romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kumar Vishwanathan: Opavská policie špatně pracuje

Opava, 17.5.2010 12:12, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Dům v Rybářské ulici v Opavě, kde žijí tři romské rodiny, byl podle jeho obyvatel v noci na sobotu terčem dalšího žhářského útoku. "Telefonovali mi Romové z Rybářské ulice, že v noci po třetí hodině dům napadlo několik mladých lidí. Zapálenou popelnici přitáhli až ke dveřím domu, kopali do dveří a vykřikovali nenávistná hesla," uvedl Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje práci s romskou komunitou v regionu.

Opavský policejní mluvčí René Černohorský pro deník Právo uvedl, že místní městská policie zaznamenala v noci z pátku na sobotu, ve 3:50 hodin požár kontejneru u Penny marketu na Rybářské ulici: "Nic oficiálně nebylo nahlášeno, takže nic neprošetřujeme. Popelnice hořela u Penny marketu na Rybářské ulici, který je od domu s romskými obyvateli vzdálen zhruba sto metrů. Nezaznamenali jsme žádné výhrůžky." Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Faster sdělil, že jedna hasičská jednotka zasahovala před čtvrtou hodinou ranní u požáru plechové popelnice u opavského Penny marketu na Rybářské ulici. „Žádné spekulace o žhářském útoku nemůžu potvrdit," sdělil Faster.

Podle Vishwanathana, který místo v neděli navštívil, nejde ze strany Romů o žádnou mystifikaci a celá věc se dá lehce vysvětlit. „Popelnici, kterou útočníci nechali stát před domem, kde žijí Romové, poposunul podle svědectví o pár metrů dál taxikář, protože mu bránila ve výjezdu a parkování.“

Jak dále Vishwanathan serveru Romea.cz sdělil, vše by se brzy vysvětlilo, kdyby opavská policie pracovala tak, jak má. „Problémem je dlouhodobě špatná práce opavské místní policie, která se takovým případům nevěnuje dostatečně důsledně. Tak třeba v této záležitosti ani nevyslechla svědky, nesepsala k věci žádný protokol, žádný zápis. Lidé volali policii i hasiče. Hasiči požár uhasili, avšak policie se případu nevěnuje, policisté se jim vysmáli,“ dodal Vishwanathan.

V Opavě došlo ve stejném domě v Rybářské ulici na začátku dubna již ke druhému útoku zápalnými lahvemi. Láhve pachatel vhodil na vstupní chodbu do domu přibližně v jednu hodinu ráno. Podle dřívějších zjištění serveru Romea.cz se v tomto domě první útok zápalnými lahvemi odehrál na konci června 2008. Neznámý pachatel tehdy také vhodil dvě zápalné lahve do chodby domu, začaly hořet dveře bytu nájemníka v přízemí, oheň se naštěstí nájemníkům podařilo uhasit. Policie pachatele nezjistila. Zanedlouho po tomto napadení chtěla dvojice útočníků, podle vzhledu příznivců krajní pravice, napadnout před vchodem do domu těhotnou ženu, která šla domů, té se však za pomoci jednoho z příbuzných podařilo utéct.

K dalším útokům docházelo v domě obydleném Romy v ulici Sadová (hned vedle Rybářské) nedaleko opavského fotbalového stadionu. Místní hooligans zde často na cestě z fotbalového zápasu Romy fyzicky i verbálně napadají. Jedné z místních rodin vhodili například do okna granát se slzným plynem. „Děti měly potíže s dýcháním, museli jsme se na pár dní vystěhovat a byt na vlastní náklady dát do pořádku, včetně vymalování všech místností. Nedávno nám místní výtržníci hodili do okna velký kámen, který spadl hne vedle postýlky naší malé,“ řekla Romea.cz jedna z nájemnic domu v Sadové.

U žádného z těchto útoků policie nezjistila pachatele, podle svědectví se dokonce minimálně v jednom případě ani neobtěžovala vyslechnout postižené, stejně jako v posledním případě se zapálenou popelnicí.

KAM DÁL?
Útok v Opavě: Policisté zkoumají záběry z pouličních kamer
Další útok zápalnou lahví, tentokrát v Opavě

Přečteno: 1607x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Žhářský útokHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo