romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Patrik Banga: Jak a proč mne zadržela policie v Rumburku

Praha/Rumburk, 27.8.2011 14:27, (ROMEA)

Vlastně to sám nevím. Zadrželi mne patrně proto, že jsem dělal svou práci. Paradox. V ten moment, co mne Policie zadržela, jsem fotografoval zásah, kdy těžkooděnci zatýkali člověka pro neuposlechnutí výzvy. Dost se s nimi pral, což je samo o sobě důvod k tomu, pořídit fotografii. Kolem dokola bylo cca 20 novinářů, dobrý polovina z nich neoznačená, znal jsem je ale z jiných akcí.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Policisté bezdůvodně zadrželi spolupracovníky serveru Romea.cz. ROMEA podá na skandální jednání policie stížnost.

Když jsem vyfotil sérii fotografií, přiřítili se ke mne tři policisté, kteří zadrželi mne a mé dva kolegy (mimochodem, oba označeni kartou a vestou press) s tím, že si fotíme fotografie lidí. Zadržení proběhlo tím způsobem, že na nás ukázali a řekli něco ve smyslu „vy, vy a vy okamžitě půjdete s námi“. Nesouhlasil jsem a ptal se, z jakého důvodu mám jít pryč. Prokázal jsem se press kartou a pokusil se vysvětlit, že tu dělám svou práci a že mi v žádném případě nemohou bránit v tom, abych svou práci vykonával. Zabránili. Vyzvali nás, abychom šli okamžitě s nimi. Nechtěli jsme neuposlechnout výzvy a tak jsme s nimi šli. Stále jsem se ptal, proč nás zadržují.

Jejich vysvětlení bylo až úsměvné „vy si tady fotíte lidi“. Nevěděl jsem, zda se mám smát, nebo brečet. Patrně se jim nedostalo informace o tom, že novináři si fotografují dění kolem sebe… a u toho holt fotí i lidi. Dožadoval jsem se informace o tom, kdo naše zadržení nařídil. Policista totiž argumentoval tím, že plní příkazy. Vysvětlení mi měl podat velitel zásahu, kterého jsem ale neviděl. Po cca 500 metrech nám zkontrolovali cvičně občanské průkazy a nechali nás stát tam, kam nás dovedli.

Myslet si o tom můžu cokoliv. Byl bych také celkem rád, kdyby mi někdo naše zadržení vysvětlil. Je totiž dost dobře možné a já se to tak pokusím brát, že nás zadrželi v našem vlastním zájmu. Lidí, co si chtěli bouchnout do cigána totiž bylo okolo celkem dost. Také ale okolo bylo celkem dost těžkooděnců a ti jsou tam mimo jiné od toho, aby bránili občany, tedy i nás. Také nám to mohli nějak normálně sdělit.. byli bychom to na místě asi chápali. Jejich arogantní až nechutné jednání nám ale nedalo žádnou indicií o tom, že by se nás snažili chránit. Spíše to vypadalo, že tam byly jiné zájmy, jen by mne zajímalo které.

Problém není až v tom, že mne zadrželi... no co, to se stává. Problém je v tom, že Policie bezdůvodně brání novináři vykonávat svou práci a to je podle mne špatně.

No a pro paní Dubnovou..

Zprávy a komentáře píšu pro různé servery už od roku 1999. Tehdy jsem komentoval dění v uprchlických táborech v Jugoslávii pro několik českých serverů a deníků. Už tehdy jsem jako místní zpravodaj vystupoval v České televizi. V roce 2000 jsem prošel intenzivním kursem v CČŽ, vedeným lektory z BBC a českého rozhlasu, kam jsem ve stejné době dával své první vlastní reportáže. Od té doby jsem napsal desítky článků/ komentářů pro mnoho různých periodik. Než tedy nakydáte dezinformace, použijte alespoň google.cz. Rád Vám poradím, jak takový vyhledávač používat. Mimochodem, profil novináře na iDNES.cz mám. Jen to chce hledat… to je ale moc složité, jednodušší je kydat že?

KAM DÁL?
Policisté bezdůvodně zadrželi spolupracovníky serveru Romea.cz. ROMEA podá na skandální jednání policie stížnost.
Etničtí Češi v Rumburku chystají další protiromské akce. Romové reagují na nečinnost policie a ozbrojují se.
Policie situaci v Rumburku podcenila, etničtí Češi útočili na dům, kde žijí Romové. Ve Vansdorfu byl klid.
On-line z Rumburka: Etničtí Češi zaútočili kameny a větvemi na dům, kde žijí Romové. Policisté bránili v práci spolupracovníkům serveru Romea.cz.

Přečteno: 2715x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Rasismus, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo