romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarská garda v otevřeném konfliktu s Romy

Budapešť, 12.3.2008 19:07, (ROMEA/Novinky.cz)

Městský soud v Budapešti odložil rozhodnutí o zákazu polovojenské Maďarské gardy do 19. března. Před budovou soudu na ulici Markó došlo podle agentury MTI ke konfliktu mezi gardisty a Romy. Zakročit musela policie, která oba tábory oddělila. Napsal to server Novinky.cz.

Prokuratura žádá rozpuštění této polovojenské organizace. O návrhu měl soud rozhodovat původně v dubnu, ale na žádost ministra spravedlnosti Tibora Draskovicse soud určil nový termín.

ČTĚTE TAKÉ
Stovky Romů zabránily rekrutování do extremistické Maďarské gardy

Prokuratura navrhla zákaz Maďarské gardy po loňském shromáždění gardistů v obci Tatászentgyörgy, které bylo namířené proti Romům. Asi stovka příslušníků Maďarské gardy se seřadila před budovu soudu ve vojenském útvaru.

Chtěla tím zabránit, aby se do budovy dostali členové Romské samosprávy. Předseda samosprávy Orbán Kolompár požádal o pomoc policii, která zabezpečila účast Romů na pojednávání soudu.

"Přístupu na soud jsme se domáhali proto, abychom slyšeli argumentaci příslušníků Maďarské gardy před soudem," uvedl Kolompár.

Maďarská garda vznikla loni z iniciativy mimoparlamentní ultrapravicové strany Jobbik.

Přísahu člena gardy složilo už asi 600 lidí. Pochodující gardisté v uniformách připomínajících členy strany Šípových křížů, maďarské fašistické strany z období druhé světové války, vyvolali odmítavé reakce v Maďarsku i v zahraničí.

Přečteno: 1609x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo