romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Německá kontrarozvědka: Breivikův čin může být inspirací pro další extremisty

Berlín, 1.8.2011 9:51, (ROMEA)

Masakr v Norsku, při němž terorista Anders Behring Breivik minulý týden zabil 77 lidí, by mohl posloužit jako inspirace dalším protiislámským extremistům. V rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel to řekl viceprezident německé kontrarozvědky Alexander Eisvogel.

"Útok může posloužit jako vzor pro další, kteří se ho budou snažit okopírovat," míní Eisvogel. "Z pohledu teroristů (Breivik) úzkostlivě a opatrně zvážil, jak se vyhnout hledáčku bezpečnostních služeb. To je pro nás nanejvýš znepokojivé," dodal druhý muž Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV).

Šéf německých sociálních demokratů Sigmar Gabriel mezitím vyzval bezpečnostní službu a provozovatele internetových stránek, aby vystupovali tvrději proti pravicovému extremismu.

"Pokud by v Německu někdo na ulici řekl, že chce pronásledovat ostatní, nebo dokonce na ně útočit, veřejnost by to nahlásila policii," je přesvědčen Gabriel. "Na internetu to ale je překvapivě jinak. Nadávky, dokonce i výzvy k vraždě, jsou zde považovány za excentrický vedlejší produkt svobody," dodal.

Breivik minulý pátek odpálil bombu v centru Osla. Poté odjel na ostrov Utöya nedaleko norské metropole, kde začal střílet do účastníků tábora pro sociálnědemokratickou mládež. Celkem zavraždil 77 lidí. Tvrdil, že bojuje proti přistěhovalectví a proti multikulturní společnosti.

ČTK, čtk
Přečteno: 655x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo