romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plzeň chce změnit některé paragrafy zákona o shromaždování

Plzeň, 29.2.2008 20:43, (ROMEA/ČTK)

Plzeň chce změnit některé paragrafy téměř 20 let starého zákona o shromaždování. Návrh úpravy schválili ve čtvrtek zastupitelé, prosadit ji mají poslanci, senátoři a hlavně ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Plzeň žádá prodloužit lhůtu, v níž může úřad akci zrušit, rozšířit důvody pro její zamítnutí a svěřit zákon do působnosti správních soudů. ČTK to dnes řekl primátor Pavel Rödl.

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Neonacistický pochod Plzní 1. 3. 3008

Neprošla naopak úprava, jež by úřadům umožnila zakázat akci, například typu sobotního pochodu neonacistů v Plzni, ještě pět dní před termínem konání. Návrh pošle město krajskému zastupitelstvu, které má také zákonnou iniciativu, dále všem poslancům a senátorům za region a ministru Jiřímu Pospíšilovi. "Změny už jsem s ním předjednal. Jsem si vědom toho, že může ovlivnit úpravy zákona ze všech zmíněných právnických a fyzických osob nejlépe," dodal primátor.

Mezi varianty, kdy je možné akce typu pochodů zakázat, město přidává ohrožení zdraví osob. S ním dnes zákon vůbec nepočítá, uvedl Rödl. Podle něj řeší zákon jednu z ústavních svobod, takže se dá předpokládat velká opatrnost do něj zasahovat. "Největším jeho nedostatkem je, že ve chvíli, kdy je zřejmé, že by mělo dojít k jeho zneužití, už není možné zasáhnout," uvedl Rödl.

Podobným způsobem jako nyní se Plzeň v minulosti pokoušela iniciovat změnu zákona o odpadech, tehdy neúspěšně.

Dnes odpoledne bude radnice jednat o úpravě statutu města. Vedení na ní chce také diskutovat o tom, zda obvodům odebrat nebo neodebrat rozhodování o shromážděních. "Není dobře, že kompetence zakázat je na obvodě, ale vyplývající bezpečnostní opatření dělá město," dodal Rödl. Náklady na opatření se přitom pohybují ve statisících.

Přečteno: 852x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo