romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Klára Kalibová: Zahlceni anticikánismem

Praha, 14.1.2012 17:07, (ROMEA)
ilustrační foto

Plíživě se nám do terminologie státní správy, médií i nás samých vkrádá nové slovo - ANTICIKÁNISMUS.

Nenápadně jsme z různých směrů přesvědčováni o tom, že současné veskrze celonárodní proti-romské nálady, nejsou rasismem, ale zvláštním druhem nevraživosti směřovaným proti ne všem Romům, ale těm nepřizpůsobivým, nerespektujícím tu či ono, těm, pro které se vžilo označení CIKÁN se všemi jeho negativními souvislostmi.

Po pravdě, nové zas až tak nebude jako spíše vyprázdněné a obsazené zhola novým obsahem. Tím, kdo nové slovo původně prosazoval, byl romský aktivista Rudko Kawczinsky, ředitel Evropského fóra Romů a Travelerů. V jeho pojetí je anticikánismus (angl.. antigypsism, také anticiganism) specifickým projevem rasismu namířeným proti Romům. V této podobě byl termín v Česku prosazován Radou vlády pro záležitosti romské komunity a některými romskými aktivisty (Václav Miko: Anticikánismus v Čechách). Podstatou snahy o konceptualizaci anticikánismu bylo zdůraznit specifickou podstatu rasismu směřujících vůči Romům.

K zcela zásadnímu významovému posunu slova došlo v důsledku výzkumu organizace STEM zadaného ministerstvem vnitra, jehož cílem bylo zmapovat postoje veřejnosti k pravicově extremistickým, rasistickým a xenofobním myšlenkám zveřejněném v roce 2010. Výzkumná zpráva tvrdí, že české anticikánské postoje (…) jsou především sociálně zakotvené a souvisejí s tím, že česká veřejnost si Romy spojuje s nepřizpůsobivostí, kriminalitou a zneužíváním dávek. Výzkum dokonce dovozuje, že anticikánismus nesouvisí příliš s rasismem. V tomto smyslu je termín anticikánismus nadále užíván státní správou.

Zatímco tedy původně byl termín užíván jako zvláštní forma rasismu s cílem najít nové a efektivní nástroje k jeho odstranění, současný významový posun naopak rasistickou podstatu anticikánismu popírá.

Nedomnívám se, že by to tak bylo správné. Před závorku vytýkám, že jsem přesvědčena, že si vystačíme s termínem rasismus. Pokud už přistoupíme na užívání termínu anticikánismus, nemůžeme popírat jeho rasistickou součást. Rozvášněné varnsdorfské davy neposílají do plynu nepřizpůsobivé asociální cikány, ale Romy jako jednu celou společenskou skupinu. Většina romských obětí násilí z nenávisti, dle našich zkušeností, nejsou sociálně vyloučení, ale integrovaní. Nejsou napadáni proto, že jsou nepřizpůsobivé či kriminální živly, ale proto, že jsou za takové považovány na základě vnějšího znaku – barvy pleti.

Pokud bude stát prosazovat druhé výše naznačené pojetí anticikánismu ve snaze ospravedlňovat rasistické projevy části veřejnosti, de facto přijme argumentaci krajní pravice a dláždí cestu k mnohem závažnějším problémům, než jsou současné nepokoje na Šluknovsku.

Klára Kalibová, In Iustitia
Přečteno: 2978x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo