romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté budou volit DSSS

Praha, 27.5.2010 15:24, (ROMEA)

Redakce internetových stránek Odpor.org, které odborníci na extremismus nebo soudy označují za informační server neonacistického Národního odporu (NO), vyzvala "aktivisty hnutí odporu", aby se sjednotili a v nadcházejících volbách volili Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS). Představitelé nástupkyně Dělnické strany (DS), o jejímž rozpuštění v únoru rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS), napojení na neonacisty odmítají. NSS však v únoru uvedl, že se spolupráci Dělnické strany s Národním odporem podařilo prokázat.

Jako důvody, proč by lidé z "pronárodního hnutí" měli volit DSSS, redakce Odpor.org v článku uvedla, že se "strana snaží realizovat národní a sociální politiku", jde o "jediný životaschopný pronárodně orientovaný politický subjekt" a zároveň o "protisystémovou stranu". "Volte DSSS, volte proti Systému," vyzvala redakce webu Odpor.org.

Od DS, respektive DSSS, se na svém webu před pár měsíci distancovalo jiné významné krajně pravicové uskupení - Autonomní nacionalisté. V tomto případě však není jasné, zda šlo o stanovisko všech, kteří se hlásí k autonomnímu nacionalismu, nebo jen části z nich. Podle některých politologů prohlášení mohlo svědčit o rozporech uvnitř krajně pravicové scény. "...je potřeba společná práce všech aktivistických struktur bez osobních výpadů a štěpení. Zájem hnutí jako celku musí mít navrch před zájmy jednotlivců, organizací, spolků, skupin," uvedl nyní server Odpor.org.

NSS rozhodl o rozpuštění DS průlomovým rozhodnutím ze 17. února. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcovala k násilí a usilovala o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytvářela pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů. DS si proti rozhodnutí podala ústavní stížnost, která má odkladný účinek.

Představitelé DS pak oznámili, že půjdou do voleb pod hlavičkou spřízněné DSSS, kam se také podle nich měla přesunout většina členské základny. Na svém webu DSSS uvádí, že jejím posláním je hájit zájmy pracujících občanů, studentů a učňů a podpora seniorů, matek s dětmi a vznik tradičních rodin. "Přistěhovalectví nepovažujeme za alternativu zajištění natality národa," stojí na webu. Strana také údajně odmítá diskriminaci nebo zvýhodňování "určitých skupin".

Programem DSSS je vytvářet demokratickou společnost, stojí také na webu. "Odsuzujeme totalitní ideologie 20. století, zejména nacismus a komunismus. DSSS pokračuje v boji za naši nezávislost na byrokracii Evropské unie, přísnou politiku proti imigrantům a opravdovou svobodu slova," uvedla o sobě strana. Na svém webu rovněž uvádí, že nespolupracuje s žádným neregistrovaným hnutím nebo organizací.

Podle rozhodnutí NSS se podařilo prokázat, že DS spolupracovala mimo jiné s neregistrovanou neonacistickou organizací Národní odpor. "Projevovala se (spolupráce) přitom v několika formách: ve společném pořádání shromáždění (resp. ve vzájemném zvaní řečníků na vlastní akce), v přebírání textů ze svých webových stránek a zejména v personální propojenosti," uvedl soud.

Předseda DS a nynější volební lídr DSSS Tomáš Vandas přitom spolupráci s NO před soudem popíral. "Co to je Národní odpor? Ať vláda předloží, kdo Národní odpor vede, jaká je struktura a členské obsazení. Ať vláda předloží smlouvu, která dokazuje spojení DS s Národním odporem. Já jsem nikdy nic takového neviděl, jsou to jen prázdné proklamace," tvrdil před NSS Vandas.

Přečteno: 1232x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo