romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podmínky pro vyplácení podpor nezaměstnaným se zpřísní

Praha, 22.8.2008 15:03, (ROMEA)

Česko nejspíš zpřísní podmínky pro vyplácení podpor a dávek nezaměstnaným. Počítá s tím novela zákona o zaměstnanosti, kterou dnes schválila sněmovna. Normu ještě posoudí Senát a prezident.

Lidé bez práce do 50 let by ji měli pobírat místo půl roku pět měsíců, lidé od 50 do 55 let místo devíti osm měsíců a osoby nad 55 let místo roku 11 měsíců. V prvních dvou měsících by měli 65 procent předchozího průměrného čistého příjmu, v dalších dvou měsících jeho polovinu a ve zbytku 45 procent. Nyní dostávají tři měsíce polovinu výdělku, pak 45 procent. Maximálně mohou letos získat 12.249 korun měsíčně. Strop se zachová.

Podporu by nemuseli dál mít ti, kteří v posledním půlroce nejméně dvakrát bez vážných důvodů odešli z místa, co jim našel úřad práce. Norma počítá i s omezením dávek dlouhodobě nezaměstnaným, kteří odmítnou rekvalifikaci či pracovat určitý počet hodin dobrovolnicky. Pokud budou k dobrovolnické práci ochotni, mohli by si dávky zvýšit.

Návrh prošel navzdory tomu, že se proti němu postavil při hlasování lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Opozici se nepovedlo prosadit ani žádný z pozměňovacích návrhů. Novelizace zákona o zaměstnanosti sepsaná ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem počítá také se zavedením tzv. zelených karet pro cizince. Jedná se de facto o pracovní povolení. Umožní firmám zaměstnat cizince v případě, že o místo nebude mít zájem ani Čech, ani jiný občan EU.

Přečteno: 1267x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, NezaměstnanostHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo