romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Mediální štvanice aneb Jak potrestat rodinu napadenou žháři

Praha, 16.3.2012 13:22, (ROMEA)
Anna Siváková na "Koncertě pro Natálku" v Benátkách nad Jizerou, který v dubnu 2010 uspořádali Richard Samko z České televize (na snímku) a Martin Čurej a Josef Pešta z benátského klubu Respekt.      Foto: František Kostlán

Štvanice a pomsta. Asi tak by šlo opsat honbu na rodinu Pavla Kudrika a Anny Sivákové, která byla ve Vítkově napadena již odsouzenými žháři.

Mediální štvanice

Ta rodina si dovolila opravdu hodně - byla vystavena exekuci, o níž se dověděla až od novinářů, a podle exekutorské komory možná i dalším dvěma exekucím. První exekuci stáhla a dluh údajně zaplatila firma MobilKom, která sama exekuční návrh podala. Šlo o údajný dluh za telefon ve výši tří tisíc korun. Již zastavená exekuce požadovala skoro 28 tisíc, rozdíl činí úroky a náklady na „práci“ exekutorů.

Anna Siváková je přitom přesvědčena, že za telefon platit nic neměla. Před několika lety uvěřila obchodním agentům, že dostane telefon zadarmo. A jak známe praktiky některých firem, je docela dobře možné, že právě takto lákají zákazníky s tím, že někde pod čarou, nepatrným písmem, je napsán dodatek, který celou věc posouvá do jiné roviny.

Druhý ze tří dluhů, kvůli kterým je nařízena exekuce na dům rodiny se týká údajně nesplaceného zdravotního pojištění. „Je to velmi starý dluh z doby, kdy se narodila starší sestra Natálky. Týká se to úhrady zdravotní pojišťovně, ale paní Siváková tvrdí, že ten dluh má zaplacený. Dokonce má k dispozici i složenky,“ řekl ředitel občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan. Čeho se týká údajný třetí dluh zatím není jasné.

V minulém roce soudy nařídily celkem 936 tisíc exekucí, letos to určitě nebude méně. Pro určitý typ médií je však z tohoto počtu nejdůležitější exekuce na 28 tisíc za telefon. Proč? Protože se z toho dá vytřískat nějaká senzace.

Jde jednak o romskou rodinu, jejíž život hrubě poznamenali žhářští vrazi. Média ovšem nezajímá, že malá Natálie půjde v nejbližších dnech na další z mnoha operací. Nezajímá je, že žháři, kteří mají podle rozsudku zaplatit Natálii 9,5 milionu a jejím rodičům 72 tisíc korun, zatím rodině nedali ani korunu. Zajímá je však, že rodina nesplatila údajné dluhy. Na dům, kde rodina žije, se složili lidé ve sbírce, což je pro média zajímavý moment, který přitáhne čtenáře a diváky: mohou všem sdělit, že ti, kteří na dům přispěli, jsou vlastně pitomci a ať se příště ničeho podobného neúčastní.

Přesně takový zjednodušený pohled na dění u některých novinářů i části veřejnosti převažuje, a týká-li se to Romů, platí to dvojnásob. Se zatímním výsledkem svého počínání mohou být média spokojena. Anna Siváková se sice kvůli jejich kampani zhroutila, jim se však zvýšila čtenost či sledovanost a majitelům přitekly do kasy další naprosto čisté peníze.

Málokdo se zajímá o to, že každý den pobytu malé Natálie v nemocnici přijde rodinu na 200 korun, že vedle toho musí kupovat masti a další léky. Že Pavla Kudrika nikdo nastálo nezaměstná, protože se musí starat o další tři dcery, když je Anna Siváková s Natálií, velmi často, v nemocnici. A už vůbec nikoho nezajímá, že psychologickou pomoc potřebují i ostatní tři dcery a oba rodiče, protože jsou rasistickým žhářských útokem velmi těžce postiženi.

Pomsta stupidních deprivovaných hovad

Díky mediální štvanici se opět mohla vynořit na denní světlo „stupidní deprivovaná hovada,“ jak určitý typ lidí správně pojmenoval Ivo Svoboda, soudní znalec na extremismus.

Na rodině se mstí různí omezenci, kteří se na svět dívají nenávistným okem, zvláště, jde-li o Romy. Lidé, kteří obdivují rasistické žháře, kterým je trnem v oku výše jejich trestů, lidé, kteří nesnášejí soužití lidí různých kultur či jakoukoli jinou odlišnost, lidé, kteří bojují proti u nás téměř neexistující politické korektnosti, ale kterým jde ve skutečnosti o posunutí hranic obyčejné lidské slušnosti směrem k jejich patologickému vidění světa.

Nemá smysl vyjmenovávat všechny články a názory z „diskusí“, které se zalykají nenávistí a rasismem, s tím se každý může během chvíle seznámit pomocí vyhledavače.

"Půjdeš do plynu i s Cikány"

Ještě horší je, že stupidní deprivovaná hovada útočí přímo na rodinu Pavla Kudrika a Anny Sivákové i na lidi, kteří se jim v jejich těžkém údělu snaží pomoci. Hnusné telefonáty, e-maily, pomluvy a nenávistné pokřiky jsou na denním pořádku.

„Už ani nezvedám telefon, pořád mi nadávají sprostými výrazy, že jsem ,svině, kunda, a že půjdu do plynu i s Cikány´. Tito lidé nám nenávistně nadávají i v e-mailech adresovaných našemu sdružení. Kdyby šlo o bílé, budou je všichni litovat, ale protože jde o Romy, tak je část veřejnosti odsuzuje,“ řekla serveru Romea.cz Helena Jedináková ze Vzájemného soužití, která rodině malé Natálie pomáhá. Stejnou zkušenost má i server Romea.cz, na jehož e-mailovou adresu chodí nenávistné rasistické pomluvy adresované této rodině.

„Anna Siváková se kvůli zájmu médií a po přečtení některých diskusí na internetových fórech cítí psychicky velmi špatně. Zavřela se doma a nebere telefony. Rodina je přitom bez peněz. Na internetových diskusích a fórech se proti nim až neuvěřitelně zvedla nenávist,“ dodala Jedináková.

Podle ní se však "naštěstí našli i dobří lidé, kteří chtějí finančně přispět a nabádají nás, abychom, cituji, ,na ty blbečky nemysleli a nebrali na ně ohled´. Těmto lidem moc děkuji. Jejich dopisy a telefonáty mě hodně posilují a povzbuzují do další práce.“

Zároveň připomíná, že sdružení Vzájemné soužití nepomáhá jen rodině malé Natálie, ale všem slabším rodinám, když je některá z nich požádá o spolupráci: „Pokud je to v našich silách, velmi rádi pomůžeme každému,“ dodala Helena Jedináková.

Přečteno: 5930x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo