romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Odborníci debatovali o vzdělávání romských dětí

Praha, 2.4.2007 11:45, (Romea)

O tom, že je vzdělání pro každé dítě, nejenom to romské, nezbytnou startovací čárou do úspěšného života ve společnosti, o tom dnes nikdo nepochybuje. Stojí všechny děti, včetně romských či znevýhodněných různými handicapy, na této čáře, nebo některé z nich o pár kroků za ní? Nejenom o tom byla podvečerní středeční debata v Langhans galerii, kterou pro veřejnost uspořádalo občanské sdružení Agora Central Europe ve spolupráci s Lidovými novinami.

K debatním stolkům usedli Jana Straková (Institut pro sociální a ekonomické analýzy), Marie Rauchová a Zuzana Kaprová (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy), Michal Čermák (Liga lidských práv), Jan Buryánek (Člověk v tísni), Václav Mertin (psycholog) a Kumar Vishwanathan (terénní pracovník). Večerem provázel moderátor Martin Veselovský.

České školství se v přístupu k znevýhodněným či etnicky odlišným dětem nachází v bludném kruhu, z něhož léta ne a ne uniknout. To byl jeden z ne příliš optimistických dojmů z celé debaty. Kdo nese větší zodpovědnost? Rodiče, učitelé, škola, systém, metodologie, legislativa či přetrvávající netolerantní až rasistické nálady ve společnosti. Kdo čekal od odborníků jednoznačnou odpověď, nedostal ji. V průběhu večera však padla řada velice zajímavých, často i protichůdných názorů, z nichž bylo patrné, že vyřešit tuto problematiku sice nebude snadné, nutnost jejího zdárného dokončení a uvedení do praxe je však celospolečensky nezbytné.

Průběh celé debaty bude od středy 4. dubna možno zhlédnout na serveru www.romea.tv/romeatv

Přečteno: 932x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo