romea - logo
23. září 2019 (pondělí)
svátek má Berta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na britských obrazovkách se prý míhá příliš černochů a Asiatů

Londýn, 26.6.2008 20:34, (ROMEA/ČTK)

Produkční společnosti v Británii obsazují příliš mnoho asijských a černošských herců do rolí, kam se často vůbec nehodí. Snaží se tím neúspěšně kompenzovat fakt, že stále postrádají dostatečný počet zástupců různých etnických menšin v managementu a ve vedení. S tímto názorem vystoupil ve středu před britskou Královskou televizní společností Samir Shah z vedení zpravodajské stanice BBC.

Podle Shaha, kterého citoval list The Guardian, v Británii dobře nefunguje antidiskriminační politika, již se místní úřady snaží praktikovat už více než 30 let. Do důležitých funkcí ve vedení produkčních a televizních společností se tak podle něj dostávají stále stejné typy lidí: běloši, příslušníci střední třídy, především muži a nejlépe absolventi Oxfordské nebo Cambridgeské univerzity.

Shah tvrdí, že důvodem zřejmě není rasismus mediálních společností, ale jednoduchá pravda, že manažeři si jako své nástupce přirozeně vybírají lidi, kteří jsou jim podobní.

Podle Shaha je často paradoxním důsledkem tohoto nevyváženého zastoupení menšin v managementu televizních společností skutečnost, že při castingu je do rolí obsazováno mnoho herců s různým etnickým původem. Na tom by ovšem nebylo nic špatného, kdyby byli vybíráni citlivě a zapadali do kulturního rámce jednotlivých filmů.

To se však podle Shaha neděje. Jako příklad jmenoval seriál EastEnders z produkce BBC, kam producenti obsadili indické herce namísto herců z Bangladéše. Právě Bangladéšané totiž podle Shaha skutečně žijí v londýnském East Endu, o kterém seriál pojednává.

Podle Shaha se nyní televizní obrazovky k nelibosti diváků a rozpakům příslušníků etnických menšin proměnily ve "svět vykořeněných barevných lidí".

Přečteno: 919x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Média, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo