romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krize, Romové a brněnská média

Brno, 17.6.2009 10:44, (RH)

Hospodářská krize tvrdě omezuje dotační programy, doléhá i na redakce a vydavatelství a dál „zeštíhluje“ brněnské mediální prostředí. List Romano hangos / Romský hlas přišel nedávno naráz o několik příbuzných, blízkých i velmi vzdálených.

Prvním je revue Politika, dříve Proglas. S tímto konzervativně-neoliberálním časopisem ve službách ODS měl společné jen celostátní působnost, úzce vymezenou čtenářskou obec a redakci umístěnou v Brně. Měsíčník Politika-Proglas vytrvale kritizoval západoevropské modely multikulturní společnosti a pojetí lidských práv. Na přelomu roku zveřejnil obsáhlý rozhovor s plzeňskými kulturními antropology Jakoubkem a Budilovou. Nyní už funguje jen v okleštěné internetové verzi.

Jihomoravská hospodářská agentura přestala v květnu vydávat Brněnský Metropolitan (BM), který jako radniční měsíčník informoval mj. o akcích magistrátu Brna zaměřených na Romy. BM začne znovu vycházet údajně v září 2009, už s novým, možná mimobrněnským vydavatelem.

V Brně sídlila také část redakce Jakubem Patočkou utvářených Literárních novin (LtN), velmi často zveřejňujících intelektuální úvahy a polemiky k romské tematice. LtN začátkem roku koupila nepřímo ČSSD, v květnu je však prodala Miroslavu Pavlovi z bavorského koncernu Vltava-Labe-Press, vlastnícímu většinu českých regionálních Deníků. Redakce LtN tuto změnu nepřijala a ukončila činnost.

Celkem paradoxně se naproti v Brně začal zdarma rozdávat nový celostátní týdeník Sedmička, v jehož zpravodajské části jižní Moravu a Jihlavsko pokrývá bývalý redaktor a fotograf Romano hangos Jiří Salik Sláma.

Text vyjde v Romano hangos č. 10 na www.srnm.cz

Pavel Pečínka, , Autor je šéfredaktorem listu Romano hangos / Romský hlas
Přečteno: 955x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo