romea - logo
25. září 2021 (sobota)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

TZ: Muzeum romské kultury si připomene počátek hromadného odsunu Romů z Protektorátu Čechy a Morava

Brno, 2.3.2012 13:01, (ROMEA)

Ve středu 7. 3. 2012 uplyne již 69 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů z Brna a dalších částí Moravy do vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi. Při této příležitosti Muzeum romské kultury již tradičně pořádá pietní shromáždění k připomenutí této tragické události. Vzpomínka proběhne ve 4. sálu stálé expozice Muzea romské kultury, který je věnován tématice holocaustu.

Pietní shromáždění se uskuteční ve středu 7. 3. od 14:00 za účasti několika pamětníků a představitelů veřejného života. Po krátkém historickém úvodu budou položeny kytice k pamětní desce a proneseny proslovy hostů. Součástí pietního aktu bude také krátké hudební vystoupení romských umělců.

Transport 7. března 1943 byl prvním masovým transportem protektorátních Romů do vyhlazovacího tábora Auschwitz II.-Birkenau. Stalo se tak na základě rozkazu říšského ministra vnitra a vůdce SS Heinricha Himmlera z 16. prosince 1942, který nařizoval nucenou koncentraci všech rasových „cikánů a cikánských míšenců“ z Německem okupovaných území v osvětimském táborovém komplexu.

V Brně se celá akce začala odehrávat ve stájích jízdního oddílu protektorátní policie, které se nacházely na Masné ulici. Tam byly od prvních březnových dnů 1943 soustřeďovány v nelidských podmínkách celé rodiny z romských kolonií v Brně a z dalších částí Moravy. Všichni vězňové museli hned po příchodu do těchto stájí odevzdat všechny osobní doklady, byli potupně ostříháni a vydezinfikováni. Podle vytvořeného seznamu pak byli 7. 3. 1943 převedeni k rampě v nedalekých městských jatkách a odtud byli nákladními vagóny transportováni do cílové stanice. Tímto způsobem bylo v tento den odvezeno přes tisíc romských mužů, žen a dětí všech věkových kategorií, z nichž většina nepřežila.

Více naleznete na webových stránkách muzea www.rommuz.cz.

Muzeum romské kultury
Přečteno: 557x
 

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo