romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Bílou sobotu velikonoční bude DSSS pochodovat do Chanova, obyvatele sídliště podpoří iniciativa Nenávist není řešení

Most, 2.4.2012 20:10, (ROMEA)
ilustrační foto

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) ohlásila na sobotu 7. dubna, podle křesťanského kalendáře na Bílou sobotu, akci s názvem Pochod na Chanov. Během provokace chtějí extremisté od mosteckého vlakového nádraží dojít na sídliště Chanov, kde chtějí v Zlatnické ulici přednést projevy. Proti této provokaci se rozhodla vystoupit iniciativa Nenávist není řešení, jejíž tiskovou zprávu zveřejňuje server Romea.cz v plném znění.

Tisková zpráva iniciativy Nenávist není řešení

V sobotu 7.dubna budou neonacisté z Dělnické strany pochodovat na mostecké sídliště Chanov, obývané Romy. K účasti v pochodu zvou i webové stránky radikální nacistické organizace Národní odpor. Obyvatele sídliště podpoří v den pochodu aktivisté iniciativy Nenávist není řešení.

„Vždy když nacisté pochodovali do lokality obývané Romy, docházelo z jejich strany k porušování zákona – z průvodu neonacistů zaznívala ostře protiromská hesla, po skončení pochodu často dojde k napadení příslušníků romské menšiny,“ komentuje připravovaný nenávistný pochod Miroslav Brož z iniciativy Nenávist není řešení. „Největší psychickou zátěž představuje pochod nacistů především pro romské děti, myslíme si, že pochod nacistů a skandování nenávistných hesel pod okny jejich bytů, je může poznamenat na celý život“ doplňuje.

Další z členů iniciativy Nenávist není řešení Jozef Miker sám zažil už mnoho pochodů neonacistů, protože žije v Krupce, kde Neonacistické skupiny organizovaly už nejméně devět nenávistných shromáždění, namířených proti místní romské komunitě. „Naše zkušenost je, že Romové musí neonacistům ukázat, že u nich doma nejsou vítáni. Když se Romové schovají ve svých bytech a akci neonacistů ignorují, neonacisté jsou šťastní, že Romům nahnali strach a na to místo se rádi a pravidelně vracejí,“ vysvětluje Miker. „ Místní Romy chceme podpořit našimi zkušenostmi a dodat jim odvahu, aby se k pochodu aktivně postavili, nikdo nechce, aby se z pochodů do Chanova stala tradice českých neonacistů, jestli budou v sobotu všichni místní schováni ve svých bytech a veřejný prostor přenechají nacistům, je to velmi pravděpodobné “ dodává.

V sousední Spolkové republice Německo je zvykem, že vždy když pochodují (neo)nacisté, shromáždí se několikrát více slušných lidí a pokusí se nenásilně pochod (neo)nacistů překazit. Velmi často zablokují svými těly jeho trasu a policie pochod nacistů ukončí.

ryz, TZ Nenávist není řešení
Přečteno: 3676x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Demonstrace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo