romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Plzeňská radnice podává kvůli pochodu neonacistů kasační stížnost

Plzeň, 16.2.2008 0:07, (ROMEA/ČTK)

Město Plzeň dnes podá k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně kasační stížnost, kterou se chce pokusit zvrátit plánovaný pochod neonacistů městem 1. března. Podání zajistí advokátní kancelář Jaroslava Svejkovského, jež město v tomto případě zastupuje. Stížnost bude možné ještě následně doplňovat, podání chce ale radnice učinit co nejrychleji, aby se jím mohl soud co nejdříve zabývat. ČTK to řekl primátor Pavel Rödl s tím, že poslední den pro podání je 20. únor.

Konkrétní body, o které se bude kasační stížnost opírat, primátor nesdělil. "Více bychom mohli říci příští týden," řekl ČTK Svejkovský.

Nejvyšší správní soud v Brně může jako jediný pochod odvrátit. Zda se mu podaří stížnost projednat do 1. března, není jasné. Mluvčí soudu Sylva Dostálová řekla, že záleží na tom, kdy bude stížnost podána. Soud je připraven se jí zabývat neodkladně.

Původní protestní pochod neonacistů "za svobodu slova" ohlásil na Úřad městského obvodu Plzeň 3 (ÚMO 3) Václav Bureš. Vybral datum 19. ledna, které se shodovalo s výročím prvního transportu plzeňských Židů do Terezína v roce 1942. Dva dny před termínem akci primátor zakázal (více zde...). Krajský soud v Plzni rozhodl, že neoprávněně . Bureš dostal možnost uspořádat shromáždění nové. Ohlásil ho na 1. března (více zde...).

Na ten den zatím žádné jiné akce v centru Plzně povoleny nejsou. ÚMO 3 zakázal shromáždění plzeňské Židovské obci (více zde...). Její předsedkyně Eva Štixová řekla, že se obec po dnešním jednání dohodla, že podá žalobu proti rozhodnutí úřadu. "Navíc se znovu sejdeme v pondělí a budeme přemýšlet, jak se k tomu dni postavit," řekla.

Preventivně si obec zamluvila na každý den až do 31. července prostranství před starou i novou synagogou a také ve Štruncových sadech. Podle místopředsedy obce Jiřího Löwyho se obec snažila přesvědčit ÚMO 3, aby pochod neonacistů zakázal. "To, že původnímu nezabránili, je problémem pana Lisenka, jednoho úředníka, a musí za něj někdo nést zodpovědnost," řekl Löwy.

Ve čtvrtek ÚMO 3 zakázal také akci nazvanou Protest proti antisemitismu a neonacismu před Velkou synagogou v Plzni, kterou nahlásil na 1. března Plzeňan Radovan Kodera. Úředníci se obávají případných konfliktů.

V den pochodu chtěla akci v Divadelní ulici u synagogy uspořádat také občanská iniciativa DOPE. Zástupci DOPE, anglicky droga, bývají spojováni s anarchismem. Ohlášení jim minulý pátek obvod vrátil s výzvou k doplnění účelu akce. Podle ohlašovatele Jiřího Kassla antifašisté ohlášení doplní, sejdou se ale i před případný zákaz, možná se přidají k jiným sdružením, která budou uprostřed města protestovat.

Židovská liberální unie ČR (ŽLU) vyzvala minulý týden všechny občany k účasti na protestních akcích proti neonacistům. K ní se připojila Liga proti antisemitismu.

Kvůli zákazu podala na primátora trestní oznámení Dělnická strana i Bureš. Zatím není jasné, zda bude Rödl trestně stíhán.
Současnou situaci monitoruje policie. Výzvy k účasti na pochodu v Plzni se dosud na webech s ultrapravicovou orientací neobjevily. V pondělí se sejde plzeňský radní pro bezpečnost se zástupci policie, městské policie a ÚMO 3. Jednat budou o bezpečnostních opatřeních.

Přečteno: 1239x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo