romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krize, Romové a brněnská média

Brno, 17.6.2009 10:44, (RH)

Hospodářská krize tvrdě omezuje dotační programy, doléhá i na redakce a vydavatelství a dál „zeštíhluje“ brněnské mediální prostředí. List Romano hangos / Romský hlas přišel nedávno naráz o několik příbuzných, blízkých i velmi vzdálených.

Prvním je revue Politika, dříve Proglas. S tímto konzervativně-neoliberálním časopisem ve službách ODS měl společné jen celostátní působnost, úzce vymezenou čtenářskou obec a redakci umístěnou v Brně. Měsíčník Politika-Proglas vytrvale kritizoval západoevropské modely multikulturní společnosti a pojetí lidských práv. Na přelomu roku zveřejnil obsáhlý rozhovor s plzeňskými kulturními antropology Jakoubkem a Budilovou. Nyní už funguje jen v okleštěné internetové verzi.

Jihomoravská hospodářská agentura přestala v květnu vydávat Brněnský Metropolitan (BM), který jako radniční měsíčník informoval mj. o akcích magistrátu Brna zaměřených na Romy. BM začne znovu vycházet údajně v září 2009, už s novým, možná mimobrněnským vydavatelem.

V Brně sídlila také část redakce Jakubem Patočkou utvářených Literárních novin (LtN), velmi často zveřejňujících intelektuální úvahy a polemiky k romské tematice. LtN začátkem roku koupila nepřímo ČSSD, v květnu je však prodala Miroslavu Pavlovi z bavorského koncernu Vltava-Labe-Press, vlastnícímu většinu českých regionálních Deníků. Redakce LtN tuto změnu nepřijala a ukončila činnost.

Celkem paradoxně se naproti v Brně začal zdarma rozdávat nový celostátní týdeník Sedmička, v jehož zpravodajské části jižní Moravu a Jihlavsko pokrývá bývalý redaktor a fotograf Romano hangos Jiří Salik Sláma.

Text vyjde v Romano hangos č. 10 na www.srnm.cz

Pavel Pečínka, , Autor je šéfredaktorem listu Romano hangos / Romský hlas
Přečteno: 956x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo