romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Odborníci debatovali o vzdělávání romských dětí

Praha, 2.4.2007 11:45, (Romea)

O tom, že je vzdělání pro každé dítě, nejenom to romské, nezbytnou startovací čárou do úspěšného života ve společnosti, o tom dnes nikdo nepochybuje. Stojí všechny děti, včetně romských či znevýhodněných různými handicapy, na této čáře, nebo některé z nich o pár kroků za ní? Nejenom o tom byla podvečerní středeční debata v Langhans galerii, kterou pro veřejnost uspořádalo občanské sdružení Agora Central Europe ve spolupráci s Lidovými novinami.

K debatním stolkům usedli Jana Straková (Institut pro sociální a ekonomické analýzy), Marie Rauchová a Zuzana Kaprová (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy), Michal Čermák (Liga lidských práv), Jan Buryánek (Člověk v tísni), Václav Mertin (psycholog) a Kumar Vishwanathan (terénní pracovník). Večerem provázel moderátor Martin Veselovský.

České školství se v přístupu k znevýhodněným či etnicky odlišným dětem nachází v bludném kruhu, z něhož léta ne a ne uniknout. To byl jeden z ne příliš optimistických dojmů z celé debaty. Kdo nese větší zodpovědnost? Rodiče, učitelé, škola, systém, metodologie, legislativa či přetrvávající netolerantní až rasistické nálady ve společnosti. Kdo čekal od odborníků jednoznačnou odpověď, nedostal ji. V průběhu večera však padla řada velice zajímavých, často i protichůdných názorů, z nichž bylo patrné, že vyřešit tuto problematiku sice nebude snadné, nutnost jejího zdárného dokončení a uvedení do praxe je však celospolečensky nezbytné.

Průběh celé debaty bude od středy 4. dubna možno zhlédnout na serveru www.romea.tv/romeatv

Přečteno: 931x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo