romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Odborníci debatovali o vzdělávání romských dětí

Praha, 2.4.2007 11:45, (Romea)

O tom, že je vzdělání pro každé dítě, nejenom to romské, nezbytnou startovací čárou do úspěšného života ve společnosti, o tom dnes nikdo nepochybuje. Stojí všechny děti, včetně romských či znevýhodněných různými handicapy, na této čáře, nebo některé z nich o pár kroků za ní? Nejenom o tom byla podvečerní středeční debata v Langhans galerii, kterou pro veřejnost uspořádalo občanské sdružení Agora Central Europe ve spolupráci s Lidovými novinami.

K debatním stolkům usedli Jana Straková (Institut pro sociální a ekonomické analýzy), Marie Rauchová a Zuzana Kaprová (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy), Michal Čermák (Liga lidských práv), Jan Buryánek (Člověk v tísni), Václav Mertin (psycholog) a Kumar Vishwanathan (terénní pracovník). Večerem provázel moderátor Martin Veselovský.

České školství se v přístupu k znevýhodněným či etnicky odlišným dětem nachází v bludném kruhu, z něhož léta ne a ne uniknout. To byl jeden z ne příliš optimistických dojmů z celé debaty. Kdo nese větší zodpovědnost? Rodiče, učitelé, škola, systém, metodologie, legislativa či přetrvávající netolerantní až rasistické nálady ve společnosti. Kdo čekal od odborníků jednoznačnou odpověď, nedostal ji. V průběhu večera však padla řada velice zajímavých, často i protichůdných názorů, z nichž bylo patrné, že vyřešit tuto problematiku sice nebude snadné, nutnost jejího zdárného dokončení a uvedení do praxe je však celospolečensky nezbytné.

Průběh celé debaty bude od středy 4. dubna možno zhlédnout na serveru www.romea.tv/romeatv

Přečteno: 931x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo