romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Brož: Kterak si náckové vybrali špatný cíl

Ústí nad Labem, 29.11.2011 13:17, (ROMEA)
ilustrační foto

V sobotu pořádali (neo)nacisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti ve Vimperku protiromskou demonstraci. Cílem demonstrace bylo zvýšit ve městě nenávist k Romům mezi majoritou a zároveň vyvolat strach v místní romské komunitě. Po demonstraci došlo k incidentu, kdy agresivní neonacisté, stoupenci DSSS, napadli ženu tmavé pleti v restauraci, kam si zašla na polévku.

Takovéto incidenty, přesněji rečeno rasisticky motivované útoky, se odehrávají po demonstracích DSSS pravidelně, pokaždé, a většinou jsou daleko vážnějšího charakteru, než ten z Vimperka. Vandasovi oSStří hoši potřebují vypustit páru... Cílem těchto útoků vždy bývají místní lidé s tmavou barvou pleti, tedy místní Romové, nebo jejich děti.

Média o těchto pravidelných útocích mlčí, nepovažují je za zajímavé, neinformují o nich v hlavním vysílacím čase, nebo na titulních stranách. Zmínka o nezbytném rasistickém útoku po demonstraci DSSS, prosákne tak nanejvýše do rubriky černá kronika lokálního plátku.

Útok, který se odehrál po shromáždění DSSS ve Vimperku, byl v porovnání s předchozími útoky velmi mírný a bez zdravotních následků pro jeho oběť. Přesto byl jiný. Jeho cílem nebyla místní Romka, ale černošská zpěvačka, která je z Prahy a má kontakty v showbusinessu.

Pro média je to velká zpráva. Ti samí novináři, kteří ignorovali desítky mnohem vážnějších útoků, které přichází pravidelně po každé demonstraci neonacistů z DSSS, mají najednou svou mediální bombu a tak fotografie napadené zpěvačky společně s rozhořčeným popisem celého incidentu zdobí titulní strany většiny médií. A ty rozhořčené komentáře čtenářů v diskuzích pod články: "To je hrůza, zlí neonacisté napadli černošskou zpěvačku, my Češi přece nejsme rasisté a nedopustíme, aby v naší zemi byl někdo napaden, jen proto, že má tmavou barvu kůže."

Raději si nepředstavovat, jak by ty samé diskuze vypadaly, kdyby cílem útoku nebyla Afroameričanka, ale Romka.

A tak mi nezbývá, než vzkázat českým neonacistům – udělali jste chybu, že jste napadli černošskou zpěvačku z Prahy, která navíc hrála ve filmu.To se vašemu hnutí pravděpodobně ošklivě nevyplatí. Útok bude důkladně vyšetřován, útočníci popotahování, média o neonacismu napíší kritické články, které vám sníží popularitu a odeženou některé příznivce. Kdybyste místo na paní Tonyu Graves zaútočili, jako jindy, na místní Romku, nic by se nestalo a vše by vám zase prošlo.

KAM DÁL?
Příznivci DSSS napadli ve Vimperku zpěvačku Tonyu Graves z Monkey Business, pak chtěli zaútočit na Romy, skandovali protiromská hesla
Vandas ve Vimperku zopakoval předchozí dezinformace a výmysly o Romech. Protestovat proti DSSS přišli na mítink místní Romové

Miroslav Brož
Přečteno: 1693x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo