romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Konflikty mezi dvěma rodinami ze Šternberka se snaží řešit i radnice

Šternberk, 5.4.2012 15:06, (ROMEA)

Napětí mezi dvěma romskými rodinami řeší radnice ve Šternberku na Olomoucku. Rozpory jsou letité, v poslední době ale opět přerostly ve vzájemné útoky. Potyčky, do nichž se zapojují až desítky Romů, se většinou odehrávají na veřejnosti v centru města, což nelibě nesou svědci těchto potyček. Radnice iniciovala společnou schůzku se zástupci Romů, městskou policií i terénními pracovníky, řekla dnes mluvčí radnice Irena Černocká.

Problémy mezi těmito rodinami se táhnou již několik let. "Obě skupiny se hádají ze zásady, nejde například o majetkovou nevraživost. Stačí, když zástupce jedné skupiny potká někoho z druhého tábora, začnou si nadávat a není daleko k fyzickému napadení. Při jednom z posledních konfliktů byl jeden Rom zraněn, tím napětí opět narostlo," uvedl předseda místní organizace Společenství Romů na Moravě Vilém Král.

Velitel strážníků potvrdil, že mezi znesvářenými skupinami vznikají rvačky a výtržnosti. "Některé případy jsou projednány jako přestupky, některé řeší Police ČR. Proti sobě jde vždy několik desítek Romů, naposledy to bylo zhruba před týdnem," uvedl Pospíšil. Konflikty podle něj navíc přispívají ke kritickému postoji k Romům.

Radnice se snažila dospět k řešení na středeční schůzce, na niž ale zástupci jedné z nesvářených stran nedorazili. Výsledky jednání nechtěla mluvčí radnice Irena Černocká blíže komentovat. "Z jednání vzešly úkoly pro zástupce města i neziskové organizace, které by měly vést ke zklidnění situace a k postupnému řešení problémů," uvedla mluvčí.

Podle Krále se ale zúčastnění shodli na potřebě dalších jednání za účasti obou romských táborů. Terénní pracovnice by měly ještě intenzivněji pracovat s těmito dvěma rodinami a především s jejich dětmi a mládeží. "Jakmile se děti dostanou do základní školy, už mezi nimi vznikají spory. Mají to zřejmě už z domu. Tuto nevraživost je třeba odbourat," soudí Král.

Obdobná schůzka se na radnici uskutečnila také v roce 2008, zklidnění situace ale bylo jen dočasné. Podle odhadů ve zhruba čtrnáctitisícovém Šternberku žije do 500 Romů.

Přečteno: 1008x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo