romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Plzeň chce změnit některé paragrafy zákona o shromaždování

Plzeň, 29.2.2008 20:43, (ROMEA/ČTK)

Plzeň chce změnit některé paragrafy téměř 20 let starého zákona o shromaždování. Návrh úpravy schválili ve čtvrtek zastupitelé, prosadit ji mají poslanci, senátoři a hlavně ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Plzeň žádá prodloužit lhůtu, v níž může úřad akci zrušit, rozšířit důvody pro její zamítnutí a svěřit zákon do působnosti správních soudů. ČTK to dnes řekl primátor Pavel Rödl.

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Neonacistický pochod Plzní 1. 3. 3008

Neprošla naopak úprava, jež by úřadům umožnila zakázat akci, například typu sobotního pochodu neonacistů v Plzni, ještě pět dní před termínem konání. Návrh pošle město krajskému zastupitelstvu, které má také zákonnou iniciativu, dále všem poslancům a senátorům za region a ministru Jiřímu Pospíšilovi. "Změny už jsem s ním předjednal. Jsem si vědom toho, že může ovlivnit úpravy zákona ze všech zmíněných právnických a fyzických osob nejlépe," dodal primátor.

Mezi varianty, kdy je možné akce typu pochodů zakázat, město přidává ohrožení zdraví osob. S ním dnes zákon vůbec nepočítá, uvedl Rödl. Podle něj řeší zákon jednu z ústavních svobod, takže se dá předpokládat velká opatrnost do něj zasahovat. "Největším jeho nedostatkem je, že ve chvíli, kdy je zřejmé, že by mělo dojít k jeho zneužití, už není možné zasáhnout," uvedl Rödl.

Podobným způsobem jako nyní se Plzeň v minulosti pokoušela iniciovat změnu zákona o odpadech, tehdy neúspěšně.

Dnes odpoledne bude radnice jednat o úpravě statutu města. Vedení na ní chce také diskutovat o tom, zda obvodům odebrat nebo neodebrat rozhodování o shromážděních. "Není dobře, že kompetence zakázat je na obvodě, ale vyplývající bezpečnostní opatření dělá město," dodal Rödl. Náklady na opatření se přitom pohybují ve statisících.

Přečteno: 856x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo