romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarští Romové utíkají před rasismem do Kanady, ta zvažuje víza

Toronto, 12.1.2010 11:31, (ROMEA)

Kanada vážně zvažuje znovuzavedení víz pro Maďarsko. Důvodem je narůstající počet žadatelů o azyl v Kanadě, a to především z řad maďarské romské komunity. Informovala o tom maďarská agentura MTI a kanadská agentura The Canadian Press.

Kanada zrušila víza pro Maďary na jaře roku 2008. Počet žadatelů o azyl se podle kanadských médií po tomto datu postupně zvyšoval. Zatímco v roce 2008 žádalo o azyl 20 až 40 Maďarů, koncem minulého roku prý počet žádostí dosáhl měsíčně až dvou stovek.

Kanada už loni v říjnu podle médií vyzvala Maďarsko, aby podniklo kroky ke snížení přílivu žadatelů o azyl. Ottawa už tehdy nevyloučila, že by pro Maďary mohla opět zavést vízovou povinnost.

Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost už pro Čechy, a to loni v červenci. Zdůvodnila to tím, že za oceánem čeští občané především z řad Romů hromadně žádali o azyl.

Česko vůči zavedení víz protestovalo, usiluje o pomoc v rámci Evropské unie. EU Kanadě pohrozila zavedením víz pro diplomaty, pokud by do konce loňského roku neusnadnila vydávání víz Čechům a pokud nestanoví opatření k obnovení bezvízového styku. Kanada prozatím jen otevřela před Vánocemi vízové oddělení na své ambasádě v Praze, předtím Češi museli jezdit pro víza do Vídně. Česku ale tento krok nestačí, o problému chce jednat tento měsíc na zasedáních ministrů zemí EU.

Přečteno: 968x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Emigrace Romů do Kanady, Maďarsko, Kanada, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo