romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Plzeň a policie se chystá na lednový pochod extrémistů

Plzeň, 19.12.2007 17:13, (ROMEA/ČTK)

Zástupci plzeňského magistrátu, městského obvodu, policie a strážníci se dnes poprvé setkali, aby začali připravovat postup při ohlášeném lednovém pochodu pravicových extremistů centrem Plzně. Proti úmyslu radikálů protestuje řada lidí i organizací. Úředníci budou stále vyhodnocovat, zda žádost splňuje všechny zákonem stanovené a předvídané okolnosti, řekl ČTK starosta centrálního obvodu Jiří Strobach.

Podle radního pro bezpečnost Karla Palečka město vyjde policii maximálně vstříc. "Budeme se domlouvat jak na opatřeních, jako je například blokace dostatečného počtu parkovacích míst pro auta zasahující policie, tak na některých taktických postupech," řekl Paleček. Jednání se podle něj budou opakovat nejen na úrovni vedení města a policie, ale i mezi jednotlivými úředníky či policisty, kteří budou řešit konkrétní dílčí kroky. Do příprav se zapojí také městská policie, která bude zasahovat podle svých pravomocí.

Orrganizátoři pochodu ohlásili účast asi 150 lidí, přípravy se budou zabývat postupy při větším či menším počtu radikálů, doplnil radní.
I když se proti pochodu zvedl odpor jednotlivců, organizací a hnutí, petice ani jiné protesty obyvatel nemohou vést ke zrušení akce, případně jejímu zákazu. Zasáhnout bude možné ve chvíli, kdy bude zákon porušen.

Akci nahlásil organizátor Václav Bureš jako Protestní pochod za svobodu slova, prý jako reakci na listopadový zásah policie, která zabránila neonacistům v pochodu pražským Židovským Městem. Bureš strážcům zákona vyčítá, že 10. listopadu nedostatečně chránili zdraví a bezpečnost sympatizantů sdružení Mladí národní demokraté. Navíc vyzývá účastníky demonstrace, kteří vlastní zbrojní pas, aby si na úřadě vyřídili povolení mít u sebe zbraň. Prý se bojí, že by demonstranti mohli být napadeni.

Ve zvoleném termínu pochodu vidí naopak řada lidí urážku a výsměch obětem holocaustu i těm, kdo nacistický masakr přežili. Datum pochodu si prý vybrali neonacisté záměrně a souvisí s prvním transportem plzeňských Židů, který vyjel 18. ledna 1942 do Terezína. Transporty odvezly přes 2600 osob, jen malá část z nich přežila. Na stejné datum se některé organizace nebo hnutí chystají zorganizovat protestní akci proti pochodu extrémistů.

Přečteno: 1202x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo