romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nečas kvůli Janáčkové kličkuje. Napřed se jí zastal, teď se od ní distancuje

Praha, 20.10.2010 17:32, (ROMEA)

Premiér a předseda ODS Petr Nečas je jak na houpačce, napřed podpořil Lianu Janáčkovou, která v minulosti pronikla do médií ostrými výroky na adresu Romů, v její kandidatuře do Senátu. Nyní se naopak od ní distancuje.

Petr Nečas vyzval voliče ODS, aby ve druhém kole senátních voleb podpořili v Ostravě proti kandidátovi ČSSD Antonínu Maštalířovi senátorku a starostku Mariánských Hor a Hulváků Lianu Janáčkovou (Nezávislí). Schytal to ze všech stran. Napřed se proti němu postavili jeho spolustraníci z ostravské ODS, kde Janáčková byla dříve členkou této strany.

Některé občanské demokraty Nečasovo prohlášení údajně rozlítilo natolik, že zvažovali odchod z ODS. "Když jsme ve volebním štábu slyšeli jeho výroky, atmosféra pořádně zhoustla. Byli jsme zaskočení a naštvaní. Naše reakce se vůbec nedají tlumočit, byly na vypípání," netají se lídr tamní ODS Radim Miklas. "I kdyby to bylo sebevětší přání pana Nečase, tak lumpy do Senátu volit nebudu," řekl šéf místního sdružení ODS Mariánské Hory a Hulváky Radomír Michniak, který Nečasovu výzvu označil za rozhodnutí "generála bez vojska".

Také podle neúspěšného senátního kandidáta Ženatého předseda strany zjevně nezná místní situaci. "Předseda tím samozřejmě bojuje za nelevicový Senát, ale je to fatální neznalost místních poměrů. Kdyby ty poměry znal, tak si něco takové říct nedovolí," míní Ženatý, který připomněl, že na radnici Janáčková vládla s komunisty, zatímco v Senátu byla v klubu ODS.

Basu s Nečasem nedrží ani koaliční strana Věci veřejné, která se rozhodla naopak podpořit sociálně demokratického protikándidáta Janáčkové. A Nečase samozřejmě ostře kritizoval i úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který míní, že ve vyjádřeních premiéra a předsedy ODS Petra Nečase začínají "prosvítat silně pravicové tóny, až extrémně pravicové".

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg podle serveru Novinky.cz řekl, že Janáčkovou coby nezávislou kandidátku podporovat nemusí. „Není členkou ODS, a tudíž pro mě neplatí závazek, že ji budu podporovat v rámci koaliční spolupráce,“ smál se Schwarzenberg.

Ovšem poté, kdy server Romea.cz zveřejnil informace o kampani, v níž Janáčková na billboardech vedle nápisu "I nadále budu říkat, co si myslím" umístila sirky, Nečas obrátil: „Pokud to tak je, tak to považuji za velkou hloupost a krok, který není z hlediska slušnosti akceptovatelný.“

Janáčková souvislost mezi ujištěním, že nemění své názory, protiromskými verbálními výpady a sirkami na straně jedné a žhářskými útoky na Romy na straně druhé vehementně popírá s tím, že zápalky rozdávala v kampani i před šesti lety. Žhářské útoky na Romy v České republice ovšem začaly již v devadesátých letech.

KAM DÁL?
Janáčková a kampaň se sirkami

Nečas se distancoval od Janáčkové, v kampani nabízí sirky

 

fk, Novinky.cz, Idnes.cz
Přečteno: 1070x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Volby, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo