romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neopatrnost

Praha, 13.7.2007 11:30, (Převzato: Právo)

Když před lety vznikal Senát, slýchával jsem a čítával, že to má být sbor vyzrálých nezávislých osobností s rozhledem, zkrátka sbor uvážlivých žen a mužů. Cosi se však muselo zvrtnout. Protože dnes mohou nosit „senátorskou tógu“ jak lidé obvinění z korupce, tak lidé známí svými razantními postupy a výroky vůči romské menšině.

Senátorka a starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Janáčková před deseti lety navrhovala vyplácet Romům peníze za to, že se odstěhují do ciziny a odevzdají své byty. Tehdy to prošlo do ztracena. Nedávno však otevřela svoji rasistickou duši dokořán. Jsem rasistka, řekla, s integrací cikánů nesouhlasím, nemám je kam už dávat, musela bych mít dynamit a odstřelit je, a tak dále a tak podobně. Senátor Čunek se zase prezentoval „vypáleným vředem“ vybydleného cikánského domu ve Vsetíně a vystěhováním několika romských rodin do sotva obyvatelných pastoušek v jiných okresech. V Senátu by si pomalu mohli založit speciální klub. Že jsou jen dva? Projdou-li paní Janáčkové její rasistická extempore, je dobrá naděje, že po příštích senátních volbách přijdou další borci.

Senátorka Janáčková se rasistkou přesto být necítí. Po standardních vytáčkách se nakonec za své výroky omluvila slovy, že to „bylo neopatrné a hloupé“. Pane Bože! Takže neopatrné, čili neměla na veřejném zasedání bytového odboru na radnici říkat, co si myslí!? Jinak tomu rozumět nelze. A její další argument, že není rasistka, protože na Romech obdivuje jejich rodinné vztahy, neměla vyslovit vůbec. Nedovolím si urazit senátorku Janáčkovou srovnáním s největším rasistou nacistické říše Goebbelsem. Když však tomuto muži sdělili jaderní fyzici, že k další práci potřebují geniální matematičku Meitnerovou, což je, bohužel, židovka, odpověděl Goebbels: Obdivuji tu ženu! Řekněte jí, že dostane čestné árijství a pěknou usedlost! Naštěstí Lize Meitnerová na nic nečekala a uprchla.

V žádné euroatlantické zemi by žádný veřejný činitel Čunkovy a Janáčkové eskapády politicky nemohl přežít. My jsme však pašáci jiného střihu. Čunkova aféra už nastoupila cestu pod koberec a o tom, že by Senát vůbec jednal o vydání Janáčkové ke stíhání za její dynamitová slova, dovoluji si nahlas pochybovat. Tak to mezi námi Čechy a Moravany chodí.

Abychom však s vaničkou nevylili i dítě. Romský problém je obrovský problém a v nemalé míře se na něm podílejí Romové sami. Za pravdu musím dát, Bůh mi odpusť, Jiřímu Čunkovi, který v nedávné televizní diskusi v Ústí nad Labem řekl: Musíme přimět Romy vstát z postele, aby za dávky něco odvedli, aby si zvykli, že je něco za něco. To beru, to nejsou slova dynamiterky Janáčkové. Opět vandr do historie. V hluboké krizi třicátých let evropský pozorovatel s údivem v Americe sledoval, jak hladoví nezaměstnaní poté, co jim charita dala najíst, shánějí se alespoň po košťatech, aby zametli ulici, protože nejsou zvyklí, aby dostávali něco zadarmo. To je ten blahodárný návyk něco za něco. Paní Janáčková to však vidí jinak: dynamit a plot s elektřinou. Paní Janáčková je totiž rasistka, byť neopatrná.

Jiří Hanák
Přečteno: 1008x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo