romea - logo
26. června 2019 (středa)
svátek má Adriana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nejmodernější škole v Jihlavě hrozí zánik

Jihlava, 7.2.2007 23:09

Základní škola v Jarní ulici v Jihlavě musí bojovat o svoji existenci. Přestože je nejmodernější a stojí uprostřed stovek bytů, nemají o ni rodiče zájem. Většina žáků jsou totiž Romové. Škola tak má prázdné učebny a slučuje třídy.

<p>

ZŠ v Jarní ulici je nejnovější a také nejmoderněji vybavená jihlavská škola. Všude okolo rostou nové byty pro mladé rodiny s malými dětmi. Rodiče ale o školu nestojí, je totiž v místech, kam minulý režim umístil sociálně nepřizpůsobivé občany. Jedná se o čtvrť, která je z větší části obývaná občany rómské národnosti.
<p>
„Naše škola má nálepku, že jsme rómská škola, a to asi mohlo odradit,“ vysvětluje si tak nízký zájem občanů o ZŠ v Jarní ulici její ředitel Jaromír Karšulín. Škola musela sloučit dva ročníky. Děti jsou ve škole spokojené a mají kamarády bez rozdílu barvy pleti. „Oni už jsou dál než je samotná tolerance, oni už jsou na druhém stupni, a to je respekt,“ říká učitel přípravné třídy Patrik Priesol.
<p>
Moderní učebny, nejkvalitnější pomůcky, nová tělocvična, knihovna, to všechno teď slouží pouze sedmdesáti dětem. Na okolních školách se stovkami dětí si o takovém komfortu mohou nechat jenom zdát. Kvůli malému počtu žáků postupně přicházejí existenční problémy a o budoucnosti školy budou muset rozhodovat zastupitelé. Ředitel chce za existenci školy dál bojovat. Říká, že individuální systém výuky dává i slabším dětem velkou šanci uspět například na víceletých gymnáziích.<p>

Radovan Daněk
Přečteno: 786x
 

Kam dál:

Štítky:  

MonitoringHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo