romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neopatrnost

Praha, 13.7.2007 11:30, (Převzato: Právo)

Když před lety vznikal Senát, slýchával jsem a čítával, že to má být sbor vyzrálých nezávislých osobností s rozhledem, zkrátka sbor uvážlivých žen a mužů. Cosi se však muselo zvrtnout. Protože dnes mohou nosit „senátorskou tógu“ jak lidé obvinění z korupce, tak lidé známí svými razantními postupy a výroky vůči romské menšině.

Senátorka a starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Janáčková před deseti lety navrhovala vyplácet Romům peníze za to, že se odstěhují do ciziny a odevzdají své byty. Tehdy to prošlo do ztracena. Nedávno však otevřela svoji rasistickou duši dokořán. Jsem rasistka, řekla, s integrací cikánů nesouhlasím, nemám je kam už dávat, musela bych mít dynamit a odstřelit je, a tak dále a tak podobně. Senátor Čunek se zase prezentoval „vypáleným vředem“ vybydleného cikánského domu ve Vsetíně a vystěhováním několika romských rodin do sotva obyvatelných pastoušek v jiných okresech. V Senátu by si pomalu mohli založit speciální klub. Že jsou jen dva? Projdou-li paní Janáčkové její rasistická extempore, je dobrá naděje, že po příštích senátních volbách přijdou další borci.

Senátorka Janáčková se rasistkou přesto být necítí. Po standardních vytáčkách se nakonec za své výroky omluvila slovy, že to „bylo neopatrné a hloupé“. Pane Bože! Takže neopatrné, čili neměla na veřejném zasedání bytového odboru na radnici říkat, co si myslí!? Jinak tomu rozumět nelze. A její další argument, že není rasistka, protože na Romech obdivuje jejich rodinné vztahy, neměla vyslovit vůbec. Nedovolím si urazit senátorku Janáčkovou srovnáním s největším rasistou nacistické říše Goebbelsem. Když však tomuto muži sdělili jaderní fyzici, že k další práci potřebují geniální matematičku Meitnerovou, což je, bohužel, židovka, odpověděl Goebbels: Obdivuji tu ženu! Řekněte jí, že dostane čestné árijství a pěknou usedlost! Naštěstí Lize Meitnerová na nic nečekala a uprchla.

V žádné euroatlantické zemi by žádný veřejný činitel Čunkovy a Janáčkové eskapády politicky nemohl přežít. My jsme však pašáci jiného střihu. Čunkova aféra už nastoupila cestu pod koberec a o tom, že by Senát vůbec jednal o vydání Janáčkové ke stíhání za její dynamitová slova, dovoluji si nahlas pochybovat. Tak to mezi námi Čechy a Moravany chodí.

Abychom však s vaničkou nevylili i dítě. Romský problém je obrovský problém a v nemalé míře se na něm podílejí Romové sami. Za pravdu musím dát, Bůh mi odpusť, Jiřímu Čunkovi, který v nedávné televizní diskusi v Ústí nad Labem řekl: Musíme přimět Romy vstát z postele, aby za dávky něco odvedli, aby si zvykli, že je něco za něco. To beru, to nejsou slova dynamiterky Janáčkové. Opět vandr do historie. V hluboké krizi třicátých let evropský pozorovatel s údivem v Americe sledoval, jak hladoví nezaměstnaní poté, co jim charita dala najíst, shánějí se alespoň po košťatech, aby zametli ulici, protože nejsou zvyklí, aby dostávali něco zadarmo. To je ten blahodárný návyk něco za něco. Paní Janáčková to však vidí jinak: dynamit a plot s elektřinou. Paní Janáčková je totiž rasistka, byť neopatrná.

Jiří Hanák
Přečteno: 1003x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo