romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mediální manipulace v Chanově

Chanov, 12.11.2008 14:10, (Převzato: Metro)

Minulý týden jsem se skupinou Gipsy.cz hrál v rámci kampaně Udělej něco!, kterou realizuje občanské sdružení Romea v nechvalně známém Chanově (více zde... Kapela Gipsy.cz zahájila kampaň sdružení ROMEA Udělej něco!).

Již desítky let se o něm točí a píše jako o nejhorším romském ghettu se špatnými hygienickými podmínkami, zničenými paneláky a obrovskou kriminalitou.
A tak jsem čekal drsný pohled na ghetto, proti němuž americký Bronx ve svých nejlepších letech vypadal jako čtvrť miliardářů.

Jsme několik stovek metrů od Chanova a vidíme panelák obraný až na kost, známý snad ze všech reportáží televizních stanic a fotografií v médiích. Jenže poté, co vjíždíme do srdce Chanova, s údivem hledíme na běžné sídliště, možná trošku ušmudlané, ovšem rozhodně uklizenější než mnohá jiná paneláková obydlí. Pouštím se do řeči s místními. Ti jsou již několik let naštvaní na média a rozhovory s novináři odmítají. Není divu. Ačkoliv sídliště koupil romský podnikatel, který mimo jiné zajišťuje pravidelný úklid a renovaci domů, o Chanově se píše a točí pořád stejně. Není přece nic lehčího než najít dvě ušmudlané romské děti, postavit je před zdemolovaný panelák a udělat pár pěkných fotek. Tomu se říká mediální manipulace.

To ale není zřejmě nic mimořádného. Před dvěma lety se v reportáži o Čunkových vsetínských kontejnerech objevil Rom žijící v Chanově, který ve vicepremiérově baště nikdy nebyl. Nedávno zas Týden. cz článek o romských zločineckých ganzích doprovodil fotografií Romů vynášejících ve francouzském Saint de la Mer bohyni Kálí. Určitě bychom našli další případy. Začínám se bát, že již nyní žijeme ve virtuální realitě, kterou nám vytváří média. Nevěřte všemu, co vidíte a slyšíte, realita je často jiná.

 

Přečteno: 1568x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Kampaň, Udělej něco!HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo