romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předseda uskupení Severočeši.cz: Zachovejme ghetta, integrace Romů je nesmysl

Ústí nad labem, 5.9.2011 15:24, (ROMEA)

Předseda uskupení Severočeši.cz František Ryba představil Parlamentním listům plány tohoto hnutí. Ožehavým problémem je podle Ryba "romská otázka", kterou je podle něho nutné řešit jak na celostátní, tak i na místní úrovni. „Na výkřiky typu Cikáni, jděte makat, je potřeba říci i to B, tedy kam mají jít makat, protože on je jen tak nikdo někam nevezme. Tady musí splnit svou úlohu stát. A jestli stát vyhazuje peníze za naprosté nesmysly a vytváří stomiliardový schodek, rozkrádají se státní zakázky, tak ve srovnání s tímto nebude vadit, když stát vyčlení dvě, tři miliardy na to, aby Cikáni mohli pracovat v těch profesích, které jsou vzhledem ke svému vzdělání schopni dělat," říká šéf Severočechů.cz.

Ryba se také vymezil proti "různým lidskoprávním radilům a mudrcům". „Z ciziny nám chodí rady a výtky o tom, jak Cikánům neumožňujeme vzdělání a jak jim ubližujeme. Proti tomu se silně ohrazujeme, protože oni mají naprostý přístup ke vzdělání od mateřských školek po vysoké školy. Tam je problém, že oni se většinou vzdělávat nechtějí. Nechci je házet všechny do jednoho pytle. Jsou mezi nimi i ti, kteří to dotáhnou až k vysokoškolskému vzdělání, ale jsou to mizivá procenta. Bohužel dnes existuje spíše rasismus naruby, kdy je spíše potlačovaná většinová populace a zvýhodňovány menšiny. Základním problémem je, že sami Cikáni musí začít chtít něco se sebou dělat," domnívá se František Ryba.

Lidem podle Ryby vadí na Romech tři základní věci. První je, že se prý vysmívají většinové populaci. Ve chvíli, kdy jde normální člověk ráno do práce, oni sedí v křesílkách před barákama a hihňají se gádžům, že chodí makat, zatímco oni nemusejí. Zneužívají sociální dávky a podpory," zlobí se severočeský politik. Druhá věc podle něho je, že Romové zhoršují bezpečnost v oblastech, kde žijí. „Máte strach tam pustit děti ven, máte strach je pustit samotné do školy, obáváte se jít večer přes parčík. To jsou ty kriminální věci, kdy už od malých dětí po dospělé jedince jsou schopni různě obtěžovat, přepadávat, krást a podobně," vysvětluje Ryba.

Třetím problémem je oblast bydlení. „Za vznikem Mostečané Mostu a Severočechů.cz stálo bytové družstvo Krušnohor. Romové jsou podle Ryby nepřizpůsobiví ve vlastním bydlení. Žijí si svým životem, který je obtěžující pro pracující lidi. Hrají dlouho do noci na kytary, řvou a povykují. Dále obrovský vandalismus a neschopnost cokoli udržet aspoň v nějakém pořádku a čistotě. Když normální lidé investují do rekonstrukce svých domů a bytů a okolní cikánské rodiny to tam začnou devastovat, je jasné, že je slušní lidé prostě nemohou mít rádi," dodal Ryba.

Ryba příliš nevěří na to, že lze Romy začlenit do většinové společnosti. „To, co řeknu, nebude u některých lidí populární, hlavně u pseudohumanistických politiků, jednoznačně si myslím, že ta část cikánské populace, která není se schopná se přiblížit normálnímu životu většinové populace, musí žít někde ve vyčleněném prostoru a je mi jedno, jak tomu kdo říká, jestli předměstí, nebo ghetto, ale nedá se svítit, musí žít takto. Chceš-li žít svým způsobem života, který obtěžuje ostatní, tak si žij někde, kde neobtěžuješ," myslí si politik Ryba.

„To, že se někdo rozhodl Cikány integrovat mezi bílou většinu, byl vůbec nejhorší nápad. Já speciálně jako ředitel velkého bytového družstva vím, o čem mluvím. Protože stačí jedna nepřizpůsobivá cikánská rodina v šedesátibytovém baráku a ten barák je pak zdevastovaný. Cikáni se s námi prostě nikdy nemůžou sžít. Sžíváme se s Cikány stovky let, poslední desítky let intenzivně, ale jejich integrace do většinové společnosti nefunguje. A nefunguje prostě proto, protože oni nechtějí. Většinová populace jim podmínky vytvářela, ale oni prostě nechtěli," dodal Ryba.

Severočeši.cz plánují vytvoření celostátní zastřešení podobných uskupení, jako jsou oni, pod značkou Občané.cz. Pod značkou Občané.cz by politici kandidovali do celostátních institucí. „Ta jednotlivá uskupení jako Severočeši, Jihočeši, Východočeši, Severomoravané by byla víceméně nezávislá a integrujícím republikovým prvkem by byla značka Občané.cz. Takováto sdružení již vznikla zatím na Plzeňsku, Liberecku, severní Moravě a nyní se jedná o středních Čechách, ale je snaha vytvořit strukturu ve všech regionech.

Občané.cz bývalého spolupracovníka Václava Klause Petra Havlíka byli vnímání jako pravicové uskupení. Ryba ale říká, že spíše, než aby se Severočeši.cz spoluprací s Havlíkem „zpravicovali", tak spíše Občané.cz budou spíše než na ideologii založeni na pragmatických řešeních. „Pan doktor Havlík pochopil, že způsob politiky musí být více občanský, k čemuž se spěje i jinde, a že lidé už nevěří klasickým stranám a dělení na levici a pravici," doplňuje Ryba. Ten připouští, že Suverenita Jany Bobošíkové má podobné programové pojetí, a proto nevylučuje ani volební spolupráci, ale bude to ještě věc jednání.

KAM DÁL?
František Kostlán: Senátor Jaroslav Doubrava je rasista
 Armádu na Cikány, řekl senátor. Komunistický rasisto, křičí Romové
 
Celé vyjádření senátora Doubravy: Vláda dlouhodobě podceňuje cikánský problém

 

Parlamentnilisty.cz
Přečteno: 1512x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo