romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plzeňská radnice podává kvůli pochodu neonacistů kasační stížnost

Plzeň, 16.2.2008 0:07, (ROMEA/ČTK)

Město Plzeň dnes podá k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně kasační stížnost, kterou se chce pokusit zvrátit plánovaný pochod neonacistů městem 1. března. Podání zajistí advokátní kancelář Jaroslava Svejkovského, jež město v tomto případě zastupuje. Stížnost bude možné ještě následně doplňovat, podání chce ale radnice učinit co nejrychleji, aby se jím mohl soud co nejdříve zabývat. ČTK to řekl primátor Pavel Rödl s tím, že poslední den pro podání je 20. únor.

Konkrétní body, o které se bude kasační stížnost opírat, primátor nesdělil. "Více bychom mohli říci příští týden," řekl ČTK Svejkovský.

Nejvyšší správní soud v Brně může jako jediný pochod odvrátit. Zda se mu podaří stížnost projednat do 1. března, není jasné. Mluvčí soudu Sylva Dostálová řekla, že záleží na tom, kdy bude stížnost podána. Soud je připraven se jí zabývat neodkladně.

Původní protestní pochod neonacistů "za svobodu slova" ohlásil na Úřad městského obvodu Plzeň 3 (ÚMO 3) Václav Bureš. Vybral datum 19. ledna, které se shodovalo s výročím prvního transportu plzeňských Židů do Terezína v roce 1942. Dva dny před termínem akci primátor zakázal (více zde...). Krajský soud v Plzni rozhodl, že neoprávněně . Bureš dostal možnost uspořádat shromáždění nové. Ohlásil ho na 1. března (více zde...).

Na ten den zatím žádné jiné akce v centru Plzně povoleny nejsou. ÚMO 3 zakázal shromáždění plzeňské Židovské obci (více zde...). Její předsedkyně Eva Štixová řekla, že se obec po dnešním jednání dohodla, že podá žalobu proti rozhodnutí úřadu. "Navíc se znovu sejdeme v pondělí a budeme přemýšlet, jak se k tomu dni postavit," řekla.

Preventivně si obec zamluvila na každý den až do 31. července prostranství před starou i novou synagogou a také ve Štruncových sadech. Podle místopředsedy obce Jiřího Löwyho se obec snažila přesvědčit ÚMO 3, aby pochod neonacistů zakázal. "To, že původnímu nezabránili, je problémem pana Lisenka, jednoho úředníka, a musí za něj někdo nést zodpovědnost," řekl Löwy.

Ve čtvrtek ÚMO 3 zakázal také akci nazvanou Protest proti antisemitismu a neonacismu před Velkou synagogou v Plzni, kterou nahlásil na 1. března Plzeňan Radovan Kodera. Úředníci se obávají případných konfliktů.

V den pochodu chtěla akci v Divadelní ulici u synagogy uspořádat také občanská iniciativa DOPE. Zástupci DOPE, anglicky droga, bývají spojováni s anarchismem. Ohlášení jim minulý pátek obvod vrátil s výzvou k doplnění účelu akce. Podle ohlašovatele Jiřího Kassla antifašisté ohlášení doplní, sejdou se ale i před případný zákaz, možná se přidají k jiným sdružením, která budou uprostřed města protestovat.

Židovská liberální unie ČR (ŽLU) vyzvala minulý týden všechny občany k účasti na protestních akcích proti neonacistům. K ní se připojila Liga proti antisemitismu.

Kvůli zákazu podala na primátora trestní oznámení Dělnická strana i Bureš. Zatím není jasné, zda bude Rödl trestně stíhán.
Současnou situaci monitoruje policie. Výzvy k účasti na pochodu v Plzni se dosud na webech s ultrapravicovou orientací neobjevily. V pondělí se sejde plzeňský radní pro bezpečnost se zástupci policie, městské policie a ÚMO 3. Jednat budou o bezpečnostních opatřeních.

Přečteno: 1233x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo