romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Organizace Equality si stěžuje deníku Právo (Novinky.cz) na nekorektnost jeho zpravodajství o Romech v Británii

Velká Británie, 30.6.2011 12:45, (ROMEA)
ilustrační foto

Vážená redakce Práva (a Novinek.cz),
Vážený pane Vaculíku,

Obracím se na Vás ohledně článku Mladé Čechy v Británii dřeli z kůže romští žadatelé o azyl, který byl zveřejněn na portálu Novinky.cz.

Ačkoli je politováníhodné, že se v tomto případu dle zveřejněných informací jednalo o Čechy a Slováky romské národnosti, samotný článek je problematický.

Ve Velké Británii k případům vykořisťováni a obchodu s lidmi ze strany Čechů a Slováků - Neromů - dochází často, podle všeho častěji než ze strany Romů. Podle informaci, které má organizace Equality k dispozici, dochází k vykořisťování ze strany Čechů a Slováků romské národnosti OJEDINĚLE. Zároveň existuje velký počet případů, kde jsou oběťmi trestné činnosti páchané Neromy právě Romové, ale o tom se vůbec nezmiňujete.

Například v Glasgow se v současně době šetří případ, kde Čech a Slovenka (Neromové) organizovali podobnou ilegální činnost. Britská policie na tento případ upozornila české úřady, avšak Vámi zveřejněný článek se o tom už nezmiňuje.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Analýza: Novinky.cz dřou čtenáře z kůže, v souvislosti s kriminalitou některých Romů v Británii
Prolomení mlčení: Obchodování s lidmi v romských komunitách - úvodní článek česky
Organizace Equality
Breaking the Silence: Trafficking in Romani Communities

Ve Vámi zveřejněném článku chybí jakákoli zmínka o této skutečnosti i v obecné rovině, a to přesto, že informace k této problematice jsou vyhledatelné a dostupné. Například v nedávno zveřejněné zprávě Breaking the Silence o obchodu s lidmi z romských komunit v ČR, SR, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku, kterou vydalo European Roma Rights Centre, se lze dočíst o případech obchodu s lidmi a vykořisťováni, kde oběťmi byly osoby romské národnosti. Jedná se o informace i ze strany renomovaných a zavedených organizací, jako jsou La Strada ČR, Člověk v tísni či síťový projekt Madgala Arcidiecézní charity Praha.

Z důvodu závažnosti problematiky, o níž píšete, i z důvodu závažnosti důsledku zveřejnění takto tendenčního článku, v němž není uveden jediný protinazor a který v již dosti napjaté atmosféře přispívá k posilování předpojatých postojů vůči Romům ze strany neromských čtenářů i neromské veřejnosti obecně, Vás žádám o uvedení informace na pravou míru.

KAM DÁL?
Analýza: Novinky.cz dřou čtenáře z kůže, v souvislosti s kriminalitou některých Romů v Británii
Prolomení mlčení: Obchodování s lidmi v romských komunitách - úvodní článek česky
Organizace Equality
Breaking the Silence: Trafficking in Romani Communities

Equality
Přečteno: 2111x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo