romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pochod za stromkaře a proti obchodu s lidmi v českých lesích

Praha, 27.3.2011 13:03, (ROMEA)
ilustrační foto

Iniciativa za práva migrantů a Iniciativa Ne rasismu! pořádají dnes pochod na podporu stromkařů. A kdo že jsou stromkaři? Jedná se o téměř 600 cizinců, kteří měli být v loňském roce vykořisťováni při práci v lesích. Nevládní organizace, které kritizují české úřady za liknavost v potírání takzvané otrocké práce, tak chtějí upozornit na případ dělníků z Vietnamu a jiných zemí, kteří pracovali v českých lesích a nedostali slibovaný plat. Průvodem vyvrcholí akce nazvaná Týden za stromkaře.

Případ dělníků z Vietnamu, Rumunska či Slovenska vyvolal před nedávnem značnou pozornost. Pracovali konkrétně na pozemcích, o které se stará podnik Lesy ČR a Krkonošský národní park (KRNAP). Cizinci tvrdili, že dělali deset až 12 hodin denně, dostali jen část platu a někteří spali namačkáni v malých místnostech. Vedení jim údajně také vyhrožovalo. Kauzou se zabývá policie.

Prostředníkem byly personální agentury, které dělníkům neplatily a nechávaly je hladovět. Zástupci personálních agentur to však považují za spiknutí a především za snahu nevládních organizací získat na svoji činnost granty od mezinárodních nadací.

Agentury dodávaly dělníky firmě Less & Forest, která získala veřejnou zakázku od státních lesů či krkonošského parku. Aktivisté jmenovali firmy Affumicata, Wood Servis Praha a PBM Union Jobs. Ty podle nich v letech 2009 a 2010 nabízely platy od 10 000 do 20 000 korun za sázení stromků a jiné lesní práce. Obě státní organizace se od kauzy distancují. Je to prý zodpovědnost firmy, která pracovní sílu do lesů dodávala

Sraz je v 15:00 před ministerstvem zemědělství na Těšnově. Pochod bude směřovat přes Švermův most a Letenské sady k ministerstvu vnitra. Předpokládaný konec v 18.00.

ČTK, , ČT24
Přečteno: 1359x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Akce, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo