romea - logo
24. ledna 2021 (neděle)
svátek má Milena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Milí čtenáři,

Praha, 22.4.2008 12:21, (Romano Vodi)

osmý duben, Mezinárodní den Romů, tu a tam kromě Romů samotných reflektují i ostatní. A nemusí mít vždy s Romy dlouholeté vazby, kamarádství, příbuzné. Dva zpravodajské servery Idnes.cz a Aktualne.cz věnovaly MDR pozornost rovněž a také některé rozhlasové stanice.

Možná médií bude i víc, to víte, všechno člověk zjistit nedokáže. Pokud jde o samotný den a to, jak byl připravený ze strany samotných Romů, asi tentokráte prvenství připadne organizátorům brněnským. Tam se připomínalo, že i romská menšina má své výročí, svoji řeč, vlajku, hymnu i kulturu, velkolepě. Průvod brněnským městem začínající v Židenicích a končící v brněnském nákupním centru Vaňkovka ukončilo odpoledne, během něhož se návštěvníkům velmi oblíbené nákupní galerie představilo několik souborů a kapel, včetně známých a uznávaných Gulo čar majících sošku Anděla. V Ostravě k připomenutí tohoto výročí uspořádali rovnou celý týden trvající Dny romské kultury, jejichž program nabízel debatu probíhající na půdě ostravské univerzity na téma „Sociální exkluze Romů a fenomén ghet. Jak z toho ven?“. V nabídce byly rovněž filmová produkce, koncert, divadelní představení „Legenda o králi Airovi“ a fotbalový turnaj.

International Roma day si připomínali Romové po celém světě. A proč vlastně? Připomeňme stručně historická fakta, i když jsme tak učinili již v minulém čísle, a další podrobnosti naleznete i na našich webových stránkách www.romea.cz. Poblíž Londýna se v roce 1971 uskutečnil historicky první světový romský kongres především díky iniciativě Grattana Puxona a Donalda Kenricka z Velké Británie, Matéo Maximoffa, zástupce francouzských Romů, takzvaných Manuša, Jarko Jovanoviče z bývalé Jugoslávie a dalších Romů a romistů, díky nimž byly ofi ciálně položeny základy dnešní Mezinárodní romské unie (International Romani Union). Účastníci kongresu, kterých byly necelé tři desítky, se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. V té době delegáti sjezdu ofi ciálně ustanovili první Mezinárodní romskou organizaci IRU (International Romani Union), zpočátku známou pod názvem World Romani Union. Dále již tehdy schválili ofi ciální označení Rom místo Cikán. Ačkoliv se posléze konaly další dva kongresy IRU, 8. duben byl uznán mezinárodním svátkem až mnohem později, v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý kongres. Má připomínat den, kdy se ofi ciálně zpečetila mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. V tento den si mají účastníci oslav každoročně připomenout společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především „romipen“ (přeloženo „romství“). Fotografi e, kterou vidíte na titulu tohoto vydání Romano voďi, vznikla na pražském Náměstí Míru. Tam sdružení Dženo a Athinganoi společně uspořádaly pietní akt k uctění památky obětí rasově motivovaných útoků. Účastníci, kterých bylo ale zoufale málo, si mohli prohlédnout též výstavu věnovanou více než třem desítkám těchto obětí. Uvnitř čísla se ale již věnujeme jiným tématům…. cause senátorky Liany Janáčkové, vzpomínce na Jána Ača Slepčíka (z pohledu jeho kamarádů i jeho vlastního vyprávění), který umřel minulý měsíc v okamžiku, kdy jsme již měli celé číslo hotové a v tiskárně, a tak jsme stihli zareagovat jen otištěním velké černobílé fotografi e Ača s tím, že nás navěky opustil. Teď to tedy dorovnáváme. Věnujeme se rovněž Jednomu světu, jubilejnímu ročníku festivalu dokumentárních filmů s lidsko-právní tematikou… atd, atd. A ještě něco. Asi vás, stejně jako nás (až by se chtělo zařvat bohužel) nepřekvapilo, že se Jiří Čunek vrátil do vlády a Karel Schwarzenberg zůstal, i když tvrdil až donedávna, že když se Čunek vrátí, on odejde. Holt, „zelení“ se ukazují jako mistři vyjednávání a ústupků. Otázka je, kde až chtějí skončit?

Přečteno: 923x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 04/2008HLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 ..
romea - logo