romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nečas kvůli Janáčkové kličkuje. Napřed se jí zastal, teď se od ní distancuje

Praha, 20.10.2010 17:32, (ROMEA)

Premiér a předseda ODS Petr Nečas je jak na houpačce, napřed podpořil Lianu Janáčkovou, která v minulosti pronikla do médií ostrými výroky na adresu Romů, v její kandidatuře do Senátu. Nyní se naopak od ní distancuje.

Petr Nečas vyzval voliče ODS, aby ve druhém kole senátních voleb podpořili v Ostravě proti kandidátovi ČSSD Antonínu Maštalířovi senátorku a starostku Mariánských Hor a Hulváků Lianu Janáčkovou (Nezávislí). Schytal to ze všech stran. Napřed se proti němu postavili jeho spolustraníci z ostravské ODS, kde Janáčková byla dříve členkou této strany.

Některé občanské demokraty Nečasovo prohlášení údajně rozlítilo natolik, že zvažovali odchod z ODS. "Když jsme ve volebním štábu slyšeli jeho výroky, atmosféra pořádně zhoustla. Byli jsme zaskočení a naštvaní. Naše reakce se vůbec nedají tlumočit, byly na vypípání," netají se lídr tamní ODS Radim Miklas. "I kdyby to bylo sebevětší přání pana Nečase, tak lumpy do Senátu volit nebudu," řekl šéf místního sdružení ODS Mariánské Hory a Hulváky Radomír Michniak, který Nečasovu výzvu označil za rozhodnutí "generála bez vojska".

Také podle neúspěšného senátního kandidáta Ženatého předseda strany zjevně nezná místní situaci. "Předseda tím samozřejmě bojuje za nelevicový Senát, ale je to fatální neznalost místních poměrů. Kdyby ty poměry znal, tak si něco takové říct nedovolí," míní Ženatý, který připomněl, že na radnici Janáčková vládla s komunisty, zatímco v Senátu byla v klubu ODS.

Basu s Nečasem nedrží ani koaliční strana Věci veřejné, která se rozhodla naopak podpořit sociálně demokratického protikándidáta Janáčkové. A Nečase samozřejmě ostře kritizoval i úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který míní, že ve vyjádřeních premiéra a předsedy ODS Petra Nečase začínají "prosvítat silně pravicové tóny, až extrémně pravicové".

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg podle serveru Novinky.cz řekl, že Janáčkovou coby nezávislou kandidátku podporovat nemusí. „Není členkou ODS, a tudíž pro mě neplatí závazek, že ji budu podporovat v rámci koaliční spolupráce,“ smál se Schwarzenberg.

Ovšem poté, kdy server Romea.cz zveřejnil informace o kampani, v níž Janáčková na billboardech vedle nápisu "I nadále budu říkat, co si myslím" umístila sirky, Nečas obrátil: „Pokud to tak je, tak to považuji za velkou hloupost a krok, který není z hlediska slušnosti akceptovatelný.“

Janáčková souvislost mezi ujištěním, že nemění své názory, protiromskými verbálními výpady a sirkami na straně jedné a žhářskými útoky na Romy na straně druhé vehementně popírá s tím, že zápalky rozdávala v kampani i před šesti lety. Žhářské útoky na Romy v České republice ovšem začaly již v devadesátých letech.

KAM DÁL?
Janáčková a kampaň se sirkami

Nečas se distancoval od Janáčkové, v kampani nabízí sirky

 

fk, Novinky.cz, Idnes.cz
Přečteno: 1063x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Volby, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo