romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Online fotoreport: Lidé protestovali proti rasismu a neonacismu. 200 neonacistů se sešlo na Jungmannově náměstí.

Praha, 17.11.2011 16:58, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Demonstrace DSSS na Jungmanově náměstí (FOTO: Lukáš Houdek)

Akce Dělnické strany sociální spravedlnosti (DS SS) proběhla na pražském Jungmannově náměstí, neonacistický pochod byl poté odkloněn a namísto původní trasou se vydal z Národní třídy rovně, přes most, a posléze na Kinského náměstí na Smíchově. Policie je dál nechtěla pustit a Vandas shromáždění rozpustil. Reakcí na akci DS SS bylo shromáždění na Betlémském náměstí a následný průvod, které organizovala iniciativa Ne rasismu. "Cílem pochodu bylo projevit nesouhlas s tím, že neonacisté, tedy ti, jejichž ideologie je kopií nacismu, pochodují 17. listopadu po Národní třídě," uvedla mluvčí iniciativy Alžběta Trusinová. Této demonstrace se zúčastnilo 250 až 300 lidí, napříč společností: Židé, Romové, lidé z většinové části společnosti, anarchisté, příznivci iniciativ Antifa a Alert a další. Ke střetu mezi znesvářenými tábory nedošlo.

Fotoreport z demonstrace DSSS (FOTO: Lukáš Houdek)

Fotoreport z demonstrace proti rasismu a neonacismu (FOTO: Jitka Votavová)

ON-LINE PŘENOS

17:58

Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana policie celkem zadržela 7 osob pro porušení zákona o shromažďování. "Šlo většinou o to, že se do prostoru, kde byla řádně nahlášena demonstrace, pokoušeli dostat s věcmi, které zákon nepřipouští. Například se zábavní pyrotechnikou," řekl Hulan. Děkujeme za pozornost. Další informace naleznete v souhrnných článcích.

17:15
Pozvolna končí i demonstrace proti rasismu a neonacismu, která se zastavila nad Palackého náměstím a posléze pokračovala na Moráň na Karlově náměstí.
16:48
Neonacisté jsou na náměstí Kinských. Policie je dál nechce pustit. Vandas shromáždění oficiálně ukončil, neonacisté zpívají českou státní hymnu a začínají se rozcházet.
16:422
Extremisté jsou na Újezdě a průvod se stáčí doleva směrem k náměstí Kinských.
16:40
Demonstrace proti rasismu pomalu končí. Pochod se vydává směrem k Moráni.
16:33
U neonacistické demonstrace se objevují těžkooděnci a policisté na koních, kteří zahradili cestu směrem k Jiráskovu náměstí, kde jsou odpůrci rasismu. Neonacisté pokračují rovně přes most.
16:26
Protinacističtí demonstranti čekají na Jiráskově náměstí na průvod neonacistů, ten však změnil trasu a zřejmě kolem odpůrců rasismu neprojde.
16:20
Neonacisté vyšli z Jungmannova náměstí směrem na Národní třídu. Chtějí pokračovat přes most až na náměstí Kinských. V čele průvodu jde Vandas se Štěpánkem. Dav skanduje: "Radikálně, sociálně, nacionálně", "Nic než národ". Radikály doprovázejí policisté se psy.
16:11
Pavel Botoš z občanského sdružení FORUM CZ, který mluvil o nebezpečí neonacismu. "Neonacisté se chtějí dostat k moci, ale pak toho zneužijí, tak jak to známe z historie. Prezident a tato vláda tomu nechává volný průběh a je to hodně nebezpečné," uvedl Botoš.
16:04
K extremistům promlouvá zástupce německých neonacistů Patrick Fischer, po něm vystoupil Jan Šinágl.
15:58
Extremisté poslouchají projev Jiřího Štěpánka. "Někteří radikálové si nasazují roušky a maskují se," hlásí zpravodaj serveru Romea.cz.
15:57
Průvod odpůrců rasismu a neonacismu je na Jiráskově náměstí. K davu asi 400 lidí promlouvá zástupce sdružení ROMEA František Kostlán. "Jsem rád, že jsem na této demonstraci, protože se tady sešli lidé napříč společností, i ti, které Ministerstvo vnitra označuje jako extremisty. Ve skutečnosti praví extremisté jsou na Ministerstvu vnitra a v policii, protože nechají nácky procházet romskými sídlišti přestože tam křičí rasistická hesla," uvedl Kostlán v projevu.
15:41
Po obvyklém projevu vůdce Vandase vystoupil před extremisty na Jungamnnově náměstí i předseda sdružení K213 Jiří Fiala, který má projev podobný jako Vandas. Otevřeně se přiznal, že se ztotožňuje s programem DS SS.
15:41
„Je třeba lidem ukázat, jaké je jejich místo v dnešním světě. Krizi ekonomickou doprovází i krize duchovní. A z ní těží právě uskupení nabízející rychlá řešení. Ale je třeba si uvědomit, že cesta krajní pravice je velmi ošemetná,“ varoval na demonstraci proti rasismu Karol Sidon.
15:30
Pochod protinacistických demonstrantů se zastavil u boční strany Národního divadla. K davu mluví studentka. Těžkooděnci blokují přístup na Národní třídu.
15:20
K zhruba dvěma stovkám neonacistů mluví Tomáš Vandas.
15:06
Na Jungmannově náměstí je již asi 200 neonacistů. Mikrofonu se chopila žena, která mluví na téma prasečí chřipka...
15:02
Účastníci protinacistického shromáždění mají transparenty s nápisy (Neo)nacismu se neustupuje, Nenávist není řešení, Proti nacismu, Náckové z ulic pryč, 17. listopad bez nácků nebo Bílá hrdost, černé svědomí. Na shromáždění se přišel podívat také pražský rabín Karol Sidon. Účastníci chtějí z náměstí projít směrem ke Karlovu a Jiráskovu náměstí.
15:02
"Přišel jsem vyjádřit svoji nespokojenost s tím, co se v tomhle státě děje, a hlavně s neonacismem," řekl ČTK jeden z účastníků protirasistické demonstrace v Praze Pavel Botoš.
14:58
Na Jungmannově náměstí se scházejí neonacisté. "Je jich tady zatím kolem stovky. Někteří z nich mají prapory DS SS. Policisté je legitimují a natáčejí na kamery," informuje zpravodaj serveru Romea.cz přímo z místa.
14:52
Demonstranti z Betlémského náměstí se vydávají na pochod Prahou.
14:50
S dalším projevem vystoupil Štefan Tišer. Poděkoval organizátorům za zorganizování shromáždění. "jsem rád za to, že se taková akce koná a doufám, že v budoucnu takových akcí bude víc a zúčastní se jich i více lidí," řekl v projevu na Betlémském náměstí Štefan Tišer.
14:42
Markus Pape ve svém projevu upozornil na možnou radikalizaci lidí v souvislosti s prohloubením ekonomické krizi. Kritizoval rovněž nálepkování Romů slovem nepřizpůsobivý, které může skončit i tím, že je někomu vhozena zápalná láhev do domu.
14:42
Demonstrace na Betlémském náměstí začala. K davu mluví aktivista z Iniciativy Násilí není řešení Markus Pape.
14:18
Počet demonstrantů na Betlémském náměstí se blíží asi ke dvěma stovkám. "Mezi účastníky je i hodně Romů, vidím tady Pavla Botoše, Čeňka Růžičku, Roberta Toneliho a celou řadu dalších," informuje zpravodaj Romea.cz přímo z místa. Demonstrace zatím nezačala, účastníci si pochutnávají na horkém čaji. V okolí se pohybují policisté.
14:00
Na Betlémském náměstí je zatím asi 100 odpůrců neonacismu a rasismu. K přítomným promluví i zástupce sdružení ROMEA František Kostlán.
ryz
Přečteno: 5281x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo