Maďarsko: Vraždy Romů byly naplánované

Pachatelé útoků na domy maďarských Romů při nichž v posledních letech zahynulo v Maďarsku nejméně šest lidí, byly naplánovány "s vojenskou precizností". Na pátečním prvním jednání u budapešťského soudu byly desítky prominentních hostů včetně politiků, zástupců romské komunity, jakož i příbuzných obětí útoků. Z vražd jsou obviněným tři osoby, čtvrtý se měl dopustit menších zločinů v souvislosti s těmito vraždami.
Dnes prokuratura několik hodin četla obžalobu, proces pokračuje příští týden. Trvat by měl do 13 července, rozsudek zřejmě padne až během příštího roku.
Při sérii útoků na romské domy zahynulo v letech 2008 a 2009 šest lidí. Čtyři členy bandy zabijáků zatkli v srpnu 2009 v hospodě v Debrecínu. Skupina, ideově blízká neonacistické scéně, se podle obžaloby začala formovat v roce 2007, kdy se jí čtyři budoucí členové - Árpád K., István K., Zsolt P. a István Cs. - shodli, že stát nedělá nic pro potlačení "cikánské zločinnosti" a musí tuto problematiku vzít do vlastních rukou.
Cukráře, zvukaře, vyhazovače a bývalého vojáka mírových sil KFOR spojila právě fanatická nenávist vůči Romům. V Česku jsou připodobňováni k vítkovským žhářům.
V období od července 2008 do srpna 2009 spáchali téměř 20 útoků v devíti vesnicích a městečkách v středním a východním Maďarsku při nichž zahynulo šest lidí včetně pětiletého dítěte a vážná zranění utrpělo pět dalších včetně dalšího dítěte. Obvinění vystřelili na Romy a jejich domy 78 střel, nejméně do sedmi domů vhodili zápalné láhve a celkem ohrozili 55 lidí.
Jeden ze zadržených odmítl vypovídat, další tři vypovídali. Svou vinu však popírají. "Teď jim hrozí podle míry provinění od patnácti let až doživotí. Případ tehdy vyostřil atmosféru, Romové dokonce chystali hromadnou emigraci," podotkl Attila Petöfi z Národního vyšetřovacího úřadu.
"Chorobné vraždění skončilo, dva roky nemohli Romové v Maďarsku žít v klidu, dva roky nemohli spát, protože se báli o životy svých dětí," uvedl Orbán Kolompár, předseda romské samosprávy.
Proces by měl trvat jednacích 34 dnů. Vypovídat bude přes 160 svědků. Po prvním kole by mělo přijít na řadu vyhodnocování a porada soudu.
Maďarské zákony podněcování k rasové nenávisti trestají. Počet obvinění a rozsudků v případě rasově motivovaných útoků je ale nižší než počet hlášení, která o takových útocích dostávají nevládní organizace. Maďarská policie uvádí, že v roce 2008 bylo v zemi 12 rasově motivovaných útoků na romské komunity, v roce 2009 jich bylo šest. Nevládní organizace ovšem zaznamenaly v roce 2009 25 rasově motivovaných útoků a 17 v roce 2008.
Tento rozpor se přičítá tomu, že oběti o zločinech z nenávisti vždy neinformují, protože se bojí. Stává se také, že policie a prokurátoři nevyhodnotí zločin jako rasově motivovaný. Mnoho obětí, s nimiž hovořili zástupci Amnesty International, bylo traumatizováno a nevědělo, kde hledat podporu. "Maďarské úřady jsou povinny zabránit diskriminaci a zajistit spravedlnost pro oběti zločinů páchaných z nenávisti," uvedl podle české televize Nicola Duckworth z Amnesty International.
KAM DÁL
V Budapešti začíná proces desetiletí s podezřelými z vražd Romů
Romové v
Maďarsku opět terčem útoku, nikdo nebyl zraněn
V americkém
Senátu se mluvilo o rasově motivovaném útoku v Havířově
Série
rasistických vražd na maďarských Romech nemá v Evropě obdoby
Na pohřeb zavražděných Romů dorazily tisíce lidí z celého Maďarska
VIDEO
EuroNews a magyarországi
cigányságról - magyar felirattal
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Romské uprchlíky z Ukrajiny tady nechceme, křičí starostka ODS z Prahy 5. Stejně tak se nelíbí stanové městečko v Malešicích starostce Prahy 10
- Fotbalista Kristián Bari debutoval v první lize. Na rozdíl od svého otce se nepotkává s rasismem
- Divadelní soubor připravil projekt o radikalizaci a extremismu u dětí
- Hnisající krize, romských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze si všiml list The Guardian
- VIDEO: Jak se žije romským uprchlíkům z Ukrajiny v ČR. Reportáž ROMEA TV pro Deutsche Welle
- Podcast BEZ OBALU: Patnáctiletý Petr si vymyslel útok Romů. Od břeclavské lži uplynulo 10 let
- Vít Rakušan se zastal romských uprchlíků: Nejsou nebezpečím, jsou nejhůře postiženými této krize. Máme příležitost odčinit příkoří, kterých jsme se na Romech dopustili
- Policisté a zástupci romských neziskovek začali uprchlíky na Hlavním nádraží podrobně informovat o tom, na co mají nebo nemají v ČR nárok
- Magda Faltová k vládním změnám podpory uprchlíkům z Ukrajiny: Jsem zklamaná a rozzlobená, opatření s námi nikdo nekonzultoval
- PŘÍMÝ PŘENOS: Demonstrace na podporu romských uprchlíků z Ukrajiny
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Iniciativa Hlavák: Ukončení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny na Hlavním nádraží je nešťastné a nehumánní řešení