romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Povídka: Pán Bůh a Cikán

Praha, 20.12.2009 23:21, (ROMEA/RV)

Dneska už pořádně nikdo neví, proč Pán Bůh stvořil svět. Ale je to tak. Jenže na něj vůbec neviděl, a tak udělal světlo. Země byla skoro kulatá, ale smutná. A tak stvořil kytky a stromy a zvířata a lidi. Lidi až na konec a byl na ně obzvlášť pyšný. Připravil si kbelíky s barvou, štětku a pytle všelijakých darů. Lidi se seběhli a tlačili se ve velikánské frontě. Pán Bůh je natíral na černo, na žluto, na červeno a na bílo. A každému něco dal.

Když už ve frontě nikdo nestál, zbyla mu trocha bílé a černé a tak udělal zebru a chtěl jít spát. Obhlédl své dílo Božím okem a pod stromem objevil posledního člověka. Ležel a díval se na plynoucí oblaka. “Ty nic nechceš? Proč jsi nebyl ve frontě?“ zeptal se Pán Bůh. “Díval jsem se na to, co jsi udělal. Na stromy, na mraky, na nebe - to se ti povedlo, Pane Bože.“ „No. Aspoň, že si někdo všimnul“ povídá Pán Bůh. „Pojď - musím tě natřít.“ Jenže na dně kýblů už nebyla skoro žádná barva - a tak to Pán Bůh slil a pěkně tím toho člověka omaloval. Pak začal hledat v pytlích, co mu ještě zbylo.

Našel jen velikánské srdce, které se do nikoho nevešlo a velkou plechovku s nápisem Cit. Nacpal to do toho člověka a vznikl Cikán. Pán Bůh si spokojeně zamnul ruce a začal si odestýlat. Ale Cikán tam stál a jen se díval. “Co je?“ povídá Pán Bůh. “Něco se ti nelíbí? Jsi člověk - můj nejlepší výkon! Nějaká reklamace?“ „Nebyla by křídla?“ ptá se Cikán. “Křídla? Ty bys chtěl být andělem, hochu? To mi děláš radost!“ “Pánbůh chraň,” poleká se Cikán. “Ty umějí jen Hosana a Aleluja. Chtěl bych být ptákem. Celý den jsem je pozoroval. Krásně zpívaj, poletujou si sem a tam a jsou svobodný.“

“Jak je libo,“ ucedí Pán Bůh trochu zklamaně. “Budeš krásně zpívat-jako oni. Budeš svobodný a budeš lítat sem a tam. Ale po zemi. Nejsem zvědav, aby mi Cikáni posedávali ve větvích. S tím se nepočítalo. A vůbec! Udělal jsem je moc hubený.„ “Cikány?„ diví se Cikán.“Větve,“ zařve Pán Bůh.“ Ježišmarjá, s tebou budou problémy. A jdi už. Chce se mi spát.“

“Hm.Tak žádný křídla“ mumlá si pro sebe Cikán a loudá se smutně pryč. “Počkej,“ zívne Pán Bůh “já se na to nemůžu dívat,“ a rozhlídne se, jestli je nikdo neslyší. „Když budeš zpívat z celého toho velkého srdce a vrazíš do toho všechen ten cit, tak křídla narostou tvé duši.“ „Opravdu ?“ raduje se Cikán. “To ti Bůh řek!“ šeptá Pán Bůh. „A ještě moment. Můžu tě o něco poprosit? Vyzkoušej si to až zejtra ráno. Rád bych se ještě naposledy vyspal.“

Gabriela Osvaldová
Přečteno: 2656x
 

Kam dál:

Štítky:  

Povídky, RV 12/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 ..
romea - logo