romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Martonyi v USA naznačil smíření se Slovenskem a ochranu Romů

Washington, 25.6.2010 16:08, (ROMEA)

Maďarský ministr zahraničí János Martonyi při jednání s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou ve Washingtonu potvrdil euroatlantickou orientaci své země, přislíbil pokračovat ve snaze o integraci romské menšiny a kritizoval Slovensko za údajně přemrštěnou reakci na maďarský zákon o dvojím občanství. Vyjádřil však naději, že s nástupem nové slovenské vlády se vzájemné vztahy mohou zlepšit. Napsala to dnes agentura MTI.

Koalice pravého středu, která se vytváří na Slovensku, přivede k moci novou skupinu politiků a objevují se jisté náznaky, že budou vytvořeny nové příležitosti k obnovení vstřícných rozhovorů o kontroverzních tématech mezi Maďarskem a Slovenskem, dodal.

"Jistě budou pokračovat i názorové rozdíly, ale pokusíme se je vyřešit," řekl Martonyi. "Reakce dosavadní slovenské vlády na maďarskou úpravu zákona o občanství považujeme za přehnané, protože zákon nemá žádný vliv na územní integritu Slovenska," zdůraznil ministr.

Clintonová ocenila účast Maďarska ve spojenecké misi v Afghánistánu a diplomaticky vyzvala Budapešť chránit práva svých romských občanů. Martonyi poděkoval Spojeným státům za jejich pomoc při řešení naléhavých problémů země, včetně integrace Romů, která musí pokračovat.

Oba ministři tak reagovali na program amerických odborníků předávat Maďarsku zkušenosti s integrací černošského obyvatelstva do většinové společnost. Program se zaměřoval hlavně na možnosti, jak na maďarské poměry adaptovat americký program pomoci potřebným rodinám ze slabších sociálních vrstev, který byl s úspěchem uplatněn v New Yorku.

Je to snaha zvrátit současné poměry, kdy v Maďarsku v poslední době sílí protiromské nálady. O život při sérii útoků na romské rodiny přišlo loni několik lidí, mezi oběťmi bylo i pětileté dítě. Zejména nynější ekonomická krize totiž zrušila řadu málo kvalifikovaných prací, které dosud obvykle vykonávali příslušníci romské menšiny; ti tak většinou zůstali bez práce.

Přečteno: 891x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, Maďarsko, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo