romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přejmenování Romů na Cikány v Rumunsku nevyšlo. Senát návrh zákona zamítl

Bukurešť, 11.2.2011 15:01, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
ilustrační foto

Rumunský Senát zamítl návrh zákona, který by oficiálně přejmenoval romskou menšinu na "cikány". Senátoři zákon zamítli 51 hlasy, 27 senátorů bylo pro návrh, pět se zdrželo hlasování. Informovala o tom rumunská agentura Mediafax.

Důvodem změny názvu měla být prý podobnost mezi názvy Rumunsko (rumunsky Romania) a Romové (rumunsky Romi) a také to, že označení Cikáni (rumunsky Tsigani) je prý v zemi
rozšířenější. Minulý týden se pro změnu vyslovily dva parlamentní výbory, napsala agentura AP.

"Oficiální jméno etnické menšiny nemůže být stanoveno zákonem, neboť lidé mají právo na vlastní určení totožnosti," prohlásil jeden ze zákonodárců, který s návrhem nesouhlasil. "Rumunsko musí dostát evropským standardům, které doporučují užívání termínu "Romové"," dodal.

Zákony v Rumunsku musí schválit obě komory parlamentu. Poslanecka sněmovna již naznačila, že kontroverzní právní předpis odmítne.

Předkladatel návrhu Silviu Prigoana prohlašoval, že pojmenování "Romové" je ve světě často zaměňováno s názvem "Rumunsko". Rumunská akademie stejně jako vláda Emila Boka změnu podporovaly.

Spor kolem názvu romského etnika rozdělil politickou scénu. Ministerstvo kultury spolu s ministerstvem zahraničí a Národní radou proti diskriminaci (CNCD) se záměrem nesouhlasily. Prezident Traian Basescu prohlásil, že pokud zákon projde parlamentem, nikdy ho nepodepíše. Vysvětlil to tím, že by to znamenalo odmítnutí romské komunity.

Problém označování Romů řeší také rumunská média. Téměř výlučně informují o "Romech", ale umožňují na diskusních fórech svých webů užívat termín "Cikán". Ten je přitom vnímán jako diskriminační a urážlivý. Průzkumy veřejného mínění ale ukazují, že přes dvě třetiny Rumunů dávají přednost slovu "Cikán" před "Romem", protože se obávají, že by to znělo podobně jako "Rumun".

Organizace hájící práva Romů považují označení "Cikán" za hanlivý a diskriminační. Mezinárodní romská unie se na svém prvním mezinárodním sjezdu v roce 1971 usnesla, že označení příslušníků romského národa je Rom. Od té doby požaduje, aby byl tento fakt respektován.

Dvaadvacetimilionové Rumunsko podle oficiálních údajů obývá 500.000 Romů. Toto číslo je ale zřejmě značně podhodnocené. Odhaduje se totiž, že jich zde žije asi třikrát více.

Romové tvoří nejpočetnější menšinu v Evropské unii. Na kontinentu jich je podle odhadů deset až 12 milionů. V Česku se k romské národnosti při sčítání lidu přihlásilo asi 11.700 lidí. Podle odhadů ale žije v ČR přibližně čtvrt milionu Romů.

ČTK, ryz,
Přečteno: 2163x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, EU, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo