romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kdo má odpovědnost?

Praha, 22.4.2009 18:45, (Právo)

Odpovědnost za rasistické řádění máme asi mnozí, v různé míře. Každý počin státní správy, samosprávy nebo jiné instituce, který veřejnost chápe jako „proti Cikánům“, jen povzbuzuje anticiganismus, jenž může vést i k násilí a zabíjení lidí.

Prezident republiky tu požívá úcty, útok na Romy ve Vítkově ve Slezsku odsoudil. Před měsícem ale veřejně podpořil Ivanu Řápkovou (ODS), chomutovskou primátorku, prý to dělá dobře.

Spojován je i se senátorkou Lianou Janáčkovou, dříve starostkou ostravských Hulvák a Mariánských Hor. Ta od volání po sbírce peněz na jednosměrné letenky pro Romy do Kanady v roce 1999 přešla v létě 2006 k vyhlášení, že je rasistka a že chce mít Romy za vysokým elektrickým plotem.

„Já už ty cikány opravdu nemám kam dávat, já bych prostě musela mít ten dynamit a odstřelit je,“ řekla tehdy. Pak ji zvolili do Senátu. Policie a státní zástupce ji stíhat chtěli, ale jen 13 senátorů z 54 hlasovalo pro její vydání. Proto je její stíhání za štvaní, hraničící s výzvou k zabíjení Romů, vyloučeno. Navždy!

Senátorka Janáčková nyní založila spolu s Petrem Machem protievropskou Stranu svobodných občanů. Její duchovní otcovství Václav Klaus nepopírá. Štvou proti Lisabonu. Právem, při hlubším začlenění našeho státu do Unie by se i ČR vzdala prezidentovy plné ústavní neodpovědnosti a nemravného rozsahu imunity. Janáčková a Řápková tu s Klausovou pomocí jednají tak, že to ohrožuje celou společnost. To se nepodařilo ani Jiřímu Čunkovi.

Bezprostřední odpovědnost za účinné nepotlačování rasistického násilí má resort vnitra. Je dobře, když to řekne někdo jiný než opozice či novinář.

Právnička Klára Kalibová ze sdružení Tolerance a občanská společnost v televizi řekla, že ministerstvo vnitra selhalo ve všem, co mu bylo svěřeno, v koncepcích i ve strategiích, v Janově, v Litvínově i v Ústí. Nejhorší je podle ní jeho neúspěch u soudu při zákazu Dělnické strany.

Ministr vnitra Langer ví ale o Romech své a zná také důvod, proč se na ně útočí: Dokud si prý neuvědomí, že není normální nechodit do práce a nepracovat, že není normální neposílat děti do školy, potom tu vždy bude živná půda pro takovéto typy lidí, kteří toho budou zneužívat k útokům proti romské komunitě, uvedl v televizi.

S tímto schématem, které platí jen pro menšinu Romů, sice u nás asi souhlasí hodně lidí, ale nad požářištěm a popáleným dvouletým děckem v kritickém stavu by to neřekli. To platí i o těch, kteří nevědí skoro nic či jen méně než Langer o příčinách a rozsahu sociálního vyloučení a myslí si třeba, že Romové to mají v genech.

Jan Fischer by měl zvážit, že dohoda mezi Paroubkem a Topolánkem pro něj a pro Klause není závazná, a měl by hned, jak mu to ukládá ústava, předložit Klausovi návrh na novou vládu.

Jinak nám tu bude Ivan Langer coby ministr otravovat vzduch svými krajněpravicovými „pravdami“ ještě více než dva a půl týdne.

KAM DÁL?

 

Přečteno: 1086x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo