romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Příbramský soud uložil mladíkovi za rasový útok 2,5 roku vězení

Příbram, 5.10.2009 18:12, (ROMEA)

Okresní soud v Příbrami dnes poslal na 2,5 roku do věznice s ostrahou dvaadvacetiletého Filipa Bejšovce za rasově motivovaný útok na nezletilého chlapce tmavé pleti. Podle obžaloby Bejšovec loni v Počepicích hocha zranil kovovým obuškem. Za podobně motivované činy je nyní ve vězení. Dnešní rozsudek zatím není pravomocný, protože Bejšovec se proti němu na místě odvolal.

"Podstata věci je v tom, že on (Bejšovec) se nyní souzené trestné činnosti jako speciální recidivista dopustil ve zkušební době podmíněného odsouzení za podobné protiprávní jednání, které bylo velmi závažné," řekla novinářům soudkyně Helena Kuthanová.

Připomněla, že Bejšovec byl už odsouzen za rasově motivovaný útok v Rožmitále pod Třemšínem k 2,5 roku vězení s podmíněným odkladem. Ve zkušební době se ale dopustil dalšího rasově motivovaného trestného činu, za nějž ho soud poslal na rok do vězení. Ještě předtím, než do něj nastoupil, ale podle soudu zbil chlapce v Počepicích.

"Zdálo by se, že dnešní trest odnětí svobody vyměřený mírně nad polovinou zákonného rozmezí je trestem nepřiměřeně mírným. Jsem však přesvědčena o tom, že se jedná o trest zcela odpovídající, a to zejména s přihlédnutím k tomu, jaký trest odnětí svobody odsouzeného ještě očekává," dodala soudkyně. Bejšovec má ve vězení strávit dohromady šest let. Podle soudkyně se lze domnívat, že se po tomto výkonu trestu Bejšovec trestné činnosti dopouštět nebude. "Pokud protiprávní jednání opakovat bude, pak mu hrozí trest citelný, a troufám si říct, že na samé horní hranici zákonného rozmezí," řekla Kuthanová. Obžalovanému hrozilo za počepický útok až pětileté vězení.

Podle obžaloby Bejšovec napadl loni v srpnu v Počepicích chlapce, jenž se tam účastnil taneční školy. Třikrát ho prý uhodil obuškem, dvakrát do ramene a jednou do ruky. Hoch, jehož otec je Dominikánec a matka Češka, utrpěl zlomeninu malíčku a kloubu a pohmožděniny. Léčil se pět týdnů. Bejšovec vinu odmítl. Soudu tvrdil, že v ten den odpoledne odjel za kamarádkou do Petrovic a spolu s dalšími přáteli pak byli až do konce večerních televizních zpráv v tamní hospodě. Potom prý odjel domů, kam si pro něj přijela policie. Pobyt v hospodě mu u soudu potvrdili tři svědci.

Další svědci ale vypověděli, že byl i v Počepicích. Svědkyně, jež dnes vypovídala v utajení, uvedla, že Bejšovce tehdy viděla s helmou na hlavě a bezpečně ho poznala. Viděla ho prý ze vzdálenosti asi pěti metrů. Incident ale neviděla.

"Nespáchal jsem žádný trestný čin," řekl dnes Bejšovec v závěrečné řeči. Připustil, že tehdy byl v Počepicích, kam za ním přijel kamarád a on mohl mít jeho helmu. Nikoho tmavé pleti tam prý ale nepotkal. Trestní řízení podle něj nebylo nestranné.

Bejšovec byl za podobně motivovaný čin odsouzen poprvé v roce 2006. Spolu se dvěma dalšími muži jej soud uznal vinným z rasově motivovaného útoku na romskou rodinu v Rožmitále pod Třemšínem. Dveře a okenici jejího domu, v němž bylo v době útoku devět lidí, údajně polili benzinem a zapálili. Obyvatelé domu požár včas uhasili, nikdo nebyl zraněn. Za obecné ohrožení a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci byl Bejšovec odsouzen ke 2,5 roku vězení s podmíněným odkladem na pět let a s dohledem.

Loni Bejšovec podle soudu napadl z rasových důvodů muže v hospodě v Rovině. Soud to kvalifikoval jako výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a uložil mu roční nepodmíněný trest.

Přečteno: 961x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo