romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kocáb navštívil rodinu malé Natálky, seznamoval se i s česko-polským soužitím

Moravskoslezský kraj, 20.2.2010 16:12, (ROMEA)

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb uskutečnil dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje, během které se seznamoval se specifiky česko-polského soužití a také navštívil romskou rodinu z Vítkova, která byla postižena brutálním rasistickým útokem.

Ministr Kocáb se setkal na pracovní snídani s hejtmanem Moravskoslezského kraje Jaroslavem Palasem a krajským koordinátorem pro národnostní menšiny Danielem Vránou.

Další návštěva se uskutečnila v obci Budišov nad Budišovkou, kde se ministr setkal s místostarostou panem Rostislavem Němcem. Rozhovor se týkal přijetí rodiny Sivákových do místní komunity. Místostarosta i Pavel Kudrik, otec Natálky, se shodli na tom, že soužití se starousedlíky je bezkonfliktní.

Ministr Kocáb také přijal pozvání starosty Českého Těšína Víta Slováčka. Schůzky se zúčastnili šéf městské policie Jan Chromeček, vedoucí Výboru pro národnostní menšiny Janusz Branny a další.

Následovalo setkání se zástupci Kongresu Poláků a dalších polských organizací (Polský kulturně osvětový svaz, Matice Polská, Slezský Beskyd, Pedagogické centrum pro polské národnostní školství).

Druhý den návštěvy ministr začal besedou se studenty nejdříve polského gymnázia v Českém Těšíně, poté českého gymnázia v Třinci. V Třinci se ministr setkal se starostkou města paní Věrou Palkovskou, kterému následovala beseda s patnácti starosty Sdružení obcí Jablunkovska.

Česko-polské soužití je v posledních měsících zkoušeno poškozováním dvojjazyčných tabulí, které mají města a obce podle zákona o obcích umisťovat tam, kde žije alespoň 10% obyvatel národnostní menšiny a kde toto doporučí místní Výbor pro národnostní menšiny.

Přestože se dle vyjádření krajského ředitelství policie z ledna tohoto roku jedná o přestupky (jen v jednom případě o trestný čin) nedosahující ani počtu v řádu desítek, dokázaly vnést do tradičně dobrých česko-polských vztahů napětí.

Ministr Kocáb se během své návštěvy utvrdil v názoru, že oběma stranám jde především o zastavení vyhrocování problému ze strany medií. Varoval také před zbytečně tvrdou rétorikou, která neodpovídá realitě a může problém eskalovat.

„Dějinné události na Těšínsku nebyly vždy jednoduché, přesto je tento region dlouhodobě naším nejlepším příkladem klidného a tolerantního soužití různých národností. Jsem upřímně rád, že se historicky dobré vztahy mezi Poláky a Čechy nedají ničit tak jednoduše jako tabule,¨ poznamenal ministr Kocáb.

Upřímně doufám, že se potvrdí moje domněnka, že v případě poškozování dvojjazyčných tabulí jde jen o chuligánství. Jakékoliv vyhrocené nacionální smýšlení jsem nezaznamenal ani u jedné ze stran, čehož je nepřímým dokladem ujištění pana Josefa Szymeczka, zástupce polských organizací, že podporuje myšlenku instalace pamětní desky T.G.M. v Českém Těšíně na straně jedné a ujištění starostky Třince paní Palkovské, že v dohledné době počítá se zavedením dvojjazyčných tabulí při vjezdu a výjezdu z města a na úředních budovách na straně druhé," dodal.

Dvoudenní návštěva ministra byla ukončena veřejnou diskusí s občany Smilovic a okolního mikroregionu na téma dvojjazyčných tabulí. Přes počáteční emociální vystoupení osadníků se debata posunula k ochotě se tématu věnovat s důrazem na společné soužití a otupení nacionálních rozporů.

tisková zpráva, ryz, Tisková zpráva ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába
Přečteno: 985x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo