romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Novým ředitelem Agentury pro sociální začleňování je Martin Šimáček z organizace Člověk v tísni.

Praha, 23.2.2009 22:01, (ROMEA)

Ministr Kocáb na doporučení komise schválil nového ředitele Agentury pro sociální začleňování. Stane se jím Martin Šimáček, dlouholetý pracovník organizace Člověk v tísni. Serveru Romea.cz to oznámila Lejla Abbasová, tisková mluvčí a poradkyně ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába.

Dnes proběhlo ve Strakově akademii avizované výběrové řízení. Z patnácti uchazečů komise vybrala devět odbornic a odborníků, kteří zcela splnili požadavky výběrového řízení. Komise však pozvala a vyslechla všechny uchazeče. Nejlepším z nich bude nabídnuta možnost spolupracovat s Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách na jiné funkci. Komise doporučila ministrovi jmenovat do pozice ředitele dvaatřicetiletého Martina Šimáčka.

Výběrová komise zasedla ve složení Michael Kocáb, ministr, Blanka Vysloužilová, Náměstkyně vedoucího Úřadu vlády a ředitelka sekce ekonomické a správní, Jana Koláčková, náměstkyně ministra, Katarína Dvořáková, ředitelka personálního odboru Úřadu vlády, Gabriela Hrabaňová, vedoucí Oddělení kanceláře Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity, Karel Čada, Gabal Analysis and Consulting, s. r. o., Czeslaw Walek, expert na oblast sociální inkluze a jeden z autorů projektu Agentury, Ivan Veselý, místopředseda Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity, Emil Ščuka, ředitel Střední odborné školy managementu v Praze, Karel Novák, Člověk v tísni, Nataša Urbanová, odbornice na oblast ochrany lidských práv.

Komise odhlasovala jednomyslně pořadí kandidátů: 1. Martin Šimáček; 2. Radek Jiránek; 3. Jozef Baláž.

Martin Šimáček vystudoval na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky fakulty sociálních věd UK v Praze. Absolvoval celou řadu studijních programů v České republice i evropských zemích, týkajících se problematiky sociálního začleňování, poradenství a evropských strukturálních fondů. Osm let působí v organizaci Člověk v tísni, v současnosti jako ředitel středočeské krajské pobočky Programů sociální integrace. Šimáček externě spolupracuje s Partners Czech o. p. s., pracovní úvazek má také na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy jako koordinátor individuálního projektu národního (IPN) Centra podpory inkluzivního vzdělávání a na Ministerstvu práce a sociálních věcí jako koordinátor IPN Vzdělávání pracovníků odborů sociálně právní ochrany dítěte.

Mezi uchazeči byly další výrazné osobnosti. Ivan Šaray, Rom, absolvent dvou vysokých škol. Komisi zaujala jak jeho prezentace, tak jeho definice nutnosti vzdělávání. „Vzdělání slouží k tomu, abych se člověk neztratil v této moderní době,“ odpověděl Šaray na otázku paní náměstkyně Vysloužilové, proč a k čemu je vzdělávání. Pavlína Fuchsová zase zaujala komisi svým globálním přesahem. Dcera velvyslankyně (J.A.R., Kena a další), dlouholetá dobrovolnice, a posléze sociální pracovnice, pracovala s Romy, azylanty ve Velké Británii, kterým pomáhala s orientací novém prostředí a zařazením se do společnosti.

Ministr Kocáb vyjádřil naději, že nový ředitel najde jistě cestu, jak projekt agentury rozjet, aby mohla naplnit svůj hlavní úkol: hledat využitelné nástroje pro sociální začleňování v oblastech ohrožených sociálním vyloučením. „V době, kdy si řada měst a regionů neumí poradit se sociální exkluzí, kdy i velká, statutární města sahají při řešení tematiky vyloučených a chudých spíše k tvrdosti než k měkkým formám začleňování a hlavně v době, kdy hrozí propouštění a bude stoupat sociální napětí, patologické jevy a extremismus, musí Agentura přijít s řešeními, které pak tato nebo příští vládní garnitura bude moci nabídnout městům a obcím,“ řekl Kocáb.

 

Přečteno: 4488x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo