romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mene Tekel: "Rasové vraždy nacistů a třídní vraždy komunistů jsou paralelní zla"

Praha, 22.2.2011 10:39, (ROMEA)
ilustrační foto

V Praze dnes začal pátý ročník festivalu Mene Tekel. Zaměřit se chce na odraz totality v umění a vzdělávání. Potrvá do neděle a nabídne výstavy, koncerty, filmy, přednášky i projekty pro děti. Cílem akce je zlepšit vědomosti zejména mladé generace o novodobých dějinách a připomenout hrůzy komunistického režimu. Festival dnes zahájila vernisáž v Křížové chodbě Karolina a proslovy organizátorů z balkonu paláce Kinských na Staroměstském náměstí.

"Rasové vraždy nacistů a třídní vraždy komunistů jsou paralelní zla," řekl ve své zahajovací řeči prezident Mezinárodní asociace bývalých politických vězňů a obětí komunismu Jure Knezović. Stejně jako se netoleruje nacismus a neonacismus, měl by se podle něj zakázat také komunismus.

"Úkolem nás, politických vězňů, je stále připomínat a burcovat své spoluobčany a především mládež, aby nebyla promarněna velká příležitost vytvořit spravedlivější a smysluplnější život," řekla předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

V Křížové chodbě Karolina je možné si prohlédnout plastiky, obrazy a fotografie Jiřího Sozanského, který se ve své tvorbě vyslovuje proti násilí a ideologiím. Výstavní panely odhalí také více o osudu sochaře Jaroslava Šlezingera, vězně nacistického i komunistického režimu. Fotografie z legendární Hory křížů v Litvě připomínají symbolu odporu Litevců vůči sovětskému režimu. Výstava nabízí i další témata, otevřena bude denně od tohoto úterý do 5. března vždy od 10.00 do 18.00. Vstup je zdarma.

Kino Ponrepo uvede v rámci festivalu Mene Tekel vybrané polské a maďarské snímky. Například ve čtvrtek v 20:00 se promítne film Generál Nil od režiséra Ryszarda Bugajského z roku 2009. Jedná se o historický snímek o posledních letech dramatického života vůdce ústředí diverzních jednotek polské Zemské armády za druhé světové války. Program kina lze nalézt na webových stránkách Národního filmového archivu. V cyklu koncertů Rockem proti totalitě vystoupí ve čtvrtek ve Vagonu česká punková kapela Visací zámek a v pátek na stejném místě olomoucká skupina AC/DC - Bon Scott Memorial Band.

Nevšední podívanou slibuje fiktivní obnova soudního procesu s politickou vězeňkyní a umělkyní Dagmar Šimkovou v sobotu ve 14:00 v porotní síni pražského Vrchního soudu. Postavu Šimkové ztvární herečka Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami Debora Štolbová. V ostatních rolích vystoupí studenti práv.

Šimková byla za rozšiřování letáků a poskytnutí úkrytu kamarádům v roce 1952 odsouzena k patnáctiletému vězení. Propuštěna byla v roce 1966, po srpnové okupaci roku 1968 emigrovala do Austrálie.

Program festivalu zakončí ekumenická bohoslužba v chrámu svatého Víta v neděli ve 14:00. Mši za popravené, umučené a zemřelé politické vězně povede pražský arcibiskup Dominik Duka s předsedou Ekumenické rady církví Joelem Rumlem.

Veškerý program festivalu lze nalézt na webových stránkách www.menetekel.cz

ČTK, frb,
Přečteno: 1623x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo