by měl začít sám u sebe

Praha, 29.4.2008 10:06, (Převzato: Mladá fronta DNES)

Možná se nad mým názorem zhrozíte, ale podle mě nejsou v plném slova smyslu lidská práva platná nikde. Občas mě zaráží chvástání politiků, jak jsme lidskou zemí. Lidská práva jsou zakotvena v naší ústavě, a tak jsme na tom lépe než v zemích, kde vládnou diktátoři. Přesto zde nejsou dodržována tak, abychom se mohli chlubit. Co práva Romů. Lidé i úřady nad nimi ohrnují nosy a dokonce naši politici o nich občas prohlásí výrok, nad kterým zůstává rozum stát. Proslavený je tím pan ministr Čunek.

Netvrdím, že jsou Romové bezchybní. Jsou mezi nimi ti špatní, ale i ti dobří. Plno lidí tvrdí, že Romové okrádají stát. To je přece hloupost. Stačí se podívat, jak se v našem státě daří korupci, daňovým únikům, zpronevěrám. Dalším příkladem mohou být homosexuálové. Je pravda, že v posledních letech se jejich situace zlepšila. Stále ale třeba nesmí vychovávat děti. Když si vezmu, kolik dětí zažilo domácí násilí... Nevidím důvod, proč by nemohly homosexuální páry vychovávat děti. Několik jich znám a všechno jsou to slušní lidé. Je tu ale argument, že jejich dítě by pak mohlo být také homosexuální. Nejsem sice psycholog, ale podle mě by se to mohlo stát, pokud by to dítě bylo izolované. Když bude chodit mezi ostatní lidi a do školy, tak uvidí i „normální“ páry a bude mít „na výběr“.

A co diskriminace žen. Přes vyspělost dnešní společnosti, kdy mizí názor, že žena je dobrá jen do kuchyně, na výchovu dětí, je její postavení stále horší než pozice muže. Žena dostává za stejnou práci zaplaceno méně než muž. V práci také bývá často obětí sexuálního obtěžování.

Někteří lidé by si mohli myslet, že s přihlédnutím k situaci v Africe je moje „fňukání“ bezdůvodné. Nechtěla jsem zlehčovat, že v jiných zemích nejsou lidská práva dodržována vůbec. Jen jsem chtěla poukázat, že ani u nás není dodržování lidských práv samozřejmostí.

JANA SENEŠIOVÁ, Gymnázium Ústí nad Labem
Přečteno: 953x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo