romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarsko: Vraždy Romů byly naplánované

Budapešť, 25.3.2011 20:03, (ROMEA)
REPROFOTO: Česká televize

Pachatelé útoků na domy maďarských Romů při nichž v posledních letech zahynulo v Maďarsku nejméně šest lidí, byly naplánovány "s vojenskou precizností". Na pátečním prvním jednání u budapešťského soudu byly desítky prominentních hostů včetně politiků, zástupců romské komunity, jakož i příbuzných obětí útoků. Z vražd jsou obviněným tři osoby, čtvrtý se měl dopustit menších zločinů v souvislosti s těmito vraždami.

Dnes prokuratura několik hodin četla obžalobu, proces pokračuje příští týden. Trvat by měl do 13 července, rozsudek zřejmě padne až během příštího roku.

Při sérii útoků na romské domy zahynulo v letech 2008 a 2009 šest lidí. Čtyři členy bandy zabijáků zatkli v srpnu 2009 v hospodě v Debrecínu. Skupina, ideově blízká neonacistické scéně, se podle obžaloby začala formovat v roce 2007, kdy se jí čtyři budoucí členové - Árpád K., István K., Zsolt P. a István Cs. - shodli, že stát nedělá nic pro potlačení "cikánské zločinnosti" a musí tuto problematiku vzít do vlastních rukou.

Cukráře, zvukaře, vyhazovače a bývalého vojáka mírových sil KFOR spojila právě fanatická nenávist vůči Romům. V Česku jsou připodobňováni k vítkovským žhářům.

V období od července 2008 do srpna 2009 spáchali téměř 20 útoků v devíti vesnicích a městečkách v středním a východním Maďarsku při nichž zahynulo šest lidí včetně pětiletého dítěte a vážná zranění utrpělo pět dalších včetně dalšího dítěte. Obvinění vystřelili na Romy a jejich domy 78 střel, nejméně do sedmi domů vhodili zápalné láhve a celkem ohrozili 55 lidí.

Jeden ze zadržených odmítl vypovídat, další tři vypovídali. Svou vinu však popírají. "Teď jim hrozí podle míry provinění od patnácti let až doživotí. Případ tehdy vyostřil atmosféru, Romové dokonce chystali hromadnou emigraci," podotkl Attila Petöfi z Národního vyšetřovacího úřadu.

"Chorobné vraždění skončilo, dva roky nemohli Romové v Maďarsku žít v klidu, dva roky nemohli spát, protože se báli o životy svých dětí," uvedl Orbán Kolompár, předseda romské samosprávy.

Proces by měl trvat jednacích 34 dnů. Vypovídat bude přes 160 svědků. Po prvním kole by mělo přijít na řadu vyhodnocování a porada soudu.

Maďarské zákony podněcování k rasové nenávisti trestají. Počet obvinění a rozsudků v případě rasově motivovaných útoků je ale nižší než počet hlášení, která o takových útocích dostávají nevládní organizace. Maďarská policie uvádí, že v roce 2008 bylo v zemi 12 rasově motivovaných útoků na romské komunity, v roce 2009 jich bylo šest. Nevládní organizace ovšem zaznamenaly v roce 2009 25 rasově motivovaných útoků a 17 v roce 2008.

Tento rozpor se přičítá tomu, že oběti o zločinech z nenávisti vždy neinformují, protože se bojí. Stává se také, že policie a prokurátoři nevyhodnotí zločin jako rasově motivovaný. Mnoho obětí, s nimiž hovořili zástupci Amnesty International, bylo traumatizováno a nevědělo, kde hledat podporu. "Maďarské úřady jsou povinny zabránit diskriminaci a zajistit spravedlnost pro oběti zločinů páchaných z nenávisti," uvedl podle české televize Nicola Duckworth z Amnesty International.

KAM DÁL
V Budapešti začíná proces desetiletí s podezřelými z vražd Romů
Romové v Maďarsku opět terčem útoku, nikdo nebyl zraněn
V americkém Senátu se mluvilo o rasově motivovaném útoku v Havířově
Série rasistických vražd na maďarských Romech nemá v Evropě obdoby
Na pohřeb zavražděných Romů dorazily tisíce lidí z celého Maďarska 

VIDEO
EuroNews a magyarországi cigányságról - magyar felirattal

ryz, Česká televize, SITA
Přečteno: 2573x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo