romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mediální manipulace v Chanově

Chanov, 12.11.2008 14:10, (Převzato: Metro)

Minulý týden jsem se skupinou Gipsy.cz hrál v rámci kampaně Udělej něco!, kterou realizuje občanské sdružení Romea v nechvalně známém Chanově (více zde... Kapela Gipsy.cz zahájila kampaň sdružení ROMEA Udělej něco!).

Již desítky let se o něm točí a píše jako o nejhorším romském ghettu se špatnými hygienickými podmínkami, zničenými paneláky a obrovskou kriminalitou.
A tak jsem čekal drsný pohled na ghetto, proti němuž americký Bronx ve svých nejlepších letech vypadal jako čtvrť miliardářů.

Jsme několik stovek metrů od Chanova a vidíme panelák obraný až na kost, známý snad ze všech reportáží televizních stanic a fotografií v médiích. Jenže poté, co vjíždíme do srdce Chanova, s údivem hledíme na běžné sídliště, možná trošku ušmudlané, ovšem rozhodně uklizenější než mnohá jiná paneláková obydlí. Pouštím se do řeči s místními. Ti jsou již několik let naštvaní na média a rozhovory s novináři odmítají. Není divu. Ačkoliv sídliště koupil romský podnikatel, který mimo jiné zajišťuje pravidelný úklid a renovaci domů, o Chanově se píše a točí pořád stejně. Není přece nic lehčího než najít dvě ušmudlané romské děti, postavit je před zdemolovaný panelák a udělat pár pěkných fotek. Tomu se říká mediální manipulace.

To ale není zřejmě nic mimořádného. Před dvěma lety se v reportáži o Čunkových vsetínských kontejnerech objevil Rom žijící v Chanově, který ve vicepremiérově baště nikdy nebyl. Nedávno zas Týden. cz článek o romských zločineckých ganzích doprovodil fotografií Romů vynášejících ve francouzském Saint de la Mer bohyni Kálí. Určitě bychom našli další případy. Začínám se bát, že již nyní žijeme ve virtuální realitě, kterou nám vytváří média. Nevěřte všemu, co vidíte a slyšíte, realita je často jiná.

 

Přečteno: 1573x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Kampaň, Udělej něco!HLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo