romea - logo
21. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Albert
Loading
rozšířené vyhledávaní

Komu vadí Romové?

Přerov, 14.3.2008 11:00, (Převzato: Nové Přerovsko)

Zavítaly jsme tento týden s kolegyní do Škodovy ulice, abychom se zdejších Romů zeptaly na jejich pocity v souvislosti s vystěhováním z této čtvrti. Když jsme navštívily jednu z místních obyvatelek v jejím skromném příbytku, nikdy by mě nenapadlo, že přijdu do útulného a čistého bytu. Padl tedy první z předsudků - Romové umí žít spořádaně, slušně a hlavně v čistém prostředí.

V dojmu, že se na přerovské Romy dívá majoritní společnost shora, mě utvrdil další zážitek. Nevinná hra romských dětí s pop cornem v přerovském kině Hvězda totiž skončila zásahem policistů. V té souvislosti mě napadlo, jakou šanci může mít třeba Rom s pěti dětmi, který si chce v naší společnosti najít klidné bydlení, když téměř všichni je máme za vandaly. Po situaci v kině mě nepřekvapuje, že po mně romské děti pokřikují na ulici ne příliš lichotivá slova. Co bychom ale od nich asi mohli jiného slyšet, když jim dáváme najevo, jak se je snažíme z Přerova vystrnadit....

Hana Jančovičová
Přečteno: 1411x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo