romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Plzeň chce změnit některé paragrafy zákona o shromaždování

Plzeň, 29.2.2008 20:43, (ROMEA/ČTK)

Plzeň chce změnit některé paragrafy téměř 20 let starého zákona o shromaždování. Návrh úpravy schválili ve čtvrtek zastupitelé, prosadit ji mají poslanci, senátoři a hlavně ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Plzeň žádá prodloužit lhůtu, v níž může úřad akci zrušit, rozšířit důvody pro její zamítnutí a svěřit zákon do působnosti správních soudů. ČTK to dnes řekl primátor Pavel Rödl.

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Neonacistický pochod Plzní 1. 3. 3008

Neprošla naopak úprava, jež by úřadům umožnila zakázat akci, například typu sobotního pochodu neonacistů v Plzni, ještě pět dní před termínem konání. Návrh pošle město krajskému zastupitelstvu, které má také zákonnou iniciativu, dále všem poslancům a senátorům za region a ministru Jiřímu Pospíšilovi. "Změny už jsem s ním předjednal. Jsem si vědom toho, že může ovlivnit úpravy zákona ze všech zmíněných právnických a fyzických osob nejlépe," dodal primátor.

Mezi varianty, kdy je možné akce typu pochodů zakázat, město přidává ohrožení zdraví osob. S ním dnes zákon vůbec nepočítá, uvedl Rödl. Podle něj řeší zákon jednu z ústavních svobod, takže se dá předpokládat velká opatrnost do něj zasahovat. "Největším jeho nedostatkem je, že ve chvíli, kdy je zřejmé, že by mělo dojít k jeho zneužití, už není možné zasáhnout," uvedl Rödl.

Podobným způsobem jako nyní se Plzeň v minulosti pokoušela iniciovat změnu zákona o odpadech, tehdy neúspěšně.

Dnes odpoledne bude radnice jednat o úpravě statutu města. Vedení na ní chce také diskutovat o tom, zda obvodům odebrat nebo neodebrat rozhodování o shromážděních. "Není dobře, že kompetence zakázat je na obvodě, ale vyplývající bezpečnostní opatření dělá město," dodal Rödl. Náklady na opatření se přitom pohybují ve statisících.

Přečteno: 858x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo