romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nejmodernější škole v Jihlavě hrozí zánik

Jihlava, 7.2.2007 23:09

Základní škola v Jarní ulici v Jihlavě musí bojovat o svoji existenci. Přestože je nejmodernější a stojí uprostřed stovek bytů, nemají o ni rodiče zájem. Většina žáků jsou totiž Romové. Škola tak má prázdné učebny a slučuje třídy.

<p>

ZŠ v Jarní ulici je nejnovější a také nejmoderněji vybavená jihlavská škola. Všude okolo rostou nové byty pro mladé rodiny s malými dětmi. Rodiče ale o školu nestojí, je totiž v místech, kam minulý režim umístil sociálně nepřizpůsobivé občany. Jedná se o čtvrť, která je z větší části obývaná občany rómské národnosti.
<p>
„Naše škola má nálepku, že jsme rómská škola, a to asi mohlo odradit,“ vysvětluje si tak nízký zájem občanů o ZŠ v Jarní ulici její ředitel Jaromír Karšulín. Škola musela sloučit dva ročníky. Děti jsou ve škole spokojené a mají kamarády bez rozdílu barvy pleti. „Oni už jsou dál než je samotná tolerance, oni už jsou na druhém stupni, a to je respekt,“ říká učitel přípravné třídy Patrik Priesol.
<p>
Moderní učebny, nejkvalitnější pomůcky, nová tělocvična, knihovna, to všechno teď slouží pouze sedmdesáti dětem. Na okolních školách se stovkami dětí si o takovém komfortu mohou nechat jenom zdát. Kvůli malému počtu žáků postupně přicházejí existenční problémy a o budoucnosti školy budou muset rozhodovat zastupitelé. Ředitel chce za existenci školy dál bojovat. Říká, že individuální systém výuky dává i slabším dětem velkou šanci uspět například na víceletých gymnáziích.<p>

Radovan Daněk
Přečteno: 787x
 

Kam dál:

Štítky:  

MonitoringHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo